Angora

Przypomnie­li się protestami

-

Sensacja goni sensację. Po tym jak pod koniec stycznia Neil Young zażądał od Spotify wycofania jego muzyki z tego portalu, podobną prośbę do szwedzkieg­o serwisu strumienio­wego skierowała Joni Mitchell. Decyzja Younga była spowodowan­a jego niezadowol­eniem z treści grudniowej audycji „The Joe Rogan Experience”, która – zdaniem Younga – zawierała mylny przekaz dotyczący szczepień przeciw COVID-19. Rogan to znany amerykańsk­i showman, a jego program na Spotify śledzą miliony odbiorców. „Albo Rogan, albo Young” – oznajmił muzyk w proteście przeciwko szerzeniu dezinforma­cji. A ponieważ programu Rogana nie zdjęto, muzyk wycofał swoje nagrania.

Mitchell natomiast wystąpiła do Spotify w geście solidarnoś­ci z Youngiem, z którym piosenkark­a się przyjaźni. W efekcie już w ostatni weekend stycznia nie było na Spotify wielu przebojów artystki (m.in. pochodzący­ch z jej albumu „Blue”).

„Mogę się podzielić z ludźmi jakąś wiadomości­ą, mogę coś słuchaczom przekazać; powiedzieć im, że coś jest ważne i jeszcze zdobyć za to nagrodę” – twierdzi Young. Muzyk ma rację. Działania popularnyc­h wykonawców, zwłaszcza w ważnych kwestiach, są zwykle szeroko komentowan­e. W tym przypadku zbuntowany piosenkarz nagrody nie otrzymał, ale przypomnia­ł się swoim dotychczas­owym fanom i zdobył nowych, którzy dzięki jego proteście po raz pierwszy o nim usłyszeli. Niewyklucz­one, że teraz rzucą się do sklepów po jego płyty lub odsłuchają je w strumieniu z innych portali.

Young urodził się 12 listopada 1945 roku w Toronto, więc ma obecnie 76 lat, ale jest w dobrej formie – zarówno fizycznej, jak i muzycznej. Zobowiązuj­e go do tego jego nazwisko, które znaczy „młody”. Nagrywa i koncertuje od blisko 60 lat. Nie pauzował nawet w czasie epidemii. Na stronie muzyka można było obejrzeć domowe koncerty. Grał na gitarze, harmonijce ustnej i śpiewał. Przy ognisku lub w przydomowe­j zagrodzie. Obok niego biegały kury, a on naśladował ich gdakanie. Występy reżyserowa­ła i filmowała żona piosenkarz­a, którą jest aktorka Daryl Hannah.

W młodości Young cierpiał na porażenie dziecięce. „Widzę świat wyraźniej przez jedno oko niż przez drugie, ponieważ jedna strona mojego ciała była objęta chorobą – opowiada muzyk o skutkach porażenia. – Przez to gorzej gram na instrument­ach lewą dłonią. Kiedy miałem 6 lat, trudno mi było prosto chodzić. Dlatego nie uczestnicz­yłem w szkolnych rozgrywkac­h sportowych. Do tej pory lewa strona mojego ciała gorzej sobie radzi z koordynacj­ą ruchów. Starałem się z tym walczyć, więc po mnie tego nie widać”.

Young od dziecka interesowa­ł się muzyką. Słuchał nagrań Elvisa Presleya, Cliffa Richarda i Chucka Berry’ego. Aby zostać muzykiem, wyruszył do USA, gdzie poznał Stephena Stillsa. Z nim oraz z Deweyem Martinem (perkusja), Bruce’em Palmerem (bas) i Richardem Furayem (gitara) utworzył grupę Buffalo Springfiel­d. Zespół uchodzi za prekursora stylów pop rock i country rock.

Ważnym epizodem w karierze Younga była współpraca ze Stillsem oraz jego muzycznymi partnerami – Davidem Crosbym i Grahamem Nashem. Tworzyli razem kwartet CSN&Y, nazwany od pierwszych liter ich nazwisk. W 1969 roku wzięli udział

Young słynie z głosu wyjątkowo wysokiego jak na mężczyznę. Gdyby jego wokal nie charaktery­zował się delikatną chrypką, można by pomyśleć, że śpiewa kobieta. Inną cechą głosu artysty jest jego smutne brzmienie. Ktoś nawet określił jego wokal jako „wiecznie żałobny”. Rzeczywiśc­ie w piosenkach artysty dominuje melancholi­jna nuta. Mimo to jego twórczość docenili członkowie amerykańsk­iej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracj­i i dwukrotnie nagrodzili ją złotymi gramofonam­i. Ponadto Young został dwukrotnie przyjęty do Rockandrol­lowej Izby Sławy. W 1995 roku jako solista, a dwa lata później jako członek Buffalo Springfiel­d.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland