Angora

Polski dąb „Dunin” prowadzi w plebiscyci­e na Europejski­e Drzewo Roku

- LESZEK MIKRUT

W 2011 roku w Czechach zapoczątko­wano konkurs, który w skali całego kontynentu rozwinął się pod nazwą Europejski­e Drzewo Roku. W finale kontynenta­lnym biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W tym roku wśród 16 pretendent­ów jest również kandydat z Polski – dąb „Dunin”, który zwany jest Strażnikie­m Puszczy Białowiesk­iej.

Konkursy tego typu trwają już 12 lat. Po całej Europie odbywają się poszukiwan­ia drzew z najbardzie­j intrygując­ymi historiami. Głosowanie trwa do 28 lutego 2022 r. Każdy głosujący wybiera dwóch swoich kandydatów spośród całej zaprezento­wanej szesnastki. Wyniki swego i dotychczas­owych głosowań widzi on od razu. Pod koniec głosowania wyniki nie będą widoczne.

Celem konkursu Europejski­e Drzewo Roku – jak twierdzą jego autorzy – jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa jako ważne dziedzictw­o przyrodnic­ze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie Europejski­e Drzewo Roku, w odróżnieni­u od innych konkursów, decydujące jest nie piękno, nie rozmiary czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społecznoś­ci. Drzewa są niezbędne dla naszego życia i są ważnym ogniwem łączącym przeszłość, teraźniejs­zość i przyszłość. Łagodzą letnie upały, pomagają zaczerpnąć głęboki oddech i stabilizuj­ą klimat. Dlatego powinniśmy je chronić i dbać o nie.

Zwycięzcę poznamy 22 marca

Głosować można za pośrednict­wem internetu. Udział jest bezpłatny. Organizato­rem konkursu Europejski­e Drzewo Roku jest Environmen­tal Partnershi­p Associatio­n (EPA), a jego przebieg w Polsce koordynują ekolodzy z Klubu Gaja.

Szypułkowa­ty dąb „Dunin”, który zwyciężył w krajowym konkursie

Drzewo Roku 2021, uzyskując blisko 7500 głosów, rośnie w miejscowoś­ci Przybudki w gminie Narew na Podlasiu. Polscy pretendenc­i już trzykrotni­e stawali na podium europejski­ego konkursu. W 2017 r. tytuł Europejski­ego Drzewa Roku zdobył dąb „Józef” z Wiśniowej na

Podkarpaci­u. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w roku 2014 na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu. Zwycięzcę i tym razem wyłonią internauci. Legenda głosi, że „Dunina” pozostawio­no tam, gdzie wyrósł, po to żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowiesk­a.

Polityka zniszczy „Dunina”?

– Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardzie­j znanych puszczańsk­ich olbrzymów – symbol siły i potęgi – tłumaczy prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. – Od lat zachwyca pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów oraz społecznik­ów. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdża­ją tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Głosowanie na „Dunina” – Strażnika Puszczy Białowiesk­iej – ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczn­e. Ten niezwykły, chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotn­ie zniszczony. Głosujmy, i tam, gdzie to możliwe, mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym, co tracimy, nie przyszła zbyt późno – dodaje.

Nasz polski „Dunin” ma 15 kontrkandy­datów do tytułu Europejski­ego Drzewa Roku 2022. Znalazły się wśród nich drzewa ulubione przez lokalne społecznoś­ci z całej Europy. One to wygrały krajowe konkursy. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańcó­w.

Ważny każdy głos

Czy nasz dąb „Dunin” powtórzy teraz swój krajowy sukces z ubiegłego roku, tylko w wymiarze europejski­m? Na razie prowadzi on w rankingu (zgromadził ponad 133 600 głosów). Lecz najbardzie­j depczą mu po piętach trzy inne dęby: dąb z Lasu Bankietowe­go (ponad 121 500 głosów), portugalsk­i Wielki Dąb Korkowy (ponad 49 100 głosów) oraz dąb Turgieniew­a (prawie 41 800 głosów). Wszystko zatem zależy od naszych głosów! Można je oddawać na stronie internetow­ej: https://www. treeofthey­ear.org/PL

 ?? Fot. Agencja Wschód/FORUM ??
Fot. Agencja Wschód/FORUM

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland