Angora

Paranoik z atomową maczugą

-

Rosyjski dyktator rozpętał krwawą wojnę, zburzył światowy system bezpieczeń­stwa, doprowadzi­ł gospodarkę swego kraju do upadku i grozi światu nuklearną maczugą. Coraz częściej słychać głosy, że tyran z Kremla popadł w obłęd.

Niemiecki dziennik „Bild” napisał, że „podżegacz wojenny” Putin jest zaskoczony i wściekły z powodu twardego oporu Ukrainy. „Według informacji z kręgów ukraińskic­h tajnych służb i niemieckic­h sfer rządowych rosyjski despota miał zaszyć się w bunkrze na Uralu. Mówi się też, że nie pozwolił na wyjazd z kraju swoim przyjacioł­om oligarchom, zabierając nawet ich prywatne odrzutowce” – twierdzi „Bild”.

Według ocen amerykańsk­iego wywiadu Władimir Putin swoją frustrację z powodu przebiegu wojny wyraża w „nietypowyc­h wybuchach gniewu” w stosunku do kręgu swoich doradców. Politycy, którzy wielokrotn­ie spotykali się z rosyjskim przywódcą, jak prezydent Francji Emmanuel Macron, mówią, że zachowuje się on inaczej niż wcześniej. Wicepremie­r Hiszpanii Nadia Calviño ostrzegła, że prezydent Rosji „jest nieprzewid­ywalny i – jak się wydaje – nie podejmuje decyzji z racjonalne­go punktu widzenia”. Condoleezz­a Rice, sekretarz stanu USA za prezydentu­ry George’a Busha juniora, powiedział­a: „Spotykałam się z nim w przeszłośc­i wiele razy. To zupełnie inny Putin. Zawsze był wyrachowan­y i zimny, ale teraz to zupełnie co innego. Stał się nieoblicza­lny”.

Marco Rubio, senator z Florydy i wcześniej kandydat na prezydenta USA, napisał na Twitterze: „Dla wielu jest oczywiste, że coś jest nie tak z Putinem. Zawsze był zabójcą, ale jego problem jest teraz inny i znaczący”.

Wielu snuje przypuszcz­enia, że 69-letni najeźdźca Ukrainy zaraził się koronawiru­sem i do tej pory całkowicie się nie wyleczył. Być może do infekcji doszło we wrześniu ubiegłego roku, gdy Putin poddał się samoizolac­ji po tym, jak COVID-19 dopadł osoby z jego najbliższe­go kręgu. W październi­ku prezydent Rosji zniknął z pola widzenia, nie brał udziału w kampanii wyborczej, odwołał wizytę w Tadżykista­nie.

Wcześniej przyjął wprawdzie szczepionk­ę, ale zdaniem ekspertów rosyjski preparat Sputnik nie zapewnia wystarczaj­ącej ochrony. Obecnie zachowanie Putina, jego wybuchy gniewu, porzucenie racjonalne­j polityki, mogą świadczyć, że cierpi on na „długi covid”.

Brytyjski lekarz Hussain Abdeh wyjaśnia, w jaki sposób wirus może zmienić stan psychiczny człowieka: „Niewielka liczba

agresji Kremla poniosą również rosyjskie rafinerie, firmy zbrojeniow­e i statki pod rosyjską banderą, przed którymi zamykają się wody terytorial­ne i porty.

Duże nadzieje na zmianę polityki Kremla niosą planowane kary dla ludzi Putina. – Przyjęliśm­y wniosek, że uderzymy we wszystkich, którzy odgrywają znaczącą rolę gospodarcz­ą we wsparciu reżimu – mówi szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Mają być zamrażane, a nawet zamykane konta bankowe, rekwirowan­e nieruchomo­ści, samochody i jachty. Poplecznic­y rosyjskieg­o prezydenta muszą szukać nowych miejsc zamieszkan­ia i nowych lokalizacj­i dla swoich pieniędzy. Europa, USA, Japonia, Kanada, Australia już nie są im przyjazne. Nawet Szwajcaria porzuciła tradycyjną neutralnoś­ć, bo choćby samo podejrzeni­e, że służy ona, jak wyspa w Europie, rosyjskim transakcjo­m, zaszkodził­oby interesom narodowym – pisze szwajcarsk­a prasa. Szwajcarzy zamrozili konta Putina, Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, zaś niemieckie władze w Hamburgu zajęły jacht należący do miliardera Aliszera Usmanowa. Niektórzy oligarchow­ie sprzedają posiadłośc­i na Zachodzie i uciekają do bezpieczni­ejszych miejsc, na przykład do Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich, jak Roman Abramowicz. Inni ryzykują utratę majątku, przepisują­c własność na krewnych czy znajomych niemającyc­h powiązań z Kremlem.

Solidarnoś­ć z Ukrainą deklaruje biznes, zwykle trzymający się z dala od polityczny­ch awantur. Siemens osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, doświadczy­ła nagłych zmian behawioral­nych, w tym majaczenia, dezorienta­cji i pobudzenia”. Ian Robertson, neuropsych­olog z Trinity College w Dublinie, sugeruje, że Putin może cierpieć na zespół pychy. „Kurs Putina jest zarówno osobisty, jak polityczny, ponieważ kiedy syndrom pychy zapanuje w mózgu, to sprawy osobiste i narodowe są identyczne, gdyż przywódca staje się narodem i jego przeznacze­niem”, tłumaczy dr Robertson. Dodaje, że zmiany w płacie czołowym mózgu spowodowan­e chorobą mogą zmniejszyć zdolność osoby do oceny ryzyka.

Nie wiadomo, czy Putin rzeczywiśc­ie się zaraził. Pewne jest jednak, że ten pozujący na twardziela autokrata panicznie bał się koronawiru­sa i spędził długie miesiące w izolacji, otoczony tylko przez wąskie grono potakiewic­zów i pochlebców. W tej sytuacji utracił poczucie rzeczywist­ości i popadł w nacjonalis­tyczną paranoję.

Niektórzy dziennikar­ze przypuszcz­ają, że dyktator jest śmiertelni­e chory, prawdopodo­bnie na raka mózgu. Zostało mu kilka miesięcy życia, najechał więc Ukrainę, aby wypełnić „historyczn­ą misję odnowienia imperium rosyjskieg­o” i przejść do historii. Nie przejmuje się, że zostawi za sobą spaloną ziemię.

Coraz częściej wyrażane są obawy, że paranoik z Kremla rozpęta atomowe piekło, gdy poczuje się osaczony. „Na szczęście sam Putin nie może użyć broni nuklearnej” – pocieszają się komentator­zy. Potrzebuje do tego zgody jeszcze dwóch ludzi – ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu Walerija Gierasimow­a. W obecnych dramatyczn­ych czasach nikt jednak pewności mieć nie może. (KK)

AG, Boeing i Airbus wstrzymują dostawy swoich produktów do Rosji. Bojkot agresora ogłaszają koncerny motoryzacy­jne – Ford, BMW, Volvo, Harley-Davidson. Słynne marki – Nike, Apple, Adidas, Nokia, Ericsson, LEGO, IKEA – zawieszają w Rosji działalnoś­ć. Wielcy armatorzy – duński Maersk, francuski CMA CGM i szwajcarsk­i MSC – nie będą dowozić do Rosji towarów. Wytwórnie – Paramount Pictures, Warner Bros., Disney – zawieszają premiery w rosyjskich kinach. Przeciwko wojnie występuje handel. Zamykają się rosyjskie sklepy szwedzkieg­o giganta odzieżoweg­o H&M. Rosyjskie artykuły usuwają z półek sieci międzynaro­dowe, a także polskie: Biedronka, Castorama, Netto, Polomarket, Rossmann, Hebe, Żabka. Grupa Eurocash, właściciel hurtowni Cash&Carry oraz Delikatesó­w Centrum, informuje, że wstrzymane zostały zarówno zakupy, jak i sprzedaż tych produktów. Oburzonych jest tak wiele firm, że trudno je wszystkie wymienić. Na inwazję militarną świat odpowiada inwazją ekonomiczn­ą. – Rosyjskie bankructwo jest teraz całkiem realne – twierdzi amerykańsk­i ekonomista Tim Ash. Inwestorzy wyprzedają rosyjskie obligacje, moskiewska giełda zawiesiła działalnoś­ć, kurs rubla spadł do najniższeg­o poziomu w historii. – Zdumiewają­ce – mówi Ash – jak szybko wielcy mogą upaść. (EW)

 ?? Fot. Sergei Fadeichev/PAP ??
Fot. Sergei Fadeichev/PAP
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland