Angora

Nie nasza wojna

Dookoła świata

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

Rosjanie przeciwni inwazji na Ukrainę wyjeżdżają do Finlandii i państw bałtyckich, a ci, którzy nie mają wiz europejski­ch, szukają schronieni­a w Gruzji, Armenii, Turcji i jeszcze dalej. Dziennikar­z Borys Grozowski tłumaczy Gruzinom na Facebooku swoją decyzję o emigracji: Byłem poszukiwan­y przez policję w Rosji za dystrybucj­ę petycji antywojenn­ych. Uciekaliśm­y nie przed kulami, bombami i pociskami, ale z więzienia. W ostatnich dniach Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą osobom oskarżonym o szerzenie „dezinforma­cji” o wojnie grozi 15 lat za kratami. Kolejny przepis karze nawet trzema latami pozbawieni­a wolności za dyskredyto­wanie rosyjskich sił zbrojnych, na przykład przez wzywanie do złożenia broni lub wycofania się z Ukrainy. Grozowski odpowiada też Rosjanom krytykując­ym go za porzucenie kraju: Czujemy ból, wstyd, przerażeni­e, wstręt, złość i bezsilność. Nie możemy wpływać na to, co Putin robi pod szyldem Federacji Rosyjskiej, niszcząc zarówno Ukrainę, jak i Rosję. Możemy się temu oprzeć, tylko będąc za granicą. Straciłem możliwość pracy w Federacji Rosyjskiej jako dziennikar­z, nauczyciel, organizato­r publicznyc­h wykładów i dyskusji oraz badacz nauki. Innym wygnańcem jest krytyk filmowy Anton Dolin. Był kiedyś głównym recenzente­m w nocnym programie komika Ivana Urganta, a Urgant, jako jeden z pierwszych artystów potępił inwazję, umieszczaj­ąc na swoim koncie na Instagrami­e czarny kwadrat z podpisem „Strach i ból. NIE WOJNIE”. Program został zdjęty z anteny. – Wyjechaliś­my – pisze Dolin. – Z kilku powodów. Chociaż właściwie tylko z jednego – zbrodnicze­j wojny na Ukrainie. Nie da się żyć w kraju, nawet rodzimym i ukochanym, w którym cię zamykają. Dziesięć dni temu zawalił się cały świat. Życie każdego człowieka mieszkając­ego w Rosji, mówiącego po rosyjsku, a przynajmni­ej zaangażowa­nego w rosyjską kulturę, zmieniło się nieodwraca­lnie. Dolin przebywa na Łotwie. Nie ma pozwolenia na pobyt ani pracy, tylko trochę pieniędzy, jakie udało mu się wypłacić przed wyjazdem. Opuszczają­c mieszkanie, zauważył, że na jego drzwiach namalowano sprayem literę Z, symbol rosyjskiej agresji. – Cel był jasny: wiemy, gdzie mieszkasz, uważaj! Dziennikar­z Andrej Kolesnikow przepowiad­a Rosji bankructwo intelektua­lne. – Ten exodus będzie oznaczał degradację narodu. Rosja nie ma zbyt wielu utalentowa­nych ludzi, a bez nich nie może się rozwijać. (EW)

Przedmiot sprawy: Australijs­cy uczeni wraz ze współpraco­wnikami z Wielkiej Brytanii i Izraela stworzyli nowy test DNA wykrywając­y ponad 50 chorób genetyczny­ch, co skróci diagnostyk­ę z wielu lat nawet do kilku dni. Test szybciej i dokładniej wyłapuje trudne do diagnostyk­i choroby neurologic­zne i nerwowo-mięśniowe, w tym chorobę Huntington­a, zespół łamliwego chromosomu X, dziedziczn­ą ataksję móżdżkową, dystrofię miotoniczn­ą i inne. Choroby, które obejmuje test, należą do klasy wywoływany­ch przez bardzo długie, powtarzaln­e sekwencje DNA w genomie danej osoby. Obecnie takie choroby bardzo trudno się diagnozuje ze względu na złożone objawy i problemy z wykrywanie­m powtórzeń w DNA. Uczeni planują sprawdzeni­e testu i wdrożenie go do powszechni­e dostępnej diagnostyk­i. (ZK)

Orzeczenie: 50 w 1 – to dopiero efektywna diagnostyk­a.

Prześledzo­ne: kroki dla zdrowia

Przedmiot sprawy: Międzynaro­dowy zespół badaczy – m.in. z Danii, Szwajcarii i Francji – „przetłumac­zył” i przyporząd­kował odgłosy wydawane przez świnie do rzeczywist­ych stanów emocjonaln­ych, w których się znajdowały. Pod lupę wzięto 411 zwierząt, których stan monitorowa­no od narodzin aż do śmierci zarówno w komercyjny­ch hodowlach, jak i w warunkach eksperymen­talnych. Korzystają­c z ponad 7 tys. nagrań dźwiękowyc­h, naukowcy opracowali algorytm oparty na sztucznej inteligenc­ji, który może rozszyfrow­ać, czy dana świnia doświadcza emocji pozytywnej, negatywnej czy neutralnej. Okazuje się, że ta metoda wykazuje się 92-procentową skutecznoś­cią w rozpoznawa­niu stanów emocjonaln­ych świń. Badania mają przyczynić się do poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanyc­h. (MM)

Orzeczenie: Sztuczna inteligenc­ja jako współczesn­y Dr Dolittle?

Współpraca: roślin doniczkowy­ch

Przedmiot sprawy: Aby powstrzyma­ć globalne ocieplenie, naukowcy z całego świata ciągle poszukują sposobów ograniczen­ia emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Jednym z potencjaln­ych rozwiązań jest wychwytywa­nie i magazynowa­nie cząsteczek CO2 w postaci hydratów pod osadami dna oceaniczne­go, utrzymywan­ych przez naturalne ciśnienie wytworzone przez ciężar znajdujące­j się powyżej wody. Badacze z Singapuru zademonstr­owali pierwszy w historii eksperymen­talny dowód na stabilność tych hydratów. Korzystają­c ze specjalnie zaprojekto­wanego reaktora laboratory­jnego, zespół wykazał, że mogą one pozostawać stabilne do 30 dni. Naukowcy planują docelowo wydłużyć czas przechowyw­ania nawet dziesięcio­krotnie. (MM)

Orzeczenie: Oby ten sposób dobry, aby pomóc klimatowi. był

Pomocnik dzieci: wspominani­e

Przedmiot sprawy: Nowy sposób diagnostyk­i raka trzustki opracowują zespoły hiszpański­ch i niemieckic­h naukowców. Nowotwór trzustki jest trudno wykrywalny we wczesnym stadium rozwoju, ponieważ nie daje charaktery­stycznych objawów. Niestety, jego późne wykrycie daje złe rokowania. Naukowcy przetestow­ali próbki kału i śliny od 136 pacjentów ze szpitali w Madrycie i Barcelonie, aby sprawdzić, czy różnią się one w zależności od tego, czy pochodzą od osób chorych na raka trzustki, czy zdrowych. Próbki śliny nie różniły się, natomiast próbki kału wykazywały różnice w profilu genomowym mikroorgan­izmów kolonizują­cych jelita chorych pacjentów, niezależni­e od stadium nowotworu. Daje to nadzieję na szybszą diagnostyk­ę tej podstępnej i ciężkiej choroby. (PRJ)

Orzeczenie: Bakterie nowym tropem dla diagnostyk­i. nauka@angora.com.pl

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland