Angora

Każdy naród ma prawo do suwerennoś­ci Rozmowa z JENSEM STOLTENBER­GIEM, sekretarze­m generalnym NATO

- AGNIESZKA LASKOWSKA

– Panie sekretarzu generalny, kiedy rozmawiamy, niespełna tysiąc kilometrów stąd w stronę Kijowa zmierza liczący sześćdzies­iąt kilometrów konwój rosyjski. Czy Ukraina prowadzi tę wojnę za nas, za Europę?

– Ukraina walczy o swoją wolność, o swoją, ale też w obronie wartości, które wszyscy podzielamy – że każdy naród ma prawo wybrać swoją własną ścieżkę, ma prawo do poszanowan­ia jego integralno­ści terytorial­nej i suwerennoś­ci. I dlatego Polska i inni sojusznicy zapewniają krytyczne dostawy na Ukrainę.

– Wiem, że słuchają nas teraz uważnie nie tylko w Polsce, ale i w Moskwie, więc nie może pan mówić bardzo szczegółow­o. Mając to na uwadze, czy może pan jednak powiedzieć – tyle, ile można – jak będzie działać natowskie wsparcie dla Ukrainy?

– Sojusznicy zwiększyli swoje wsparcie, ale trzeba też pamiętać, że NATO pomaga Ukrainie od wielu lat. Zwłaszcza USA, Kanada, Wielka Brytania, ale też Polska szkoliły, wyposażały ukraińskie siły zbrojne, zwłaszcza od 2014 roku, kiedy Rosja wtargnęła na Ukrainę po raz pierwszy. Dlatego wojsko ukraińskie jest znacznie lepiej wyszkolone, znacznie lepiej wyposażone i dowodzone teraz niż w 2014. I to jest szczególni­e ważne, zwłaszcza w obliczu walk, które się teraz toczą. W ostatnich tygodniach NATO zintensyfi­kowało wsparcie w postaci pocisków ziemia-powietrze, pocisków przeciwczo­łgowych i uzbrojenia, amunicji, paliwa, różnych rodzajów wyposażeni­a ochronnego, a także pomocy humanitarn­ej i finansowej. Ponieważ wspieramy Ukrainę w jej walce przeciwko brutalnej inwazji prezydenta Putina i wzywamy Rosję do jej powstrzyma­nia. A ten konwój, który jest w drodze (do Kijowa – red.), przyniesie tylko więcej cierpienia, kolejne ofiary wśród ludności Ukrainy. Dlatego Rosja musi powstrzyma­ć inwazję teraz i zakończyć wszystkie ataki na obywateli ukraińskic­h.

– Tematem ostatnich godzin są natowskie samoloty, które miałyby być dostarczon­e na Ukrainę. Czy może pan powiedzieć o tym coś więcej?

– Sojusznicy NATO dają wsparcie w postaci pocisków antyczołgo­wych i ziemia-powietrze czy wielu innych rodzajów sprzętu wojskowego. Ale pakt nie jest częścią konfliktu, nie poślemy wojsk natowskich na ląd ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną. Musimy mieć pewność, że ten konflikt nie będzie eskalował poza Ukrainę i nie stanie się pełnoprawn­ą wojną europejską, w którą będą zaangażowa­ni członkowie

Sojuszu i Rosja. Nie chcemy wojny, nie chcemy konfrontac­ji, nie straszymy Rosji, ale oczywiście wspieramy Ukrainę w jej ważnej walce przeciwko brutalnej inwazji Rosji wspieranej przez Białoruś.

– Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczon­ych Oksana Markarowa powiedział­a, że Rosjanie używają na Ukrainie bomb próżniowyc­h. Czy mógłby pan to potwierdzi­ć, skomentowa­ć?

– Obserwujem­y potworne ataki na ukraińskic­h cywilów, widzimy cywilne ofiary. To brutalna wojna i dlatego musi się natychmias­t skończyć, a Rosja musi wycofać wszystkie swoje siły. Nie będę mówił o właściwośc­iach konkretnyc­h rodzajów broni, ale to, co widzimy do tej pory, to bardzo wysoka liczba ofiar cywilnych, która dowodzi brutalnośc­i tej niczym nieusprawi­edliwionej wojny.

– Prezydent Macron znów rozmawiał z Putinem. Czy teraz są otwarte jeszcze jakieś inne kanały komunikacj­i z Moskwą?

– Wzywaliśmy Rosję do wykazania się dobrą wolą i zaangażowa­nia w wysiłki dyplomatyc­zne oraz do powstrzyma­nia ataków na Ukrainę. Wiemy, że są rozmowy, które rozpoczęły się 27 lutego na granicy ukraińsko-białoruski­ej, ale teraz odpowiedzi­alność za zakończeni­e wojny spoczywa na Moskwie.

– Wiem, że bardzo się pan spieszy, ale proszę pozwolić, że zadam jeszcze ostatnie pytanie. Czy podziela pan opinię admirała Johna Kirby’ego z Pentagonu, który uważa, że Rosjanie nie przesuwają się tak szybko przez Ukrainę, jak to mieli w planach, co byłoby dobrym znakiem?

– Rosja napotkała więcej oporu, niż się spodziewał­a, dzięki odwadze i zaangażowa­niu ukraińskic­h sił zbrojnych i ukraińskie­go narodu. Dlatego chciałbym wyrazić uznanie dla Ukraińców, ich armii i dla prezydenta Zełenskieg­o. Rozmawiałe­m z nim 27 lutego i przekazałe­m mocne poparcie od Sojuszu. Zapewniłem, że NATO zwiększa swoje wsparcie, pochwaliłe­m też odwagę narodu ukraińskie­go, która znacząco zwolniła rosyjski przemarsz.

 ?? ??
 ?? Fot. Janek Skarzyński/AFP/East News ??
Fot. Janek Skarzyński/AFP/East News
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland