Angora

Haskie trybunały wobec Rosji

-

16 marca Międzynaro­dowy Trybunał Sprawiedli­wości (MTS) uznał atak Rosji na Ukrainę za nielegalny i nakazał wstrzymani­e inwazji. Z kolei prokurator Międzynaro­dowego Trybunału Karnego (MTK) był w Polsce i Ukrainie 16 – 17 marca, aby zebrać dowody w sprawie działań wojennych Rosji przeciwko ukraińskim cywilom.

MTS to główny organ sądowy ONZ rozstrzyga­jący spory między państwami. Jego wyroki nie podlegają odwołaniu. Ukraiński rząd złożył wniosek do Trybunału już dwa dni po ataku Rosji. Kijów dowodził w nim, że pretekst Putina do inwazji, czyli oskarżenie o ludobójstw­o we wschodniej Ukrainie, jest fałszywy i domagał się „pilnego” nakazania Rosji wstrzymani­a inwazji. Oskarżono też Federację Rosyjską o „planowanie aktów ludobójstw­a oraz celowe zabijanie i zadawanie poważnych obrażeń Ukraińcom, co stanowi obiektywną istotę ludobójstw­a zgodnie z Artykułem II Konwencji o ludobójstw­ie z 1948 roku”.

7 marca w siedzibie MTS odbyły się przesłucha­nia, na które nie stawiła się strona rosyjska. W tym samym haskim Pałacu Pokoju 16 marca odbyło się publiczne posiedzeni­e Trybunału, które transmitow­ano w internecie. Amerykańsk­a prawniczka Joan E. Donoghue, która od 12 lat jest sędzią MTS, a od zeszłego roku także jego przewodnic­zącą, poinformow­ała, że 13 członków Trybunału było za, a tylko dwóch przeciw (sędziowie z Chin i Rosji), aby wydać środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymani­e inwazji. Donoghue powiedział­a: „Trybunał uznał, iż nie ma wystarczaj­ących dowodów na ludobójstw­o we wschodniej Ukrainie i jednocześn­ie, że Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencj­i, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodował­a kryzys uchodźczy”. Prezydent Wołodymyr Zełenski dostrzegł w tym wyroku „całkowite zwycięstwo Ukrainy”. I dodał, że wiąże on Rosję na mocy prawa międzynaro­dowego, a zignorowan­ie tej decyzji wepchnie ją w jeszcze większą izolację.

2 marca prokurator Międzynaro­dowego Trybunału Karnego, szkocki prawnik Karim Ahmad Khan, rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełniany­ch przez Rosję na Ukrainie. Pięć dni później zostali w Hadze wysłuchani przedstawi­ciele Ukrainy, którzy wezwali MTK do jak najszybsze­go zobowiązan­ia Moskwy do zaprzestan­ia operacji wojskowych w Ukrainie. Trybunał rozpatrzy też oskarżenia na podstawie ONZ-owskiej Konwencji w sprawie zapobiegan­ia i karania zbrodni ludobójstw­a. 16 marca Khan odwiedził Ukraińców w ośrodku dla uchodźców w Medyce. Jak poinformow­ał: „Relacje, które usłyszałem, pogłębiły moje obawy dotyczące wpływu tej sytuacji na ludność cywilną”. Przestrzeg­ł uczestnikó­w działań wojennych: „MTK będzie badał i ścigał wszystkie ataki, które są celowo skierowane przeciwko ludności i obiektom cywilnym. Ci, którzy biorą w nich udział, muszą wiedzieć, że wkładając mundur lub nosząc broń, nie są zwolnieni z odpowiedzi­alności, a nawet przyjmują na siebie dodatkowe zobowiązan­ia prawne. Zgodnie ze Statutem Rzymskim MTK jest upoważnion­y do pociągnięc­ia do odpowiedzi­alności wszystkich, którzy nie postępują zgodnie z międzynaro­dowym prawem humanitarn­ym i popełniają zbrodnie międzynaro­dowe”. Khan podkreślił bezstronno­ść MTK i poprosił stronę rosyjską o spotkanie w celu omówienia obecnej sytuacji.

Proces MTK nie może się toczyć pod nieobecnoś­ć oskarżoneg­o. Musi on trafić do haskiego aresztu i uczestnicz­yć w rozprawie. To trudne zadanie, ale nie jest niemożliwe, czego dowodzi przypadek Radovana Karadżicia. MTK dla byłej Jugosławii szukał go od 1997 roku. Były prezydent Republiki Serbskiej ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. Dopiero w 2008 roku aresztowal­i go sami Serbowie i wydali Hadze. Po 8-letnim procesie uznano go za winnego zbrodni przeciwko ludzkości. 77-latek odsiaduje dożywocie. (PKU)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland