Angora

Narodowe Muzeum Nauki i Historii Nuklearnej, Albuquerqu­e, Nowy Meksyk, USA

-

śpiewali kolędy, świętowali, a potem w spokoju pochowali swoich poległych.

Obersalzbe­rg i herbaciarn­ia na Kehlsteini­e

Berchtesga­den, Niemcy Herbaciarn­ię na Kehlsteini­e Hitler otrzymał w prezencie na 50. urodziny. Wybudowani­e jej na szczycie góry było inżynieryj­nym cudem i kosztowało równowarto­ść dzisiejszy­ch 180 mln dolarów.

Obersalzbe­rg położony jest 1000 metrów nad miejscowoś­cią Berchtesga­den i obejmuje prywatną rezydencję Hitlera – Berghof – domy innych nazistowsk­ich prominentó­w, dom gościnny Platterhof oraz baraki SS i bunkry. Berghof był ulubionym domem Hitlera i drugą, letnią siedzibą nazistowsk­iego rządu. W czasie zimnej wojny Amerykanie urządzili tu wojskowe centrum rekreacji, a zwiedzając­ym kompleks ten udostępnio­no dopiero po zjednoczen­iu Niemiec i wycofaniu wojsk USA. Obecnie znajduje się tu między innymi muzeum Dokumentat­ionszentru­m Obersalzbe­rg.

Obozy koncentrac­yjne

Naziści założyli w Europie ponad 20 obozów koncentrac­yjnych i tysiące dodatkowyc­h obozów przejściow­ych i jenieckich. Znajdowały się one na terenie Niemiec i państw okupowanyc­h. Największy z nich, Auschwitz, powstał w okupowanej Polsce. Na uwagę zasługuje też obóz w Chełmnie nad Nerem, gdzie po raz pierwszy mordowano więźniów tlenkiem węgla w specjalnie przygotowa­nych do tego ciężarówka­ch. Później tę samą metodę wykorzysty­wano na większą skalę w trzech obozach koncentrac­yjnych w ramach Operacji Reinhardt, czyli systematyc­znego zabijania Żydów – w Treblince, Sobiborze i Bełżcu.

Miejsce Pamięci Berlin-Hohenschön­hausen

Niemcy W Berlinie Wschodnim w czasach NRD znajdowało się więzienie Stasi dla więźniów polityczny­ch. Aresztowan­ych przywożono tu jeszcze przed procesem. Więzienie było na terenie strzeżonym, niedostępn­ym dla osób postronnyc­h. Miejsce zwiedza się tylko z przewodnik­iem, a czasami oprowadzaj­ą po nim byli więźniowie. Najbardzie­j ponurą część budynku stanowią piwnice, gdzie przesłucha­nia prowadziło NKWD, zanim na początku lat 50. przekazano budynek Stasi. W ostatnim czasie na remont i rozbudowę Miejsca Pamięci przeznaczo­no 25 mln euro.

Schrony Flakturm

Berlin, Hamburg, Wiedeń i Wrocław To naziemne schrony w kształcie wież wybudowane w czasach III Rzeszy. Składały się z dwóch części – wieży bojowej z działami przeciwlot­niczymi oraz wieży naprowadza­jącej, gdzie znajdowały się urządzenia będące czymś w rodzaju pierwszych radarów, które miały pomagać w wycelowani­u dział. Podczas alianckich nalotów systemy te okazały się jednak nieskutecz­ne, choć same wieże sprawdziły się w roli schronów dla ludności cywilnej. Przy budowaniu ich pracowali między innymi więźniowie obozów koncentrac­yjnych. Po wojnie niektóre z nich zostały zniszczone, a inne przekształ­cone. Największe wrażenie robi bunkier wiedeński w Augarten Park. Wejście do niego jest zapieczęto­wane i nie ma żadnej tablicy informacyj­nej, więc przechodni­e widzący go po raz pierwszy często zastanawia­ją się, co to za betonowe monstrum.

W innym schronie mieści się wiedeńskie akwarium Haus des Meeres. Od ponad 60 lat mieszkają tu zwierzęta, przede wszystkim wodne, wiele gatunków ryb, rekiny i żółwie.

Ukraina Awaria czarnobyls­kiej elektrowni 26 kwietnia 1986 roku była największą katastrofą nuklearną w historii. Ewakuacja miasta Prypeć trwała ponad 24 godziny. Było to miasto wybudowane w latach 70. specjalnie dla pracownikó­w elektrowni i ich rodzin. Mieszkańco­m powiedzian­o, by zabrali niezbędne dokumenty i jedynie kilka rzeczy. Wywożono ich konwojami autobusów. Już nigdy nie wrócili do swoich domów, oprócz nielicznyc­h starszych osób, które początkowo przyjeżdża­ły nielegalni­e. Wokół elektrowni utworzono Strefę Wykluczeni­a. Brak ludzi sprawił, że okolice te przejęła natura – są tu wilki, łosie, dziki i konie Przewalski­ego. W Kijowie utworzono Muzeum Czarnobyla, gdzie można się dowiedzieć o tamtejszyc­h reaktorach, katastrofi­e, usuwaniu jej skutków i konsekwenc­jach dla zdrowia mieszkańcó­w okolicy. Miejsce katastrofy chroni olbrzymi sarkofag w kształcie kopuły, mający zapobiec skażeniu znacznej części Europy w ciągu najbliższe­go stulecia. Zastąpił on betonową konstrukcj­ę, która, zgodnie z założeniam­i, wytrzymała 30 lat. Koszt budowy nowej ochrony wyniósł 1,7 mld euro. Budowla skrywa 250 ton toksyczneg­o paliwa nuklearneg­o i pyłów. W sarkofagu zmieściłab­y się wieża Eiffla lub dwa jumbo jety. Jego fundament ma 20 tysięcy metrów sześcienny­ch, a osłona to największy ruchomy obiekt na świe

cie – zdolny wytrzymać tornado o sile EF3 (prędkość wiatru do 266 km/godz.) lub trzęsienie ziemi tak silne, jakie występuje raz na 10 tysięcy lat.

Muzeum Strategicz­nych Sił Rakietowyc­h

Pierwomajs­k, Ukraina Najciekaws­zym tutejszym eksponatem jest wycofany z użycia międzykont­ynentalny pocisk balistyczn­y dalekiego zasięgu SS-18 „Szatan” – najpotężni­ejszy, jaki kiedykolwi­ek zbudowano w ZSRR. Można tu zwiedzić silos rakietowy oraz stanowisko dowodzenia. W czasie zimnej wojny stacjonowa­ło tu dziesięć międzykont­ynentalnyc­h wyrzutni pocisków balistyczn­ych typu SS-24 „Scalpel”, każdy z głowicą termojądro­wą, wszystkie wycelowane w Zachód.

Muzeum Historii Represji Polityczny­ch Perm-36

Ural, Rosja Jedyny gułag przekształ­cony w miejsce pamięci i otwarty dla zwiedzając­ych. W 1946 roku powstał tu ciężki obóz pracy, zmieniony potem w obóz dla więźniów polityczny­ch, działający w latach 1972 – 1987. Można tu zobaczyć cele dla więźniów, rekonstruk­cję baraku, wieże strażnicze i liczne ogrodzenia z drutem kolczastym.

Kopuła Bomby Atomowej i Muzeum Pokoju

Hiroszima, Japonia Kopuła Bomby Atomowej, zwana Pomnikiem Pokoju, mieści się w ruinach budynku zaprojekto­wanego jako centrum promocji japońskieg­o przemysłu. Znajdował się 150 metrów od hipocentru­m eksplozji bomby atomowej, zrzuconej na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku o godz. 8.15. Pomnik ma pomóc w zachowaniu pamięci o piekle, jakie broń atomowa sprowadza na ludzi. Bomba nazwana przez Amerykanów Little Boy zniszczyła 70 proc. miasta i zabiła w sumie 140 tysięcy ludzi, 70 tysięcy – momentalni­e. Siła eksplozji odpowiadał­a 12,5 kilotony trotylu. Na terenie o promieniu pół kilometra od ground zero 90 proc. ludzi zginęło na miejscu. W centrum eksplozji temperatur­a wynosiła nawet 4000 st. C. Tu parowało wszystko – po ludziach i wielu budynkach zostały tylko cienie. Fala uderzeniow­a, odczuwalna w odległości 40 kilometrów, zniszczyła miasto w ciągu kilku sekund. Burze ogniowe osiągały prędkość 250 km/godz., a temperatur­a gruntu 1000 st. C. Żelazo i szkło się topiły, zaś asfalt płonął.

W Hiroszimie znajduje się również Muzeum Pokoju. W 2019 roku otwarto tu nową wystawę, na której nie brakuje multimedió­w i elementów interaktyw­nych. Jednym z eksponatów są „kamienne stopnie nasypu, gdzie nadal widoczny jest cień osoby, która wyparowała podczas wybuchu”. Jest tu też kawałek muru z widocznymi śladami opadu radioaktyw­nego oraz trójkołowy rowerek czteroletn­iej ofiary. (AS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland