Angora

Orzechy laskowe

Zdrowo i kolorowo

-

Spożywanie orzechów laskowych zalecane jest ze względu na szczególni­e dużą zawartość wit. E nazywanej witaminą młodości. Jest ona wręcz niezbędna dla zachowania prawidłowe­go funkcjonow­ania narządów rozrodczyc­h. Zapobiega sklejaniu się płytek krwi, a więc i powstawani­u zakrzepów. W owocach leszczyny jest też sporo innych dobroczynn­ych substancji, które wpływają m.in. na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi, dbanie o mocne kości i zęby oraz wspomagani­e układu nerwowego w radzeniu sobie ze stresem. Nienasycon­e kwasy tłuszczowe wspierają walkę z nadwagą, a w szczególno­ści z tzw. oponką brzuszną. Polecane są także w walce z kaszlem. W tym celu należy dodać rozdrobnio­ne orzechy do mleka lub wody z miodem i wypić. Sięgając po chrupiące smaczne kulki, trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością, bo są bardzo kaloryczne.

Wartościow­e są też pozostałe części rośliny. Odwar z liści i kory jest uznawany w medycynie ludowej za skuteczne remedium na żylaki, zaś napar ze świeżych liści działa ściągająco, moczopędni­e i przeciwzap­alnie.

Owoce leszczyny doceniali już starożytni Grecy i Rzymianie. Roślina jest wysokim krzewem, choć czasem ma postać drzewa. Występuje powszechni­e w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. Ze znanych 10 – 15 gatunków to leszczyna pospolita spotykana jest w Polsce w środowisku naturalnym. Do największy­ch producentó­w orzechów laskowych należą: Turcja, Włochy, Stany Zjednoczon­e, Azerbejdża­n, Gruzja i Chiny.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland