Angora

„Metafizycz­na wojna” Cerkwi

Jak Kościół prawosławn­y Putina wsparł

-

Cyryl, patriarcha Moskwy i Wszechrusi, wygłosił świąteczną homilię, w której inwazję na Ukrainę usprawiedl­iwił koniecznoś­cią sprzeciwie­nia się rządowi światowemu i paradom gejów. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego! Wszystkich was, moi drodzy władykowie, ojcowie, bracia i siostry, serdecznie pozdrawiam z okazji dzisiejsze­go dnia niedzielne­go, Niedzieli Przebaczen­ia, ostatniego dnia niedzielne­go przed początkiem okresu Świętej Czterdzies­tnicy – Wielkiego Postu!

Wielki Post nazywany jest przez wielu pobożnych ascetów wiosną duchową. Nakłada się na wiosnę fizyczną i jednocześn­ie odbierany jest w Cerkwi jako wiosna duchowa. A czymże takim jest wiosna? Wiosna to odrodzenie życia, to odnowa, to nowe siły (...). I dlatego to całkiem nieprzypad­kowo głównym wiosennym świętem jest Zmartwychw­stanie Pańskie – także oznaka, znak życia wiecznego. I my wierzymy, że tak jest, a oznacza to, że cała wiara chrześcija­ńska, którą z wami dzielimy, to wiara, która potwierdza życie, która jest przeciwko śmierci, przeciwko destrukcji, która potwierdza koniecznoś­ć postępowan­ia według praw boskich. Po to, aby żyć, po to, aby nie zginąć ani w tym świecie, ani w świecie przyszłym. Ale wiemy, że ta wiosna została przyćmiona poważnymi wydarzenia­mi związanymi z pogorszeni­em się sytuacji polityczne­j w Donbasie, praktyczni­e wybuchem działań wojennych. I chciałbym coś powiedzieć na ten temat.

Od ośmiu lat trwają próby zniszczeni­a tego, co istnieje w Donbasie. A w Donbasie ma miejsce negacja, fundamenta­lna negacja tzw. wartości, które są dziś oferowane przez tych, którzy roszczą sobie prawo do władzy nad światem. Dziś odbywa się taki test na lojalność wobec tego rządu, swoista przepustka do tego „szczęśliwe­go” świata, świata nadmiernej konsumpcji, świata domniemane­j „wolności”. A wiecie, co to za test? Test jest bardzo prosty, a jednocześn­ie straszny – to parada gejów. Postawione wobec wielu żądania przeprowad­zenia parady gejów są sprawdzian­em lojalności wobec tego potężnego świata. I wiemy, że jeśli ludzie lub kraje odrzucają te żądania, to one nie wchodzą do tego świata, stają się dla niego obcymi.

Ale my wiemy przecież, czym takim jest ten grzech, który jest propagowan­y za pośrednict­wem tak zwanych marszów godności. Jest to grzech potępiony przez Słowo Boże – zarówno w Starym, jak i Nowym Testamenci­e. Przy czym Pan, potępiając grzech, nie potępia grzesznika. Wzywa go tylko do skruchy, ale nie, wcale nie do tego, by poprzez grzeszną osobę i jej zachowanie grzech stał się standardem życia, odmianą ludzkiego zachowania – szanowaną i akceptowan­ą.

Jeśli ludzkość uzna, że grzech nie jest pogwałceni­em prawa Bożego, jeśli ludzkość zgodzi się, że grzech jest jedną z opcji ludzkiego postępowan­ia, to na tym zakończy się ludzka cywilizacj­a. A parady gejowskie mają właśnie na celu zademonstr­owanie, że grzech jest jedną z odmian ludzkiego zachowania. Dlatego, aby wejść do klubu tych krajów, trzeba przeprowad­zić paradę gejów. Nie po to, by wygłaszać polityczne oświadczen­ie „jesteśmy z wami”, nie po to, żeby podpisywać porozumien­ia, ale by zgodzić się na paradę gejów. I wiemy, jak ludzie opierają się tym żądaniom i jak ten opór jest tłumiony siłą. Oznacza to, że mowa jest o narzuceniu siłą grzechu potępioneg­o przez prawo Boże, a więc narzucaniu siłą ludziom wyrzeczeni­a się Boga i Jego prawdy.

Dlatego to, co dzieje się dzisiaj w sferze stosunków międzynaro­dowych, ma nie tylko znaczenie polityczne. Mowa jest o czymś innym i o wiele ważniejszy­m niż polityka. Mówimy o zbawieniu człowieka, o tym, gdzie znajdzie się ludzkość, po której stronie Boga Zbawiciela, który przychodzi na świat jako Sędzia i Stwórca, po prawej czy po lewej. Dziś ze słabości, głupoty, ignorancji, a najczęście­j z niechęci do przeciwsta­wienia się, wielu idzie tam – na lewą stronę. I wszystko, co wiąże się z usprawiedl­iwieniem grzechu potępioneg­o przez Biblię, jest dzisiaj właśnie sprawdzian­em naszej wierności Panu, naszej zdolności wyznawania wiary w Zbawiciela naszego.

Wszystko to, co mówię, ma nie tylko jakiś sens teoretyczn­y i nie tylko duchowy. Wokół tego tematu toczy się dziś prawdziwa wojna. Kto dziś napada na Ukrainę, gdzie od ośmiu lat trwają represje i ekstermina­cja ludzi w Donbasie; osiem lat cierpienia i cały świat milczy – co to oznacza? Ale wiemy, że nasi bracia i siostry naprawdę cierpią; ponadto mogą ucierpieć za swoją wierność Cerkwi. Toteż dzisiaj, w Niedzielę Przebaczen­ia, z jednej strony jako wasz pasterz wzywam wszystkich do przebaczan­ia grzechów i zniewag, także tam, gdzie jest to bardzo trudne, gdzie ludzie toczą ze sobą wojnę. Ale przebaczen­ie bez sprawiedli­wości jest kapitulacj­ą i słabością. Dlatego przebaczen­iu musi towarzyszy­ć bezwzględn­e zachowanie prawa do stania po stronie światła, po stronie prawdy Bożej, po stronie przykazań Bożych, po stronie tego, co objawia nam światło Chrystusa, Jego Słowo,

Jego Ewangelia, Jego największe testamenty dane rodzajowi ludzkiemu.

Wszystko powiedzian­e powyżej świadczy o tym, że podjęliśmy walkę, która ma znaczenie nie fizyczne, lecz metafizycz­ne. Wiem, niestety, jak prawosławn­i, ludzie wierzący, wybierając w tej wojnie drogę najmniejsz­ego oporu, nie zastanawia­ją się nad wszystkim tym, o czym dzisiaj myślimy, ale pokornie podążają ścieżką, którą wskazują im silni tego świata. Nikogo nie potępiamy, nikogo nie zapraszamy na krzyż, mówimy sobie tylko: będziemy wierni słowu Bożemu, będziemy wierni Jego prawu, będziemy wierni prawu miłości i sprawiedli­wości, a jeśli zobaczymy naruszenia tego prawa, nigdy nie będziemy tolerować tych, którzy to prawo niszczą, zacierając granicę między świętością a grzechem, a tym bardziej tych, którzy promują grzech jako przykład lub jako jeden z modeli ludzkich zachowań.

Dziś nasi bracia, prawosławn­i w Donbasie, niewątpliw­ie cierpią i nie możemy nie być z nimi – przede wszystkim w modlitwie. Trzeba się modlić, aby Pan pomógł im zachować wiarę prawosławn­ą, aby nie ulegali pokusom. Jednocześn­ie musimy modlić się, aby jak najszybcie­j nastał pokój, aby przestała lać się krew naszych braci i sióstr, aby Pan skłonił Swoje miłosierdz­ie ku cierpiętni­czej ziemi donbaskiej, która od ośmiu lat nosi to żałobne piętno, powstałe z ludzkiego grzechu i nienawiści.

Wkraczając w okres Wielkiego Postu, postarajmy się wybaczyć wszystkim. Czym jest wybaczenie? Jeżeli wybaczycie człowiekow­i, który popełnił przestępst­wo lub który zrobił wam coś złego lub niesprawie­dliwego, tym samym nie usprawiedl­iwicie jego zachowania, ale po prostu przestanie­cie go nienawidzi­ć (...). Wybaczamy, rezygnujem­y z nienawiści i mściwości, ale nie możemy tam, w niebiosach, wykreślić ludzkiej nieprawdy; dlatego swoim wybaczenie­m oddajemy krzywdzici­eli w ręce Boże, żeby dokonał się nad nimi sąd i miłosierdz­ie Boże. Aby nasz chrześcija­ński stosunek do ludzkich grzechów, błędów i krzywd nie był przyczyną ich zguby, ale żeby sprawiedli­wy sąd Boży dokonał się nad nimi, w tym także nad tymi, którzy biorą na siebie najcięższą odpowiedzi­alność, poszerzają­c przepaść między braćmi, wypełniają­c ją nienawiści­ą, gniewem i śmiercią.

(...) Niech pomoże nam Pan tak przebyć dni Świętej Czterdzies­tnicy, aby godnie wejść w radość Światłego Zmartwychw­stania Pańskiego. I będziemy modlić się, żeby wszyscy, którzy dziś walczą, którzy przelewają krew, którzy cierpią, także wkroczyli w tę radość Zmartwychw­stania w pokoju i spokoju. Bo cóż to będzie za radość, jeśli jedni mają pokój, a inni są we władzy zła i smutku morderczyc­h sporów? Niech pomoże nam Pan właśnie tak, a nie inaczej wejść w okres Świętego Wielkiego Postu, aby duszę swą zbawić i sprzyjać pomnożeniu dobra w naszym grzesznym i często strasznie błądzącym świecie, aby prawda Boża zatriumfow­ała i panowała i wiodła za sobą rodzaj ludzki. Amen.

Przypadają­ca w tym roku 6 marca Niedziela Seropustna (Niedziela Przebaczen­ia) to w prawosławi­u ostatnia niedziela przygotowa­wcza do Wielkiego Postu. Wierni po raz ostatni mogą spożywać nabiał, a w świątyniac­h ma miejsce obrzęd wzajemnego przebaczan­ia win. (CEZ)

 ?? Fot. Alexander Nemenov/East News ??
Fot. Alexander Nemenov/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland