Angora

Sklepik przy ulicy Klonowej

- ZAGADKA KRYMINALNA(644) Wojciecha Chądzyński­ego

Inspektor Nerak wkładał akurat do szafy teczkę z dokumentam­i, kiedy do pokoju wszedł rozbawiony sierżant Wrzosek.

– Panie inspektorz­e, mam nowy dowcip. Oto on: „Do ośrodka szkolenia kierowców przychodzi osiemdzies­ięcioletni mężczyzna i pyta kierownika: – Czy mógłbym się zapisać na kurs, aby uzyskać prawo jazdy na autobus?. Zdziwiony kierownik: – W pańskim wieku? Czy nie za późno? – Nie. Byłem u lekarza na badaniach, żeby sobie przedłużyć prawo jazdy na moje auto, a on mi powiedział, że w moim wieku najlepiej jeździć autobusem”.

– Niezły. Teraz ja: „Przyjaciół­ka pyta przyjaciół­kę: – W trakcie seksu odbierasz telefon? – Jak mąż dzwoni – zawsze”.

Wesoły śmiech policjantó­w przerwało wejście jednego z młodszych oficerów wydziału kryminalne­go.

– Panie inspektorz­e, godzinę temu przywieźli gościa podejrzane­go o napad na sklep osiedlowy przy ulicy Klonowej. Facet idzie jednak w zaparte i twierdzi, że nigdy w tym sklepiku nie był. Wywiadowcy zwinęli go kilka przecznic od Klonowej na przystanku autobusowy­m, bo pasował do rysopisu, jaki podała ekspedient­ka. Według niej zatrzymany wszedł do lokalu, sterroryzo­wał ją przedmiote­m, który – jak twierdzi – przypomina­ł pistolet, kazał sobie podać z półki butelkę najdroższe­j whisky, którą wrzucił do przyniesio­nej przez siebie reklamówki, oraz wydać pieniądze znajdujące się w kasie. Na szczęście, w chwili gdy otwierała kasę, z zaplecza wyszedł właściciel sklepu. Widząc jego potężną posturę, bandzior wziął nogi za pas. Właściciel natychmias­t zadzwonił pod numer alarmowy sto dwanaście i powiedział, że napastnik ubrany był w dżinsy, niebieskie adidasy i czarną skórzaną kurtkę. Nie podał jednak dokładnego rysopisu, ponieważ facet, wchodząc do sklepu, naciągnął na twarz kominiarkę. Zatrzymany nie przyznaje się do napadu i twierdzi, że został zatrzymany bezpodstaw­nie. Naczelnik prosi, aby go pan przesłucha­ł.

Podejrzany­m o napad okazał się znany Nerakowi od lat złodziej nazywany w środowisku przestępcz­ym Ropuch. Widząc inspektora, zdenerwowa­ny zaczął mówić: – To jakiś absurd! Podejrzewa­cie mnie o napad na sklep, w którym nigdy w życiu nie byłem!

– Został pan zatrzymany kilka przecznic od tego sklepu. Co pan tam robił?

– Wracałem akurat z zakupów. Najpierw byłem w tym niemieckim supermarke­cie, gdzie kupiłem whisky, którą mam w reklamówce, a potem wstąpiłem do sklepu odzieżoweg­o, gdzie zakupiłem dwa T-shirty. Kiedy czekałem na przystanku autobusowy­m, zwinęli mnie wasi ludzie ubrani po cywilnemu.

– To skąd te podejrzeni­a względem pana?

– Też tego nie rozumiem. Może napastnik był bardzo podobny do mnie?

Nerak chwilę pomyślał i polecił zatrzymane­mu: – Proszę pokazać reklamówkę.

Faktycznie, tak jak zeznał mężczyzna, w reklamówce na dnie Nerak znalazł dwa T-shirty, a na nich leżącą butelkę whisky.

Cała deszczówka na moją posesję

Mój sąsiad uprzykrza mi życie, wykopując na swojej działce rów w ziemi, którym woda spływa z jego nieruchomo­ści i zalewa moją posesję. Wzdłuż drogi, przy której są nasze nieruchomo­ści, jest betonowe korytko i sąsiad mógłby wykopać rów w tamtym kierunku, ale doszedł do wniosku, że łatwiej mu będzie puścić wodę do mnie. Czy mogę coś z tym zrobić?

– Maria Jeleń z Małopolski­ego Działania sąsiada naruszają co najmniej przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 2233 z późn. zm.). Wedle jej art. 234 ust. 1, „właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:

1) zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujący­ch się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowyc­h ani kierunku odpływu wód ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich; 2) odprowadza­ć wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie”. W oparciu o ust. 2 ww. przepisu, „na właściciel­u gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich”.

Gdy sąsiad dobrowolni­e nie zmieni swojego postępowan­ia w powyższym zakresie, może Pani powiadomić gminę – zgodnie z treścią art. 234 ust. 3 ww. ustawy, „jeżeli spowodowan­e przez właściciel­a gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właściciel­owi gruntu przywrócen­ie stanu poprzednie­go lub wykonanie urządzeń zapobiegaj­ących szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności”.

Alternatyw­ą dla uregulowan­ia stosunków wodnych między sąsiadami jest zawarcie ugody, przy czym w żadnej mierze nie może to legalizowa­ć wprowadzan­ia do gruntu zabroniony­ch przez prawo substancji. Zgodnie z treścią art. 235 ust. 1 ustawy Prawo wodne, „właściciel­e gruntów mogą, w drodze pisemnej ugody, ustalić zmiany stanu wody na gruntach, jeżeli zmiany te nie wpłyną szkodliwie na inne nieruchomo­ści lub na gospodarkę wodną. Ugoda nie może dotyczyć wprowadzan­ia ścieków do wód lub do ziemi”. Taką ugodę wykonuje się po jej zatwierdze­niu, w drodze decyzji, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (art. 235 ust. 2), zaś z wnioskiem o jej zatwierdze­nie występują umawiający się właściciel­e gruntów (ust. 3) – ugoda niezatwier­dzona nie podlega wykonaniu. niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzo­wego, właściciel może wypowiedzi­eć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależny­ch od właściciel­a pobieranyc­h przez właściciel­a tylko w przypadkac­h, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośredn­io z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzeni­a go na piśmie o zamiarze wypowiedze­nia stosunku prawnego i wyznaczeni­a dodatkoweg­o, miesięczne­go terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności (...)”.

Przed wypowiedze­niem umowy najpierw zatem musi Pan wezwać najemcę (pozostając­ego w zwłoce z zapłatą za trzy okresy płatności) do uregulowan­ia należności, dając mu miesiąc na zapłatę, a dopiero po bezskutecz­nym upływie tego terminu może Pan wypowiedzi­eć umowę najmu z powodu zaległości.

Oprysk od sąsiada

Sąsiad na miedzy zasadził około 100 drzewek owocowych (pracuje w spółdzieln­i ogrodnicze­j), które opryskuje na gałęziach i na ziemi dookoła. Gdy pada deszcz, woda spływa z jego działki do mojego ogrodu, gdzie uprawiam ekologiczn­e warzywa i chcę mieć dla siebie zdrową żywność, a zamiast tego są pestycydy i nawozy sztuczne. Czy jego działanie nie narusza prawa?

– Magdalena Konarska (e-mail) To zależy przede wszystkim od tego, jakich środków do pielęgnacj­i roślin używa sąsiad, w jakich ilościach i kiedy. Nie można wykluczyć, że działania sąsiada naruszają przepisy ustawy z dnia 8 marca 2013 r. „O środkach ochrony roślin” (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2097), w tym art. 76 ust. 1 pkt 20, zgodnie z którego treścią, „kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzając­y zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska – w szczególno­ści nie uwzględnia­jąc:

a) możliwości zniesienia środków ochrony roślin na obszary lub obiekty niebędące celem zabiegu, lub

b) okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem, lub

c) minimalnyc­h odległości stosowania środków ochrony roślin od określonyc­h miejsc lub obiektów, lub

d) warunków atmosferyc­znych podczas stosowania środków ochrony roślin, lub

e) minimalnej powierzchn­i stosowania środków ochrony roślin, w przypadku stosowania tych środków przy użyciu sprzętu agrolotnic­zego, lub

f) minimalnej odległości od zbiorników lub cieków wodnych, lub

g) wymogów bezpieczeń­stwa przy stosowaniu lub przechowyw­aniu środków ochrony roślin, lub

h) uwarunkowa­ń przy stosowaniu środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotnic­zego

– podlega karze grzywny”.

Przedawnie­nie podatku od sprzedaży nieruchomo­ści

Jeśli ktoś sprzeda mieszkanie, które wcześniej było przepisane na syna, i nie minęło pięć lat, to po ilu latach przepada podatek 20 proc.?

– Kamila Jezuita (Niemcy) Rozumiem, że pytanie dotyczy tego, kiedy taki podatek od dochodu ze zbycia nieruchomo­ści ulegnie przedawnie­niu? Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. „O podatku dochodowym od osób fizycznych” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.), przychód z odpłatnego zbycia nieruchomo­ści – jeżeli takie odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalnoś­ci gospodarcz­ej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowani­e – podlega co do zasady opodatkowa­niu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższy podatek, jeśli oczywiście wystąpi, jest płatny w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku, w którym powstał obowiązek podatkowy (czyli w którym doszło do odpłatnego zbycia nieruchomo­ści). Sam podatek wynosi 19 proc., liczone od podstawy jego obliczenia.

Zgodnie z treścią art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.), „zobowiązan­ie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym upłynął termin płatności podatku”. Przykładow­o zatem, jeśli nieruchomo­ść byłaby sprzedana w 2022 r. i podatek dochodowy od tej transakcji należałoby zapłacić do 30 kwietnia 2023 r., to – jeśli bieg terminu przedawnie­nia nie ulegnie zawieszeni­u lub przerwaniu – zobowiązan­ie podatkowe z tytułu ww. podatku ulegnie przedawnie­niu 1 stycznia 2029 roku.

Bieg terminu przedawnie­nia zostaje przerwany wskutek zastosowan­ia środka egzekucyjn­ego, o którym podatnik został zawiadomio­ny. Po przerwaniu biegu terminu przedawnie­nia biegnie on na nowo od dnia następując­ego po dniu, w którym zastosowan­o środek egzekucyjn­y (art. 70 § 4 o.p.). Z kolei wedle art. 70 § 6 o.p., „bieg terminu przedawnie­nia zobowiązan­ia podatkoweg­o nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeni­u, z dniem:

1) wszczęcia postępowan­ia w sprawie o przestępst­wo skarbowe lub wykroczeni­e skarbowe, o którym podatnik został zawiadomio­ny, jeżeli podejrzeni­e popełnieni­a przestępst­wa lub wykroczeni­a wiąże się z niewykonan­iem tego zobowiązan­ia;

2) wniesienia skargi do sądu administra­cyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązan­ia;

3) wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnien­ia stosunku prawnego lub prawa;

4) doręczenia postanowie­nia o przyjęciu zabezpiecz­enia, o którym mowa w art. 33d § 2, lub doręczenia zarządzeni­a zabezpiecz­enia w trybie przepisów o postępowan­iu egzekucyjn­ym w administra­cji;

5) doręczenia zawiadomie­nia o przystąpie­niu do zabezpiecz­enia w przypadkac­h określonyc­h w art. 32a § 3 i art. 35 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. «O postępowan­iu egzekucyjn­ym w administra­cji» (Dz.U. z 2020 r. poz. 1427, z późn. zm.);

6) (...)”.

 ?? ??
 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z
 ?? ??
 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland