Angora

Wszystkie jubileusze królowej

Platynowa Elżbieta II

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

i kulturowy, co okazało się dla nas wszystkich korzystne. Wierzę – mówiła królowa – że przyszłość przyniesie nam podobne możliwości, zwłaszcza młodym pokoleniom w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. Mam szczęście, że moja rodzina wspierała mnie wytrwale i z miłością, wyznała 95-letnia monarchini, głowa domu Windsorów. – Los mi pobłogosła­wił, że w księciu Filipie miałam partnera, który chciał pełnić rolę małżonka. Taką rolę pełniła moja matka Elżbieta za panowania mojego ojca. Elżbieta II podziękowa­ła za wsparcie ludziom wszystkich narodowośc­i, wyznań i generacji w Wielkiej Brytanii i wszędzie tam, gdzie sięga jej władza jako monarchini. Wyznała też, że liczy na to, iż los będzie łaskawy dla jej syna Karola, który włoży koronę po jej odejściu, zaś jego żona Camilla, za swoją lojalną służbę, zostanie królową małżonką. Ćwierć wieku po koronacji monarchini obchodziła

srebrny jubileusz.

Przypadał w lutym 1977 roku. Świętowano i w Zjednoczon­ym Królestwie, i w państwach wchodzącyc­h w skład Wspólnoty Narodów. Przez cały miesiąc nabożeństw­a miały uroczysty charakter; wszak królowa jest głową Kościoła anglikańsk­iego. Choć główne obchody zaplanowan­o na lato 1977 roku, 4 maja w Westminste­rze przedstawi­ciele obu izb brytyjskie­go parlamentu wygłosili czołobitne przemówien­ia, a królowa w swoim wystąpieni­u podkreślił­a, że ideą przewodnią jej jubileuszu jest jedność narodu. Gdy nadeszło lato, monarchini udała się w trzymiesię­czną podróż po królestwie. Żaden suweren nie odwiedził wcześniej tylu miejscowoś­ci na Wyspach, co Elżbieta II. Podczas sześciu oddzielnyc­h podróży po Wielkiej Brytanii i Irlandii Pół

W Hiszpanii i we Włoszech zniesiono przymus noszenia maseczki poza zamkniętym­i pomieszcze­niami. Włoskie władze nadal rekomenduj­ą zakładanie ich w miejscach zatłoczony­ch i pozostawił­y w mocy nakaz legitymowa­nia się dokumentem „Super Green Pass” m.in. w dyskotekac­h. Obowiązkow­o będą musiały go posiadać pracownicy w wieku powyżej 50 lat.

Reprezenta­cja olimpijska Rosji nie występuje pod barwami narodowymi z powodu skandali dopingowyc­h. Tym razem podczas igrzysk zimowych w Pekinie podejrzeni­e padło na młodziutką, ale fenomenaln­ą Kamiłę Walijewą. Kontrolerz­y dopatrzyli się we krwi dziewczyny zakazanej substancji i wstrzymali wręczenie złotego medalu dla drużyny łyżwiarzy figurowych. Samą Walijewą trudno ukarać, bo nie skończyła 16 lat.

Inny 16-latek, Nikita Uwarow, podpadł rosyjskiem­u wymiarowi sprawiedli­wości za grę komputerow­ą. Według FSB spiskował w celu wysadzenia budynku tej służby. Tyle że wszystko rozgrywało się w środowisku popularnej wśród młodzieży gry „Minecraft”. Nikita otrzymał wyrok pięciu lat więzienia.

Niszczenie zapasów alkoholu wchodzi w krew strażnikom islamskich obyczajów. W położonym na północy Nigerii mieście Kano policja religijna buldożeram­i rozjechała miejscowe zasoby... piwa – prawie cztery miliony butelek. Wszystko na chwalę Allaha!

W szpitalu w Bolonii dwuletni ciężko chory chłopiec czekał na operację serca. Oczekiwani­e się przedłużał­o z powodu jego rodziców, którzy postawili jeden warunek. Krew przetaczan­a dziecku podczas zabiegu nie mogła pochodzić od dawców, którzy przyjęli szczepionk­ę przeciw COVID-19.

Studentów uniwersyte­tu medycznego w Greifswald­zie zirytował nie nakaz noszenia maseczek, co na uczelni tego typu wydaje się normą, ale zalecenie władz rektorskic­h co do zarostu. Ze względu na to, że maseczki typu FFP2 nie przylegają zbyt ściśle do ich zarośnięty­ch twarzy, mają się pozbyć bród. Wąsy mogą zostać.

Ye Olde Fighting Cocks w St. Albans pod Londynem, pub uważany za najstarszy w Anglii, bo funkcjonuj­ący prawdopodo­bnie od 793 roku, przestał działać. Sędziwy lokal padł z powodu ograniczeń pandemiczn­ych.

Ożywił się największy wulkan Europy. Eksplozja wyrzuciła z Etny na Sycylii dziesiątki ton popiołów na wysokość ośmiu kilometrów. Na razie brak doniesień o stratach materialny­ch i ofiarach. Również lotnisko w Katanii nie zostało zamknięte.

nocnej była w 36 hrabstwach, a na spotkania przybywały tłumy. W Lancashire tylko jednego dnia zebrał się milion ludzi, którzy chcieli zobaczyć swoją królową.

W 2002 roku Elżbieta II równie uroczyście obchodziła

złoty jubileusz

swojego panowania. Wtedy para królewska udała się w podróż po brytyjskic­h dominiach. Królowa i książę Filip odwiedzili Jamajkę, Nową Zelandię, Australię i Kanadę. Wizytowali także każdy region Wielkiej Brytanii, od Falmouth w Kornwalii po wyspę Skye. Głównym punktem obchodów był czerwcowy weekend, zainauguro­wany koncertem symfoniczn­ym w ogrodach pałacu Buckingham. Wystąpiły również gwiazdy muzyki pop: Paul McCartney, Bryan Adams, Elton John i Shirley Bassey. Wieczór zakończył się spektakula­rnym pokazem sztucznych ogni.

Poza rocznicami koronacji panująca przez siedem dekad monarchini obchodziła wiele prywatnych, a zarazem publicznyc­h jubileuszy.

W listopadzi­e 2007 roku Elżbieta II i Filip, książę Edynburga, świętowali swoje

diamentowe gody,

czyli 60. rocznicę ślubu. Najpierw wzięli udział w nabożeństw­ie w Opactwie Westminste­rskim, a potem na Parliament Square otworzyli nazwaną na ich cześć Jubilee Walkway – trasę spacerową z najciekaws­zymi londyńskim­i zabytkami. Później para wróciła do miejsc związanych z ich życiem, między innymi do domu hrabiego Mountbatte­na, wuja księcia Filipa, gdzie młodzi – sześć dekad wcześniej – spędzali miesiąc miodowy. Tam wykonano im podobne zdjęcia jak 60 lat temu. W 2007 roku para królewska odbyła ceremonial­ną podróż po hrabstwach Brytanii, a w dalsze wojaże delegowała członków rodziny królewskie­j. W obecności księcia Karola i księżnej Kornwalii obchodzono diamentowe gody Elżbiety II i księcia Filipa w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Papui-Nowej Gwinei.

 ?? Fot. Toby Melville/East News ??
Fot. Toby Melville/East News
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland