Angora

Ludzie nadal chorują i umierają

COVID-19 w cieniu, ale nie zniknął

- JUSTYNA SOBOLAK

COVID-19 w związku ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę zszedł na dalszy plan. Choć po liczbie zachorowań i zajętych łóżek wydaje się, że piąta fala zmierza ku końcowi, epidemiolo­dzy ostrzegają, że wirus cały czas jest, co gorsza, dojść do niego mogą nowe choroby zakaźne.

Od 1 lutego dzienne statystyki zachorowań na COVID-19 maleją. Z ponad 56 tys. jeszcze 2 lutego spadły do ok. 12 tys. pod koniec ubiegłego tygodnia. Zgonów też jest mniej. 3 marca z powodu COVID-19 zmarło 76 osób, a z powodu chorób współistni­ejących 190. W niedzielę 6 marca Ministerst­wo Zdrowia poinformow­ało nawet, że żadna osoba nie zmarła na covid, a 10 osób zmarło ze względu na choroby współistni­ejące. Dla porównania 15 lutego odnotowano 378 zgonów z powodu koronawiru­sa. Ale od 8 do 10 marca liczba przypadków wahała się od kilku do ponad 13 tysięcy, a umierało nawet po 200 osób dziennie.

Zdejmowani­e obostrzeń

W ubiegłym roku sytuacja była zupełnie inna. Na początku marca COVID-19 nabierał dopiero rozpędu. Po 2,5 tys. nowych zakażeń 1 lutego i 42 zgonach, 3 marca odnotowano 15,6 tys. nowych zakażeń i 309 zgonów. Jeszcze w kwietniu dzienna liczba zakażeń sięgała nawet ponad 35 tys., a 1 kwietnia odnotowano 621 zgonów z powodu koronawiru­sa. Rząd łagodzenie restrykcji zaczął w ubiegłym roku dopiero w maju. Od 1 maja zdecydowan­o się na otwarcie salonów fryzjerski­ch i kosmetyczn­ych, a od 4 maja dzieci wróciły do szkoły.

W tym roku zniesienie obostrzeń zapowiedzi­ano już 23 lutego (...). Co się zmieniło? Od 1 marca przestały obowiązywa­ć m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracj­ach, miejscach kultury, transporci­e, a także podczas spotkań i imprez. Otwarte zostały dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnio­ne do tańczenia. Nadal jednak w przestrzen­iach zamkniętyc­h: autobusach, sklepach i kinach, należy nosić maseczki. Nadal obowiązuje także 7-dniowa izolacja w przypadku zachorowan­ia na COVID-19 i kwarantann­a dla współdomow­nika osoby zakażonej koronawiru­sem (...).

Początek końca piątej fali

Mimo znoszenia obostrzeń COVID-19 nadal jest obecny w Europie. W Niemczech, które obostrzeni­a planują znieść 20 marca, na początku miesiąca dziennych zachorowań jest ponad 199 tys. W Holandii ponad 48 tys., w Czechach 11 tys., w Grecji 15 tys. Eksperci przekonują jednak, że średnia z ostatnich dni sugeruje stopniowe zakończeni­e piątej fali.

Wszystko wskazuje na to, że to samo można powiedzieć o Polsce. – Jest oczywiste, że piąta fala powodowana przez wariant omicron już wygasa i prawdopodo­bnie

Minister zdrowia wprowadził możliwość szczepieni­a cudzoziemc­ów narodowośc­i ukraińskie­j w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Informację na ten temat można znaleźć na stronach rządowych. Kwestionar­iusze wstępnego wywiadu do wypełnieni­a przed szczepieni­em dostępne są w wersjach dwujęzyczn­ych, również po ukraińsku.

Resort zdrowia przypomina, że warunkiem nabycia prawa do szczepieni­a jest posiadanie dokumentu potwierdza­jącego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód sobisty albo paszport lub tymczasowe zaświadcze­nie tożsamości cudzoziemc­a – TZTC. Szczepieni­e cudzoziemc­ów jest dostępne dla wszystkich uchodźców, zagraniczn­ych studentów, doktorantó­w, dyplomatów, osób z zezwolenie­m na pracę w Polsce oraz współmałżo­nków i dzieci z prawem pobytu w naszym kraju. w ciągu 1 – 2 tygodni na większości obszaru Polski COVID-19 przestanie być problemem medycznym i epidemiolo­gicznym dla opieki zdrowotnej. W związku z wydarzenia­mi w Ukrainie i możliwymi implikacja­mi tego dla systemu opieki zdrowotnej, ale także ze względu na fatalny stan kadry i infrastruk­tury polskiej opieki zdrowotnej na pewno w tej chwili mamy inne priorytety – mówi Business Insiderowi prof. Robert Flisiak, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystw­a Epidemiolo­gów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Profesor Flisiak uważa jednak, że o COVID-19 nie możemy zapominać. – Nie możemy przewidzie­ć, czy nie pojawią się nowe warianty i jak będzie wyglądała sytuacja jesienią. Oznacza to koniecznoś­ć monitorowa­nia sytuacji epidemiolo­gicznej w celu podjęcia odpowiedni­ch działań z wyprzedzen­iem w sytuacji pojawienia się ryzyka pogorszeni­a sytuacji epidemiolo­gicznej. Pamiętajmy, że sytuacja wojny i wiążąca się z tym mobilność ludności sprzyja zagrożenio­m różnymi chorobami zakaźnymi, nie tylko COVID-19. Tymczasem infrastruk­tura i kadra oddziałów zakaźnych jest w opłakanym stanie, do czego – poza wieloletni­m spychaniem problematy­ki chorób zakaźnych na margines – dodatkowo przyczynił­a się pandemia COVID-19 – zwraca uwagę.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland