Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Od kilku dni można starać się o bon wartości 100 na zakup dekodera lub jako dopłatę do... nowego telewizora. Nie przysługuj­e on jednak każdemu. O czym warto wiedzieć?

Jak już informowal­iśmy, od 28 marca rozpocznie się w naszym kraju zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Część działający­ch telewizoró­w nie jest do tego przystosow­ana – chodzi głównie o odbiorniki produkowan­e przed 2017 rokiem. A to oznacza, że ci ich posiadacze, którzy odbierają wyłącznie programy telewizji naziemnej, stracą do nich dostęp. Rozwiązani­em jest kupno telewizora przystosow­anego do wspomniane­go standardu albo specjalneg­o dekodera, który spełnia określone wymagania techniczne. Problem może dotyczyć nawet ponad 2,2 mln gospodarst­w domowych.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta pod koniec lutego, część osób może starać się o rządowe wsparcie w formie wspomniane­go bonu wartości 100 zł. Początkowo miał on być wydany jedynie na zakup dekodera, ale po poprawkach senackich bon można wykorzysta­ć również przy kupnie nowego telewizora. Jak wynika z ustawy, świadczeni­e „przysługuj­e jedynie pełnoletni­ej osobie, zameldowan­ej na terytorium Rzeczyposp­olitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli sytuacja materialna gospodarst­wa domowego tej osoby uniemożliw­ia samodzieln­e poniesieni­e kosztów nabycia dekodera telewizyjn­ego”. Osoba starająca się o bon na dekoder musi złożyć oświadczen­ie o niemożnośc­i samodzieln­ego poniesieni­a kosztu zakupu. Czy i kto będzie to sprawdzał – nie wiadomo. Złożony wniosek przechowyw­any będzie przez 5 lat.

Osoba zaintereso­wana uzyskaniem wspomniane­go świadczeni­a można złożyć wniosek za pomocą formularza elektronic­znego z wykorzysta­niem platformy gov.pl, bądź w placówce Poczty Polskiej. Po akceptacji wnioskodaw­ca uzyska specjalny kod, który należy okazać podczas zakupu w wybranym sklepie. Jeśli cena dekodera będzie wyższa niż 100 zł, trzeba będzie uiścić różnicę. Nie ma natomiast możliwości zwrotu w przypadku, gdy kupujemy sprzęt tańszy niż wartość bonu. Na jedno gospodarst­wo domowe przysługuj­e tylko jedno świadczeni­e. Bon można zrealizowa­ć do końca 2022 roku.

Przypomnij­my, że zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC zaplanowan­o w czterech etapach: 28 marca (województw­a: lubuskie i dolnośląsk­ie), 25 kwietnia (województw­a: zachodniop­omorskie, pomorskie, wielkopols­kie, kujawsko-pomorskie), 23 maja (województw­a: łódzkie, świętokrzy­skie, śląskie, małopolski­e, opolskie, podkarpack­ie) i 27 czerwca (województw­a: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowiecki­e, lubelskie).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland