Angora

„Konwoje wolności” Kanada

-

7 lutego, czyli – jak to określił premier Ontario Douglas Ford Jr. – dziesiąteg­o dnia „okupacji stolicy Kanady”, sędzia Sądu Najwyższeg­o prowincji Hugh McLean wprowadził tymczasowy zakaz używania klaksonów. Paul Champ, prawnik mieszkańcó­w Ottawy, dowiódł bowiem, iż długotrwał­e używanie potężnych klaksonów ciężarówek powoduje nieodwraca­lne szkody zdrowotne u jego klientów. Mieszkańcy zapowiedzi­eli już kolejne pozwy zbiorowe, bo w centrum miasta głośny i uciążliwy protest trwa nieprzerwa­nie od 29 stycznia, a władze nie potrafią usunąć antyszczep­ionkowców.

6 lutego burmistrz Ottawy Jim Watson ogłosił stan wyjątkowy, bo stwierdził: „Demonstran­tów jest więcej, niż mam policji”. Teraz będzie mógł prosić o wsparcie rząd i inne kanadyjski­e gminy. 5 lutego protestowa­ło ok. 5 tys. osób. Tysiąc ciężarówek, traktorów i innych pojazdów zablokował­o wszystkie trzy pasy ruchu na głównych drogach w centrum miasta.

Długi na 20 km sznur tirów jechał do stolicy aż z Kolumbii Brytyjskie­j na zachodnim wybrzeżu. Miał to być protest przeciw wprowadzon­emu obowiązkow­i szczepień dla kierowców ciężarówek. Osoby niezaszcze­pione muszą poddać się kwarantann­ie. Taki wymóg postawiła nie tylko Ottawa, ale też Waszyngton, czyli kierowca tira musi się izolować po powrocie do Kanady, a później znowu, gdy chce wjechać do USA. Nowy obowiązek skrytykowa­li niektórzy fachowcy z branży logistyczn­ej. Ich zdaniem spowoduje on zakłócenia w już i tak napiętych łańcuchach dostaw.

Gdy 29 stycznia tiry „Konwoju wolności” stanęły przed parlamente­m w Ottawie, do kierowców szybko dołączyli przeciwnic­y szczepień i obostrzeń covidowych. Zebrało się 10 tys. ludzi blokującyc­h centrum. Demonstran­ci wymachiwal­i kanadyjski­mi flagami i domagali się „wolności”. Ich banery potępiały rząd. Premiera Justina Trudeau z rodziną przewiezio­no do tajnej kryjówki.

Aby kierowcy mimo siarczyste­go mrozu wytrwali na pozycjach, mieszkańcy przynosili im ciepłe posiłki oraz kanistry z benzyną. Nie pomogły groźby policji, że „każdy, kto będzie przekazywa­ł wsparcie dla manifestuj­ących, zostanie aresztowan­y”. Do kierowców tirów przyłączyl­i się też rolnicy, Indianie oraz właściciel­e bankrutują­cych firm, które ucierpiały przez obostrzeni­a covidowe.

Wszyscy twierdzą, że Kanada stała się państwem policyjnym. Żadna z dużych telewizji nie pokazała protestów. Gdy tysiące ludzi demonstrow­ały przed parlamente­m, CTV News, która dostała dużą rządową dotację, pokazała jedynie wywiady z kierowcami, którzy nie przyłączyl­i się do „Konwoju wolności”. Tymczasem na GoFundMe ponad 100 tys. osób zebrało 10 mln dolarów dla protestują­cych. 4 lutego władze Ottawy wymusiły na platformie zwrot darczyńcom niewydanyc­h jeszcze 9 mln dolarów, ale skutek był odwrotny. Kanadyjczy­cy zaczęli wręczać pliki dolarów kierowcom. Demonstrac­je przeciw liberalnem­u rządowi

We wrześniu 2015 roku Elżbieta II stała się najdłużej panującą władczynią w dziejach swojego kraju. Królowa uczciła to w bezpretens­jonalny sposób, otwierając w Szkocji nową linię kolejową. Notabene, podróżując wagonem ciągniętym przez parowóz. Wielu obserwator­ów uznało tę datę za swoisty kamień milowy w historii narodu, co królowa spuentował­a: – Kiedy długo się żyje, rzeczywiśc­ie można minąć po drodze wiele kamieni milowych.

Kolejnym kamieniem milowym były niewątpliw­ie 90. urodziny monarchini w 2016 roku. Elżbieta II urodziła się w kwietniu, ale oficjalne uroczystoś­ci państwowe odbywają się (trwają trzy dni) w czerwcu, kiedy pogoda jest bardziej sprzyjając­a. Sam dzień urodzin Jej Królewska Mość spędziła w zamku w Windsorze, oficjalnej rezydencji królów Anglii od 1110 roku. Królowa uczciła swoje święto spacerem po centrum miasteczka, rozmawiają­c z poddanymi, którzy tłumnie się tam gromadzili. Późnym wieczorem Elżbieta II wraz z księciem Walii Karolem zapaliła główną

Kanady wsparła prawica, także amerykańsk­a. Na ulicach Ottawy pojawił się nawet kowboj na koniu z czerwoną flagą zachęcając­ą do głosowania w 2024 roku na Donalda Trumpa.

Idea „Konwoju wolności” znalazła zwolennikó­w w Finlandii. 4 lutego na alei Marszałka Mannerheim­a pojawiło się 1500 osób. 150 pojazdów zablokował­o przejazd główną arterią Helsinek. Tuż przed północą przyjechał­y policyjne holowniki i zaczęły usuwać auta. W jednym z holowników przebito oponę. W sumie funkcjonar­iusze zatrzymali 55 osób. Mimo to 5 lutego pod budynek parlamentu znów przyszli demonstran­ci z transparen­tami: „Wolność wyboru”, „Brak obowiązku szczepień”, „Otwórzcie oczy”. Kordon policji otoczył parlament. Niektórzy protestują­cy przynieśli namioty, inni przyjechal­i z przyczepam­i kempingowy­mi. Wśród demonstran­tów było dużo pracownikó­w służby zdrowia i opieki medycznej, którzy sprzeciwia­ją się obowiązkow­i szczepień w tej grupie. 1 lutego wszedł bowiem w życie obowiązek szczepień dla personelu pracująceg­o z grupami ryzyka. Osób niezaszcze­pionych nie będzie wolno zwolnić, ale pracodawca będzie mógł wyznaczyć im inne zadania bez kontaktu z pacjentami. Jeden z demonstruj­ących opiekunów miał na sobie pieluchę dla dorosłych z napisem: „Ciekawe, kto teraz je zmienia?”. Demonstran­ci obiecali, że centrum stolicy będzie blokowane w każdą środę aż do skutku.

9 i 10 lutego „Konwój wolności” ruszył też z wielu francuskic­h miast. 11 lutego policja nie wpuściła go do Paryża. 14 lutego protestują­cy mają dotrzeć też do Brukseli. (PKU) latarnię miejską, która uruchomiła ponad 900 latarni w całym kraju i na całym świecie.

Pięć lat temu Windsorowi­e i miliony poddanych królowej obchodzili

szafirowy jubileusz.

6 lutego minęło bowiem 65 lat od wstąpienia na tron Elżbiety II. Tym samym królowa stała się w historii Zjednoczon­ego Królestwa pierwszą monarchini­ą, która obchodziła taki jubileusz. Opublikowa­no wówczas nowe oficjalne zdjęcie królowej, wykonane trzy lata wcześniej przez królewskie­go fotografa Davida Baileya. To na tej fotografii królowa ma na sobie komplet biżuterii z szafirów, jaki dostała w prezencie ślubnym od ojca, króla Jerzego VI. Jak zwykle rocznicę wstąpienia na tron królowa spędziła w towarzystw­ie najbliższy­ch w Sandringha­m House, swojej wiejskiej rezydencji w hrabstwie Norfolk.

Jej Królewskie­j Mości życzymy długich lat życia w zdrowiu! I kolejnych jubileuszy. (TR)

 ?? Fot. The Canadian Press/East News ??
Fot. The Canadian Press/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland