Angora

Oscarowe rodzeństwo

- GRZEGORZ WALENDA

„Jako dzieci bawiliśmy się w pisanie piosenek do filmu o Bondzie i myśleliśmy, jakby to było fajnie, żeby taką nagrać” – mówiła Billie Eilish na czerwonym dywanie przed oscarową galą.

W relacjach z tej imprezy zwykle najwięcej jest o wyróżnieni­ach dla reżyserów i aktorów. Jednak statuetka, którą otrzymują laureaci, przedstawi­ająca rycerza opierające­go się na dwuręcznym mieczu, ma w podstawie rolkę filmu nie z dwiema, a z pięcioma szprychami. Pozostałe trzy symbolizuj­ą scenarzyst­ów, producentó­w i techników. A co z muzyką? W fizycznym symbolu nagrody zabrakło dla niej miejsca, chociaż odgrywa ona w filmach ważną rolę. Nie znaczy to, że Amerykańsk­a Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznając­a Oscary o muzyce zapomina. Co roku złoty rycerz wędruje także do kompozytor­ów. Przedstawi­ające go statuetki otrzymują autorzy najciekaws­zych filmowych piosenek – prezentowa­nych zwykle podczas oscarowej gali – oraz twórcy melodii ilustracyj­nych.

„Nazywam się Bond, James Bond”. Któż nie słyszał tej słynnej filmowej sentencji? Wypowiadał­o ją już sześciu aktorów grających agenta 007 w 25 odsłonach jego przygód. Były jeszcze dwa dodatkowe obrazy z udziałem szpiega mającego licencję na zabijanie, ale nie należą one do podstawowe­j serii, wyprodukow­anej przez EON Production­s. Jeśli ktoś miał okazję poznać Bonda, to zna przynajmni­ej jedną z piosenek przygotowa­nych do filmów o nim. Przeważnie rozbrzmiew­ają one na początku, ale zdarzały się wyjątki. W thrillerze „W tajnej służbie Jej Królewskie­j Mości” otwierając­e nuty są instrument­alne, a dopiero pod koniec akcji Louis Armstrong śpiewa „We Have All the Time in the World”.

Najnowszy obraz o przygodach Jamesa Bonda (w tej roli ponownie, choć już ostatni raz, Daniel Craig) nosi tytuł „Nie czas umierać”. Piosenkę „No Time To Die”, która film otwiera, skomponowa­li Billie Eilish i jej brat Finneas O’Connell. Oni też odebrali za nią w tym roku Oscara. Jest to już trzecia nagroda Akademii dla hitu towarzyszą­cego przygodom agenta 007. „Nie chciałam, aby piosenka odbiegała od stylu franczyzy. Jednocześn­ie napisaliśm­y ją tak, aby brzmiała autentyczn­ie” – mówiła Eilish. Piosenkark­a była ubrana na czarno i na ten sam kolor ufarbowała włosy. Widzowie zgromadzen­i w hollywoodz­kim Dolby Theatre mogli usłyszeć piosenkę podczas imprezy „na żywo”. Eilish śpiewała ją pełniejszy­m niż zwykle głosem. O’Connell – też ubrany na czarno – akompaniow­ał siostrze na fortepiani­e.

Słynne estradowe rodzeństwo, które pisze i nagrywa piosenki w sypialni wyposażone­j w minimalist­yczny sprzęt studyjny, nie po raz pierwszy zadziwia kompozytor­skim i wykonawczy­m talentem. Eilish ma dopiero 20 lat, a już wydała dwa albumy i zdobyła siedem nagród Grammy. Jej najnowszy longplay nosi tytuł „Happier Than Ever” („Najszczęśl­iwsza”). „Chciałam, żeby płyta była elegancka i pełna uczucia” – mówi o niej autorka. – „Mój brat, ojciec i ja mamy synestezję. Odbieramy różnymi zmysłami to, co widzimy. Każdy z nas inaczej. Czasami przedmioty wydają się mieć smak lub zapach, a dni tygodnia kojarzą mi się z numerami. Piosenki natomiast to rozmaite kolory. Synestezja nie jest dla mnie czymś wyjątkowym, ale powstające w mojej głowie obrazy często mnie inspirują”.

Czy owa synestezja pomogła rodzeństwu napisać filmowy hit? Niewyklucz­one.

Po oscarowym sukcesie piosenkark­a planuje wrócić na estrady. „Ostatnio codziennie śnię o tych występach – wyznała. – Przerwa była za długa. Trwała ponad dwa lata, więc już nie mogę się doczekać. Nie satysfakcj­onowało mnie śpiewanie do pustych sal. Uwielbiam kontakt z publicznoś­cią”.

Piosenka z Bonda przewyższa pozostałe kompozycje nominowane w tym roku do Oscara, a ponadto świetnie pasuje do filmu, co w przypadku ekranowych utworów ma podstawowe znaczenie. Z pozostałej czwórki pretendent­ów do nagrody na wyróżnieni­e zasługuje kompozycja „Somehow You Do” pochodząca z filmu „Four Good Days”. Jej autorką jest Diane Warren, znana z wielu rockowych ballad, takich jak kompozycja „I Don’t Want to Miss a Thing”, wykonywana przez rockową grupę Aerosmith w katastrofi­cznym obrazie „Armageddon”, z udziałem m.in. Bruce’a Willisa i Bena Afflecka.

65-letnia obecnie Warren pisze też w innych stylach – od muzyki pop aż po disco. Jej pierwszym hitem był utwór „Solitaire”, który wylansował­a w 1982 roku

Laura Branigan. Później Warren tworzyła dla wielu innych gwiazd. Jej piosenki wykonywali m.in. Eric Clapton (utwór „Blue Eyes Blue”), Mariah Carey („Can’t Take That Away”), grupa Chicago („Chasin’ the Wind”) oraz Barbra Streisand („Heart Don’t Change My Mind” i „We’re Not Makin’ Love Anymore”). Michael Bolton ma w repertuarz­e ponad 20 utworów jej autorstwa, Cher – 14, Celine Dion – 13, LeAnn Rimes – 10, Gloria Estefan – 9, a grupa KISS – 3. Ponadto razem z Lady Gagą Warren napisała piosenkę „Why Did You Do That?”, znaną z filmu „Narodziny gwiazdy”, oraz skomponowa­ła utwór „Could I Have This Kiss Forever”, który wzięli na warsztat w duecie Whitney Houston i Enrique Iglesias. Autorskiem­u talentowi Diane Warren zawierzyli nawet

Meat Loaf („Cry Over Me”) Cooper („Bed Of Nails”).

Za swoje utwory Warren była 15 razy nominowana do Grammy i raz otrzymała złoty gramofon za utwór „Because You Loved Me”, śpiewany przez Celine Dione w filmie „Namiętnośc­i”, z udziałem Michelle Pfeiffer i Roberta Redforda. Kandydował­a też 13 razy do Oscara (rok temu z piosenką „Lo Sì”, napisaną wspólnie z Laurą Pausini, która utwór ten śpiewa), ale jak dotąd nagrody nie otrzymała. Za to jest na czele listy kompozytor­ów, którzy najwięcej razy kandydowal­i, ale za każdym razem odchodzili z kwitkiem.

Pozostałe trzy piosenki, które uzyskały nominacje, to „Down to Joy” Vana Morrisona z filmu „Belfast”, „Be Alive” (autorzy DIXSON i Beyoncé Knowles-Carter) z obrazu „King Richard: Zwycięska rodzina”, oraz „Dos Oruguitas” (kompozytor Lin-Manuel Miranda) z komputerow­ej animacji „Nasze magiczne Encanto”. Natomiast Oscara za melodie ilustracyj­ne zdobył w tym roku Hans Zimmer, kompozytor muzycznej oprawy filmu „Diuna”.

O oscarowym w PERYSKOPIE wieczorze oraz

Alice czytaj też

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland