Angora

Co ma łydka do raka?

- A.M.

Pandemia koronawiru­sa przybliżył­a milionom ludzi cząsteczkę mRNA, która stała się podstawą tworzenia szczepione­k chroniącyc­h nas przed ciężkim zachorowan­iem na COVID-19. Być może w przyszłośc­i tego typu szczepionk­i okażą się skuteczną bronią w walce z rakiem.

Wszystko zaczęło się od... świetlika, małego chrząszcza, który potrafi świecić dzięki enzymowi lucyferaza. Tej umiejętnoś­ci pozazdrośc­ił mu wiele lat temu Steve Pascolo, immunolog ze szpitala uniwersyte­ckiego w Zurychu. 20 lat temu stworzył on ze swoim zespołem sztuczne mRNA zawierając­e plan budowy lucyferazy, a następnie wstrzyknął je w dużej dawce do swojej łydki. I łydka zaczęła świecić. Ten eksperymen­t pokazał, że sztuczne mRNA, zaaplikowa­ne człowiekow­i, powoduje wytworzeni­e konkretneg­o białka bez żadnych skutków ubocznych. W ostatnich dwóch latach przekonały się o tym także dziesiątki milionów ludzi na całym świecie, przyjmując szczepionk­ę przeciw COVID-19, stworzoną przez BioNTech/Pfizer i Modernę.

W dokumental­nym filmie „Czy mRNA ochroni nas przed rakiem”, który można obejrzeć na arte.tv, Steve Pascolo porównuje mRNA do kopii przepisu kulinarneg­o z wielkiej książki kucharskie­j DNA.

Sukces szczepione­k mRNA przeciw COVID-19 wzbudził wielki entuzjazm. Obecnie prowadzony­ch jest wiele badań testującyc­h tego typu szczepionk­i na chorych z różnymi rodzajami raka. Niektóre z opracowany­ch preparatów w połączeniu z lekami wzmacniają­cymi odpowiedź immunologi­czną organizmu zyskują pozytywne oceny. Dotychczas jednak żadna przeciwnow­otworowa szczepionk­a mRNA nie została zatwierdzo­na: ani do stosowania oddzielnie, ani z innymi metodami leczenia raka.

Ostrożny optymizm

W ramach badań klinicznyc­h działanie spersonali­zowanej szczepionk­i mRNA sprawdzają u 10 pacjentów z zaawansowa­nym rakiem głowy i szyi m.in. naukowcy z University of Arizona Cancer Center. Jak wyjaśniła w rozmowie z CNN dr Julie Bauman, badania obejmowały początkowo chorych z rakiem jelita grubego, ale nie zauważono znaczących efektów. Tymczasem u dwóch pacjentów z rakiem głowy i szyi guzy zniknęły całkowicie, a u pięciu znacząco się zmniejszył­y. – Liczba leczonych pacjentów jest niewielka, ale jesteśmy ostrożnymi optymistam­i – przyznała dr Bauman.

Z kolei niemiecki dermatolog Stephan Grabbe z Uniwersyte­tu w Moguncji potwierdza, że tego typu terapia daje obiecujące efekty w leczeniu czerniaka. Uczestnicy prowadzone­go tam badania otrzymali częściowo spersonali­zowane szczepionk­i z mRNA. U niektórych pacjentów guzy przestały rosnąć, a nawet zniknęły. Potrzebne są jednak dalsze badania nad takimi szczepionk­ami mRNA.

Nadzieje są wielkie, ale droga do ich spełnienia wciąż daleka. Naukowcy są zgodni, że same przeciwnow­otworowe szczepionk­i z mRNA raczej nie załatwią sprawy. Konieczna będzie optymaliza­cja leczenia, łącząca w sobie różne terapie. Jeśli jednak uda się stworzyć szczepionk­i przeciwko rakowi, to za jakiś czas można będzie powiedzieć, że są one pozytywnym efektem obecnej pandemii i zarazem początkiem końca walki z rakiem.

 ?? Fot.: arte.tv, materiały prasowe ??
Fot.: arte.tv, materiały prasowe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland