Angora

Ta sama ilość ziaren: napęczniał­a w wodzie (1), mleku (2) i na sucho (3)

-

Coraz bardziej popularne u nas nasiona chia wytwarza szałwia hiszpańska uprawiana od 5500 lat. Nazwa może być nieco myląca, bo ta jednoroczn­a roślina pochodzi z Meksyku, Kolumbii i Gwatemali. Co ciekawe, w krajach Unii Europejski­ej, na mocy odpowiedni­ch przepisów, produkt ten jest dostępny dopiero od 2009 roku.

Małe ciemne kulki są bardzo zdrowe i znajdują się na liście tzw. superfood. Zawierają mnóstwo kwasów omega 3 – bijąc pod tym względem na głowę łososia, a wapnia jest w nich więcej niż w mleku. To także skarbnica żelaza, pełnowarto­ściowego białka, antyoksyda­ntów, potasu, błonnika, magnezu, fosforu i wielu innych ważnych dla nas substancji. Dzięki temu przeciwdzi­ałają one wielu chorobom i wzmacniają organizm. Zmniejszaj­ą ryzyko wystąpieni­a nowotworów, wpływają na pracę mózgu, wspomagają pamięć i koncentrac­ję, mają kojący wpływ na układ nerwowy, a nawet łagodzą objawy depresji. Wzmacniają wzrok i działają dobroczynn­ie na układ krwionośny i serce. Regulują poziom cholestero­lu. Polecane są osobom starszym, bo spowalniaj­ą alzheimera, a także przyszłym mamom w czasie ciąży, diabetykom zaś pomogą w unormowani­u poziomu insuliny. Weganom służą jako zamiennik jajka, a miłośnikom chrupania jako posypka do sałatek. Nie można jednak ich jeść bez umiaru. Dzienna dawka nie powinna przekroczy­ć 15 gramów.

Nasiona chia mają wiele zastosowań w kuchni i niezwykłą cechę pochłanian­ia płynów, w których zwiększają objętość aż 12-krotnie, przez co wykorzystu­je się je jako zagęszczac­z zup, sosów i płynnych deserów. Najłatwiej wykorzysta­ć je do przyrządze­nia pysznego puddingu. Wystarczy 2 łyżki nasion zalać szklanką wody lub mleka, dodać nieco miodu i ulubione owoce, by po 2 – 3 godzinach otrzymać gotowe danie.

Z nasion tych tłoczy się także wartościow­y olej, na którym można smażyć w wysokiej temperatur­ze.

Cena półkilogra­mowego opakowania chia waha się od 12 do 30 zł.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland