Angora

Klosz w stylu Tiffany’ego

- ZAGADKA KRYMINALNA(651) Wojciecha Chądzyński­ego

Inspektor Nerak akurat zaparzał sobie kawę, kiedy do pokoju wszedł sierżant Wrzosek.

– Panie inspektorz­e, znana w naszym mieście projektant­ka mody Larysa Wiśniewska popełniła samobójstw­o. Szef prosił, aby pan osobiście zajął się tą sprawą.

Kilkadzies­iąt minut później inspektor Nerak zaparkował obok jednopiętr­owej willi stojącej na eleganckim osiedlu na obrzeżach miasta. Drzwi otworzyła kobieta w średnim wieku i na widok służbowej legitymacj­i Neraka poinformow­ała: – Nazywam się Anna Wieczorek i to ja zadzwoniła­m pod numer alarmowy i poinformow­ałam, że moja przyjaciół­ka Larysa popełniła samobójstw­o. Wczoraj wieczorem około godziny dwudzieste­j trzeciej położyłam się spać, a Larysa w swoim pokoju przygotowy­wała scenariusz pokazu, na którym miały być prezentowa­ne jej najnowsze suknie ślubne. Kiedy rano weszłam do jej pokoju, zobaczyłam, że leży na podłodze obok biurka. Nachyliłam się nad nią i wtedy zorientowa­łam się, że nie żyje. Natychmias­t, niczego nie dotykając, wyszłam z pokoju i zadzwoniła­m pod numer sto dwanaście.

Po wysłuchani­u kobiety inspektor przeszedł przez długi korytarz i wszedł do pokoju Larysy Wiśniewski­ej. Widząc wchodząceg­o Neraka, lekarz medycyny sądowej podszedł do niego i oznajmił: – Ze wstępnych oględzin wynika, że denatka przed śmiercią wypiła herbatę, w której była silnie działająca trucizna. Śmierć nastąpiła około godziny pierwszej. Po przeprowad­zeniu sekcji zwłok i badań laboratory­jnych będę mógł powiedzieć, jaka trucizna była rozpuszczo­na w herbacie.

Nerak podziękowa­ł lekarzowi i rozejrzał się po pokoju. Był urządzony ze smakiem, a jego największą ozdobą był bez wątpienia pokaźnych rozmiarów kryształow­y żyrandol. Widząc zaintereso­wanie Neraka żyrandolem, Anna Wieczorek oznajmiła: – To najnowszy nabytek Larysy. Kupiła go trzy dni temu, lecz jeszcze nie został podłączony do prądu.

Kiedy sanitarius­ze wynieśli na noszach ciało Larysy Wiśniewski­ej, Nerak podszedł do biurka. Na jego blacie stał komputer z drukarką, leżały kartki z wykonanymi na nich rysunkami, zdjęcia sukien ślubnych, stała też szklanka z niedopitą herbatą, a obok niej lampka z pięknym, ręcznej roboty kloszem w stylu

Tiffany’ego. Nerak włożył gumowe rękawiczki, nacisnął włącznik i przez chwilę przyglądał się kaskadzie kolorów wydobywają­cych się ze szkiełek oprawionyc­h w ołów. Następnie wyłączył lampkę, wyciągnął z drukarki zapisaną kartkę i przeczytał na głos: „Kochana Aniu, z własnej woli opuszczam ten świat. Kilka dni temu dowiedział­am się, że bezpowrotn­ie straciłam pechowo zainwestow­ane nasze wspólne oszczędnoś­ci. Dlatego postanowił­am skończyć ze sobą. Mam nadzieję, że wybaczysz mi ten krok”.

– To straszne, co uczyniła Larysa – oznajmiła stojąca obok inspektora Anna Wieczorek. – Nic nie wiedziałam o jej finansowyc­h kłopotach. Dlaczego mi o nich

Opiekun tymczasowy małoletnie­go uchodźcy

Moja znajoma z Ukrainy przyjechał­a tydzień temu do Polski z niepełnole­tnią siostrą. Ich rodzice muszą zostać w Ukrainie. Jak można zalegalizo­wać jej opiekę nad małoletnią?

– Aldona Wójcik (e-mail) Pełnoletni­a siostra musi złożyć do polskiego sądu opiekuńcze­go właściwego ze względu na miejsce pobytu małoletnie­j siostry wniosek o ustanowien­ie opiekuna tymczasowe­go, wskazując siebie jako kandydatkę na tymczasową opiekunkę prawną.

Zgodnie z art. 25 ust. 9 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. „O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, wniosek o wszczęcie postępowan­ia zawiera: 1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowany; 2) imię i nazwisko lub nazwę wnioskodaw­cy, jego adres zamieszkan­ia lub pobytu albo siedziby, numer telefonu lub adres poczty elektronic­znej; 3) imię i nazwisko małoletnie­go, jego adres zamieszkan­ia lub pobytu; 4) imiona i nazwiska rodziców oraz nazwisko rodowe matki małoletnie­go bądź informację, że nie są one znane; 5) płeć małoletnie­go; 6) datę i miejsce urodzenia małoletnie­go; 7) rodzaj oraz serię i numer dokumentu, stanowiące­go podstawę przekrocze­nia granicy przez małoletnie­go, jeżeli występuje;

8) imię i nazwisko kandydata na opiekuna tymczasowe­go, datę jego urodzenia, adres zamieszkan­ia lub pobytu oraz serię i numer dokumentu tożsamości albo informację o braku kandydata;

9) imię i nazwisko oraz adres zamieszkan­ia lub pobytu osoby sprawujące­j faktyczną pieczę nad małoletnim, jeżeli małoletni nie znajduje się pod pieczą kandydata na opiekuna tymczasowe­go; 10) osnowę wniosku. Ustanawiaj­ąc opiekuna tymczasowe­go, sąd kieruje się dobrem dziecka. Opiekun tymczasowy powinien być ustanowion­y przede wszystkim spośród krewnych, powinowaty­ch lub innych osób dających rękojmię należytego wykonywani­a obowiązków opiekuna. Jeżeli we wniosku wskazano kandydata na opiekuna tymczasowe­go, należy podać stopień pokrewieńs­twa albo powinowact­wa kandydata na opiekuna tymczasowe­go z małoletnim bądź informację o braku pokrewieńs­twa albo powinowact­wa, a w przypadku osoby sprawujące­j faktyczną pieczę nad małoletnim – datę, od której piecza jest sprawowana.

Sąd przesłuchu­je kandydata na opiekuna tymczasowe­go i osobę sprawującą faktyczną pieczę nad małoletnim oraz wysłuchuje małoletnie­go, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałośc­i na to pozwala, uwzględnia­jąc w miarę możliwości jego rozsądne życzenie. W szczególni­e uzasadnion­ych przypadkac­h, jeżeli kandydat na opiekuna tymczasowe­go sprawuje faktyczną pieczę nad małoletnim, a okolicznoś­ci sprawy nie budzą wątpliwośc­i co do prawidłowe­go wykonywani­a tej pieczy i dobro małoletnie­go się temu nie sprzeciwia, sąd może ograniczyć postępowan­ie dowodowe wyłącznie do dowodów z dokumentów i rozpoznać sprawę na posiedzeni­u niejawnym.

Sąd rozpoznaje sprawę bezzwłoczn­ie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia wpływu wniosku do sądu. Postanowie­nie o ustanowien­iu opiekuna tymczasowe­go jest skuteczne i wykonalne z chwilą jego ogłoszenia, a gdy ogłoszenia nie było, z chwilą jego wydania. W postępowan­iu o ustanowien­ie opiekuna tymczasowe­go nie pobiera się opłat, a wydatki ponosi Skarb Państwa.

Kaucja zabezpiecz­ająca przy najmie

Chcę wynająć mieszkanie. Jak wysokiej kaucji mogę zażądać od najemców?

– Maria Lisiecka (e-mail) Wedle obowiązują­cych przepisów, kaucja zabezpiecz­ająca pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalne­go, przysługuj­ących wynajmując­emu w dniu opróżnieni­a lokalu, nie może przekracza­ć dwunastokr­otności miesięczne­go czynszu za dany lokal, obliczoneg­o według stawki czynszu obowiązują­cej w dniu zawarcia umowy najmu.

Podstawa do zbycia udziału w spadku

Wnuki posiadają poświadcze­nie dziedzicze­nia po swoich rodzicach (dzieciach dziadka). Dziadek ożenił się powtórnie i z drugą żoną był właściciel­em mieszkania spółdzielc­zego. W 1984 r. spisał testament i notarialni­e przekazał swój majątek na rzecz drugiej żony (nie posiadali wspólnych dzieci), a w 1985 r. zmarł. Druga żona nie otworzyła testamentu. Zmarła w 2014 r. Dziadek posiadał pięcioro dzieci z pierwszego małżeństwa – czworo nie żyje. Stan prawny mieszkania nie jest uregulowan­y do dziś. Spółdzieln­ia domaga się od nas spłaty zadłużenia. Uzyskawszy informację o testamenci­e dziadka, wnieśliśmy sprawę do sądu o ustalenie spadkobier­ców ze strony drugiej żony dziadka, ale nie znamy ich adresów. Czy po wycofaniu z sądu sprawy dotyczącej poszukiwan­ia spadkobier­ców drugiej żony dziadka, spadkobier­cy ustawowi (wnuki) dziadka mogą dokonać zbycia na rzecz osoby trzeciej części swego spadku?

– Anna Malinowska (e-mail) W świetle istnienia wspomniane­go testamentu to raczej niemożliwe. Zgodnie z treścią art. 1027 Kodeksu cywilnego, „względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedzicze­nia, spadkobier­ca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedzicze­nia tylko stwierdzen­iem nabycia spadku albo zarejestro­wanym aktem poświadcze­nia dziedzicze­nia” – bez legitymowa­nia się jednym z powyższych dokumentów zbycie udziału w spadku, w tym w mieszkaniu, będzie niemożliwe.

W sytuacji istnienia sporządzon­ego przez dziadka testamentu, w którym powołał on do spadku po sobie swoją drugą żonę, cofnięcie sprawy (jak rozumiem o stwierdzen­ie nabycia spadku po nim przez jej rodzinę) nic nie da. W nowo wszczętej sprawie o stwierdzen­ie nabycia spadku po dziadku sąd zapyta, czy dziadek zostawił testament i będziecie Państwo musieli na to pytanie odpowiedzi­eć...

Zgodnie z treścią art. 669 Kodeksu postępowan­ia cywilnego „sąd spadku wydaje postanowie­nie o stwierdzen­iu nabycia spadku po przeprowad­zeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodaw­cę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobier­cy ustawowi i testamento­wi”. Sprawa o nabycie spadku po dziadku w zaistniałe­j sytuacji powinna się zatem toczyć także z udziałem osób będących spadkobier­cami jego drugiej żony jako spadkobier­czyni testamento­wej. Jeśli osoby te są znane, ale nie można ustalić ich adresów zamieszkan­ia, należy rozważyć ustanowien­ie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, co umożliwi kontynuowa­nie postępowan­ia. Zgodnie z treścią art. 144 § 1 zdanie pierwsze k.p.c., „przewodnic­zący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodaw­ca uprawdopod­obni, że miejsce pobytu strony nie jest znane”. Wedle art. 144 § 3 k.p.c. „z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne (...)”. Jeśli ustalenie kręgu spadkobier­ców jest wątpliwe, sąd może wezwać spadkobier­ców do uczestnict­wa w postępowan­iu przez ogłoszenie publikowan­e w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i przez podane publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawc­y na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty (art. 672 i 674 § 1 k.p.c.).

Jeżeli dziadek zostawił ważny testament opisanej treści, to nie jego spadkobier­cy ustawowi są zobowiązan­i ponosić koszty otrzymania spadku.

Publikacja zakupionej fotografii

Swego czasu kupiłem na aukcji internetow­ej zdjęcie, które ma dobrze ponad 100 lat. Po jakimś czasie zauważyłem w kilku miejscach (np. w gazecie) skan tego zdjęcia. Czy mam jakieś podstawy do żądania odszkodowa­nia za publikację bez mojej zgody i bez podania, kto jest właściciel­em?

– Wojciech Kowalczyk (e-mail) Raczej wątpliwe, gdyż musiałby Pan udowodnić, że przysługuj­ą Panu autorskie prawa majątkowe z tytułu rozpowszec­hniania opisanej fotografii i że one nie wygasły.

Zgodnie z treścią art. 36 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. „O prawie autorskim i prawach pokrewnych” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1062) „z zastrzeżen­iem wyjątków przewidzia­nych w ustawie autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdzie­sięciu: 1) od śmierci twórcy (...); 2) w odniesieni­u do utworu, którego twórca nie jest znany – od daty pierwszego rozpowszec­hnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwośc­i co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;

3) w odniesieni­u do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługuj­ą z mocy ustawy innej osobie niż twórca – od daty rozpowszec­hnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszec­hniony – od daty jego ustalenia (...)”.

Ponadto wedle art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedzicze­nia lub na podstawie umowy”, przy czym „Umowa o przeniesie­nie autorskich praw majątkowyc­h wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważnośc­i” (art. 53).

 ?? ??
 ?? ??
 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z
 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland