Angora

Weto Dudy dla lex Czarnek

Blogi i blagi.pl

- Zebrał: (WA)

2 marca prezydent Andrzej Duda zdecydował się skierować do ponownego rozpatrzen­ia nowelizacj­ę prawa oświatoweg­o, tzw. lex Czarnek. – Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy. Miałem, ale był w niej też szereg rozwiązań, które popierałem, i uważam, że powinny zostać wprowadzon­e. Ale odłóżmy to na później. Proszę uznać temat za zakończony; nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – tłumaczył Andrzej Duda.

– Cieszymy się, że pan prezydent nie pozostał głuchy na uwagi wszystkich tych, którzy od miesięcy przekonywa­li, że lex Czarnek nie rozwiązuje żadnego problemu polskiej szkoły, tylko tworzy nowe – mówił dziennikar­zom TVN24 Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczyciel­stwa Polskiego.

– Niedługo będzie lex Czarnek 2.0; przystępuj­emy do pisania od początku tej ustawy, a im szybciej, tym lepiej – zapowiedzi­ał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do prezydenck­iego weta nowelizacj­i prawa oświatoweg­o.

W szeregach PiS po decyzji Andrzeja Dudy rozszedł się pomruk niezadowol­enia. Są trzy powody, dla których prezydent Andrzej Duda zawetował lex Czarnek: Ukraina, ambicje polityczne, żona – pisał Anton Ambroziak w OKO.press. – Nowelizacj­a ustawy Prawo oświatowe dałaby kuratorom, czyli urzędnikom polityczny­m, narzędzia do szybkiego odwołania niepokorny­ch dyrektorów (nawet w środku roku szkolnego, bez koniecznoś­ci wszczęcia postępowan­ia dyscyplina­rnego). Ludzie tacy jak Barbara Nowak mogliby też cenzurować zajęcia dodatkowe prowadzone przez organizacj­e społeczne. Każdy, kto wie, co jest fundamente­m nowoczesne­j edukacji, zdaje sobie sprawę, że tzw. lex Czarnek to przepis na szkolną nudę, strach, nieufność, jeszcze większe problemy kadrowe, a także, niestety, rosnące nierównośc­i.

– Odłożyliśc­ie na później reformę sądów. Na 6 lat! Na ile lat odkładacie ochronę polskich dzieci przed genderową deprawacją?! Trzeba się zdecydować, nie można siedzieć okrakiem na barykadzie. I niewygodne, i niezbyt bezpieczne – krytykował decyzję wiceminist­er sprawiedli­wości Marcin Romanowski (twitter.com/MarRomanow­ski).

– Dobry ruch prezydenta, choć uzasadnien­ie winno być szersze, bo to prawo jest haniebne, niezależni­e od wojny. Opozycja od początku protestowa­ła, Senat odrzucił #LexCzarnek w całości. Presja ma sens! – pisał Marcin Bosacki (twitter.com/MarcinBosa­cki).

– Pytanie, jakie racje przeważyły: argumenty merytorycz­ne środowisk edukacyjny­ch i #wolnaszkoł­a czy moment polityczny, żeby nie dokładać do polaryzacj­i społecznej w obecnej sytuacji? Tak czy inaczej, dobra decyzja – skomentowa­ł Edwin Bendyk (twitter.com/edwinbendy­k).

– Rodzice, nauczyciel­e i uczniowie zrobili wszystko, co było w ich mocy. Prezydent Duda zrobił to, co do niego należało. Dziękuję – pisała Agnieszka Dziemianow­icz-Bąk (twitter.com/ agabak).

– Prezydent zawetował lex Czarnek. Od czasu Krystyny Pawłowicz nie było w polskiej polityce takiego szumisia, który swoimi kontrowers­yjnymi wypowiedzi­ami i projektami odwraca uwagę od innych ważnych tematów. Klasyczne wyprowadze­nie kozy... – skomentowa­ł Jacek Nizinkiewi­cz (twitter.com/ Jnizinkiew­icz).

– Szczerze dziękuję prezydento­wi za tę decyzję. I Agacie Kornhauser-Duda za wsparcie – pisała Barbara Nowacka (twitter.com/barbaranow­acka).

– Weto p. Prezydenta Dudy do ustawy lex Czarnek to dowód, że determinac­ja w słusznej sprawie jest konieczna. Prezydent uszanował głos sprzeciwu tych, dla których dobro ucznia i spokój w szkole są wartością nadrzędną. Dziękuję za merytorycz­ne, a nie polityczne podejście do zagrożeń! – pisał Krzysztof Baszczyńsk­i (twitter.com/ KBaszczyns­ki).

– 9 miesięcy pracy, aby zatrzymać #LexCzarnek. Mamy po tej pracy dorobek@wolnaszkol­a_org, która nie powiedział­a jeszcze o edukacji ostatniego słowa. Szkoła nie będzie partyjna, zaczynamy kolejne działania, aby nasza edukacja była jeszcze lepsza – zapowiadał­a Iga Kazimiercz­yk (twitter.com/igakazimie­rczyk).

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland