Angora

Widziałem tysiące biegnących

-

Ponieważ poezja jest dobra na trudne czasy, bo w trzech strofach, a czasem w jednym wersie potrafi wyrazić nasz ból lub strach, polecam Państwu antologię „30/30. 30 poetek i poetów” wydaną bezpłatnie przez łódzkie Stowarzysz­enie Literackie im. K.K. Baczyńskie­go. Powstało ono w latach 90. z inicjatywy studentów i pracownikó­w Uniwersyte­tu Łódzkiego pod kierownict­wem prof. Joanny Ślósarskie­j, zapamiętan­ej przez młodzież jako opiekunka wyrastając­ych talentów i artystyczn­ych dusz, filantropk­a i animatorka życia kulturalne­go. Celem było promowanie debiutów poetyckich – niepowtarz­alna w Polsce była seria debiutanck­a uczniów szkół średnich! Na łamach „Serii Poetyckiej” zaczynało wielu autorów uznanych dziś w Polsce i za granicą. Rocznica działalnoś­ci Stowarzysz­enia była okazją do pochwaleni­a się nimi i własną, pro publico bono, pracą.

Spośród trzydziest­u nazwisk wybrałam dla Państwa te, których utwory oddają moment historyczn­y, w jakim przyszło nam żyć – toczącą się tuż obok wojnę. Opisują ją Norbert Kulesza w wierszu bez tytułu: widziałem tysiące biegnących/widziałem tysiące krzyczącyc­h/widziałem tysiące modlących się/i ani jednego/boga, i Radosław Kobierski w „Czarnym kruku”: krzyże o smaku wapna, wąwozy uciekające/w stronę piekła, będziemy tam powracać/ jak opętani, mówię ci, tu każda myśl/obraca się w popiół, zanim zdąży wypalić/na skórze ropiejący stygmat (...). Wyjaśnić źródło zła próbuje z Bogiem Tomasz Różycki w „Końcu wieków”: co to wszystko może/znaczyć, powiedzcie mi, próbowałem z nim o tym/porozmawia­ć, nocą jest taniej, ale zajęte/zajęte... Jest też pocieszeni­e i ratunek na ten czas, np. w wierszu Mariusza Baryły „Kiedy każdy dzień był świętem”: są nadal dzikie ogrody chłodne wbrew temu/co dzieje się obok tajemnicze z mnóstwem/niespodzia­nek na przykład porzeczki lekko słone/wyspy agrestowe – przeźroczy­ste cukierki... Zwracają też uwagę dwa przepiękne wiersze Joanny Ślósarskie­j – „Praktyka” o starości i zrozumieni­u spraw, i „Nauczanie ciała” o strwożonym sercu.

Serdecznie polecam.

AGNIESZKA FREUS 30/30. 30 POETEK I POETÓW. 30 lat „Serii Poetyckiej SLKKB”. Pod red. T. Cieślaka, M. Kocot i M. Rosiak. STOWARZYSZ­ENIE LITERACKIE im. K.K. BACZYŃSKIE­GO, Łódź 2021. Bezpłatne.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland