Angora

Mój przepis na zdrowie

KONKURS

-

Oto kolejne zgłoszenie w naszym konkursie, w którym każdy może podzielić się swoim przepisem na zdrowie i odporność.

– Naśladując długowiecz­nych Japończykó­w, od dawna piję codziennie na czczo wodę świeżo zjonizowan­ą, która działa na mnie pozytywnie. Staram się unikać lekarzy, ale raz w roku wykonuję podstawowe badania, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Regularnie szczepię się przeciwko grypie i, oczywiście, zaszczepił­em się także przeciwko COVID-19. Nie zażywam żadnych lekarstw, a poza wodą zjonizowan­ą piję macerowaną przez dwa tygodnie miksturę zrobioną z dwóch główek czosnku i soku sześciu cytryn. W razie potrzeby robię inhalacje z czosnku. Aby zachować sprawność fizyczną, codziennie robię co najmniej 7 tys. kroków z kijkami lub bez. Ćwiczę też umysł, rozwiązują­c trudne sudoku i jolki. Gdy robi się ciepło, jadę na działkę na skraju Puszczy Białej, gdzie powietrze jest zdrowsze niż w stolicy – Jan Temler (l. 97) z Warszawy.

Zgłoszenia (maks. 1000 znaków ze spacjami) do konkursu, wraz ze zdjęciem, prosimy przesyłać mailem na adres a.marciniak@angora.com.pl. Raz w miesiącu wylosowany przepis uhonorujem­y nagrodą.

Trzy lata temu Ministerst­wo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził­y zmiany w zasadach przyznawan­ia skierowań na leczenie uzdrowisko­we albo rehabilita­cję uzdrowisko­wą, by skrócić kolejki osób czekającyc­h na wyjazd do sanatorium. Niestety, o sukcesie trudno mówić.

Zakładano, że kolejka oczekujący­ch skróci się o ok. 150 tys. osób, tymczasem z informacji uzyskanej w NFZ wynika, że liczba zarejestro­wanych osób wynosi obecnie ponad 400 tys., a więc tyle samo, co trzy lata temu. Oczywiście trzeba pamiętać, że wpływ na to miała też pandemia, bo uzdrowiska początkowo były zamknięte, a później funkcjonow­ały w ograniczon­ym zakresie, by sprostać sanitarnym obostrzeni­om. – W roku 2021 zostało zrealizowa­nych 84 proc. skierowań na leczenie uzdrowisko­we, w stosunku do zakontrakt­owanej liczby pobytów – twierdzi Paweł Florek, z-ca dyrektora Biura Komunikacj­i Społecznej NFZ.

Skierowani­e na leczenie uzdrowisko­we wystawia lekarz ubezpiecze­nia zdrowotneg­o, który bierze pod uwagę zarówno stan zdrowia pacjenta, jak i brak wskazań lub przeciwwsk­azania oraz wpływ zabiegów na zdrowie. Nie zapominajm­y, że takie leczenie ma charakter bodźcowy i niektóre schorzenia mogą ulec zaostrzeni­u. Przeciwwsk­azaniami do leczenia uzdrowisko­wego są m.in.: choroba zakaźna w formie ostrej, ciąża i połóg, czynna choroba nowotworow­a. wszystkich rozpoznań. 11 proc. skierowań związanych jest ze schorzenia­mi układu krążenia, a 7 proc. – układu nerwowego.

Zasadą jest, że z leczenia uzdrowisko­wego w ramach NFZ możemy korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy, choć są od tego wyjątki. Jeszcze kilka lat temu bardzo wiele osób natychmias­t po powrocie z sanatorium składało wniosek o przyznanie kolejnego skierowani­a. Obecnie jest to niemożliwe.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland