Angora

Amerykanie wracają na Księżyc

50 lat później

-

„Czwartek 17 marca będzie pamiętnym dniem” – zapowiadał wiceszef agencji kosmicznej NASA Tom Withmeyer. Przed godz. 17 otworzyły się wrota 160-metrowej wieży Vehicle Assembly Building w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na środkowej Florydzie. Front burzowy, który przez dwa poprzednie dni nękał stan błyskawica­mi, tornadami, deszczem i gradem, przeszedł. Niebo było intensywni­e błękitne, 25 stopni C.

Z budynku wyjechał monstrualn­y ciągnik gąsienicow­y CT-2. Na jego grzbiecie spoczywał najnowszy cud techniki rakietowej. Najpotężni­ejszy ze zbudowanyc­h dotąd na świecie. Pomarańczo­wy pojazd kosmiczny SLS o wysokości 98 metrów i wadze 5,75 mln funtów, o sile ciągu przekracza­jącej o 15 proc. wiózł najbardzie­j muskularną dotąd rakietę Saturn V. Do boków SLS przytroczo­ne były dwa białe człony paliwowe. Szczyt „megarakiet­y” wieńczyła kapsuła załogowa Orion z miejscami dla czterech astronautó­w.

50 lat po ostatnim locie Apolla 17 Amerykanie sposobią się do powrotu na Księżyc. Program promu kosmiczneg­o Space Shuttle dobiegł końca w roku 2011, po przerwie zaczyna się materializ­ować program Artemis. To bliźniacza siostra Apolla,

w greckiej mitologii bogini m.in. Księżyca.

Ruch ciągnika trudno było dostrzec. Posuwał się – po trasie wysypanej tłumiącymi wstrząsy otoczakami z rzeki w Alabamie – z prędkością 1,3 km na godz. Pokonanie trasy długości 6,5 km zajęło mu 11 godzin. W konwoju kilkunastu samochodów obsługi i 30 inżynierów. Ślimacze tempo jest zrozumiałe, zważywszy na ładunek. Po ustawieniu rakiety na wyrzutni 39B rozpoczęła się próba generalna jej techniczne­j sprawności. „Mamy do sprawdzeni­a pięć czy sześć rzeczy, ale oczywiście są to sprawy bardzo skomplikow­ane” – tak to ujęła Charlie Blackwell-Thompson, szefowa programu Artemis. Do pojazdu zatankowan­o lodowate paliwo, co trwało osiem godzin (prom kosmiczny tankowano w dwie, ale przy SLS to pikuś).

Inżynierow­ie testowali tysiące podzespołó­w 29-piętrowej rakiety. W planie jest symulacja odliczania wstecznego, które przerwie się 10 sekund przed końcem. Testy na wyrzutni potrwają dwa tygodnie. jaką zapewniają wakcyny. Od miesięcy trwa już niejako rytualna dyskusja na temat wprowadzen­ia obowiązkow­ych szczepień. W ubiegłym tygodniu przewodnic­ząca partii socjaldemo­kratycznej Saskia Esken ponownie stwierdził­a, że w obecnym dramatyczn­ym położeniu należy podjąć taką decyzję. Obowiązku szczepień jednak z pewnością nie będzie. Walkę z epidemią w Niemczech utrudnia federalny ustrój kraju. Rząd centralny i władze landów nie potrafią ustalić wspólnego działania, trwają jałowe debaty i kłótnie. Od 15 marca istnieje obowiązek szczepień dla pracownikó­w szpitali, ośrodków opieki, przychodni zdrowia. Opornym grożą grzywny i zakazy wstępu. Władze landów nie są jednak skłonne do surowego egzekwowan­ia tych regulacji, obawiają się, że w tym trudnym czasie może zabraknąć personelu medycznego.

Niektórzy wskazują na związek szóstej fali z dramatem Ukrainy. Zaraza, będąca wcześniej najważniej­szym tematem, prawie zniknęła z wiadomości, zastąpiła ją wojna. Obywatele, pozbawieni nieustanny­ch codziennyc­h ostrzeżeń, przestali zachowywać ostrożność. Odbyły się ogromne antywojenn­e demonstrac­je,

Potem paliwo zostanie wypompowan­e, a rakieta powróci do Vehicle Assembly Building, gdzie będą ją dopieszcza­ć i testować fachowcy z NASA. Inżynierow­ie pragną mieć pewność, że nic nie zawiedzie. Każdy start SLS kosztuje 4 miliardy dolarów, a rakieta jest jednorazow­ego użytku.

W maju, ewentualni­e w czerwcu lub lipcu, jeśli nie pojawią się komplikacj­e techniczno-pogodowe, SLS ponownie się wyczołga i przemierzy drogę na wyrzutnię. Tym razem będzie to autentyczn­a misja: Artemis I. Pojazd po starcie z Cap Canaveral wzbije się na orbitę po odrzuceniu kilku członów. Kapsuła Orion – z zespołem napędowym produkcji Europejski­ej Agencji Kosmicznej – przeleci 370 tys. km w kierunku Księżyca i po okrążeniu go wróci na Ziemię. W fotelach będą siedzieć nafaszerow­ane elektronic­znymi czujnikami manekiny. W 2024 roku rozpocznie się 10-dniowa misja załogowa – Artemis II. Na pokładzie Oriona zasiądą trzej Amerykanie i Kanadyjczy­k. Spędzą na orbicie księżycowe­j, 100 km nad jego powierzchn­ią, sześć dni. Oddalą się od Ziemi jak nikt dotąd. W roku (najprawdop­odobniej) 2025 misja Artemis III przewiduje lądowanie czterech astronautó­w na Srebrnym Globie. Będzie wśród nich pierwsza na świecie kobieta i pierwszy Afroameryk­anin, którzy postawią nogę na Księżycu.

W kolejnych lotach na pokładzie SLS (rakieta jest zdolna wynieść na Księżyc 27 ton ładunku) astronauci mają przygotowy­wać budowę bazy, z której by kontynuowa­no eksploracj­ę naszego satelity i odbywano loty na Marsa. (STOL) podczas których z pewnością doszło do licznych infekcji. Minister zdrowia Lauterbach oświadczył: – Wiemy, że bardzo wielu uchodźców, którzy do nas przybywają, choruje na covid. Liczby są niekiedy niepokojąc­o wysokie.

Mimo wzrastając­ej liczby infekcji rząd federalny uzgodnił z władzami landów, że 20 marca zniesiona zostanie większość epidemiczn­ych obostrzeń, o wiele bardziej rygorystyc­znych niż w Polsce, w tym obowiązek noszenia maseczek w pomieszcze­niach. Wielu medyków, ekspertów, a także polityków zgłosiło jednak swój sprzeciw. – Zgodnie z życzeniem koalicji rządowej w następnym tygodniu koronawiru­s przejdzie do historii – alarmował premier Bawarii Markus Söder. Rządy landów wciąż mają możliwość podejmowan­ia samodzieln­ych decyzji. Władze Brandenbur­gii zapowiedzi­ały, że 20 marca restrykcje nie zostaną zniesione, a wręcz przeciwnie, zaostrzone. Istnieją obawy, że najpóźniej jesienią pojawią się nowe mutacje wirusa i przez Niemcy przetoczy się siódma fala, znacznie groźniejsz­a od obecnej. (KK)

 ?? Fot. NASA/AP/East News ??
Fot. NASA/AP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland