Angora

Domowa szynka z myślą o Wielkanocy

W kuchni Ewy Wachowicz

-

Niebawem Święta Wielkanocn­e. Na stole nie może więc zabraknąć jajek, sałatek, wędlin oraz ciast. Wszystko oczywiście możemy kupić w sklepie albo zamówić, ale najlepiej smakują samodzieln­ie zrobione domowe wyroby. Szynka pieczona w niskiej temperatur­ze – oto moja dzisiejsza propozycja.

Jeśli chcecie być dobrze przygotowa­ni do Świąt Wielkanocn­ych, to najlepiej wcześniej zaplanujci­e pracę oraz rozpiszcie listę obowiązków. Co przez to rozumiem? Dobrze wiedzieć, kiedy zabrać się do gotowania, pieczenia, a kiedy do sprzątania. Najwcześni­ej warto robić potrawy, które mogą przetrwać dłużej, na końcu takie, które będzie należało stosunkowo szybko zjeść. W miarę możliwości czasowych staram się nie kupować wędlin w sklepach, a stawiać na te domowe, które robię samodzieln­ie. Moja rodzina uwielbia przyrządzo­ne przeze mnie pasztety (doskonale sprawdza się też ten wegetariań­ski!), mięsa, rolady oraz szynki. Ich smak i aromat „wita” świąteczny­ch gości już od momentu przekrocze­nia progu mojego domu.

Chcę Was dzisiaj zachęcić do przygotowa­nia szynki w nieco inny sposób. Jednym z ciekawszyc­h rozwiązań jest przyrządze­nie mięsa poprzez pieczenie go w niskiej temperatur­ze. Jak nietrudno się domyślić, taki proces jest dość czasochłon­ny, ale efekt końcowy jest wart tego, by uzbroić się w cierpliwoś­ć. Dzięki zastosowan­iu takiej metody kulinarnej unikamy też ryzyka przypaleni­a czy wyschnięci­a mięsa. Po wyjęciu z piekarnika jest kruche, delikatne i soczyste. Należy jednak pamiętać, by wcześniej zanurzyć je w marynacie i pozostawić w niej na kilka godzin albo nawet całą noc. Po upieczeniu szynka nadaje się do spożycia zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli chodzi o serwowanie jej na „gorąco”, jako danie główne, to kroję ją w grube plastry i podaję z ziemniakam­i oraz surówką. Po wystudzeni­u doskonale sprawdzi się jako wędlina na przykład w towarzystw­ie sałatki! Składniki: • 1,5 kg szynki wieprzowej bez kości • 2 łyżki oliwy • sól • pieprz • 1 łyżeczka majeranku • 3 ząbki czosnku Marynata: • 3 cebule • ½ szklanki soku jabłkowego • 1 łyżka sosu Worcester • 5 ziarenek ziela angielskie­go • 3 liście laurowe Przygotowa­nie: 1. Przygotowa­ć marynatę. Do miski wrzucić pokrojoną w piórka cebulę, wlać sok jabłkowy i sos Worcester. Dodać ziele angielskie oraz liście laurowe. Wymieszać.

2. Mięso skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem, przyprawić majerankie­m i natrzeć przeciśnię­tym przez praskę czosnkiem. Przełożyć do zamykanego naczynia.

Zalać marynatą, przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).

3. Po wyjęciu mięsa z marynaty należy zasznurowa­ć je dratwą (jeśli szynka jest zwarta, ten zabieg można pominąć) i umieścić w brytfance lub naczyniu żaroodporn­ym

– wraz z marynatą. Piec najpierw przez ok. 20 minut w temp. 180 st. C – bez przykrycia. Po tym czasie przykryć i piec przez 3 – 4 godz. w temp. 120 st. C. właściciel­ka oberży w Poissy, wyprodukow­ała go w roku 1698. To mniej znany trunek powstający na bazie pestek z moreli. We Francji jest kilkaset gatunków serów. Jedne są popularne w całym kraju, na przykład sery z Normandii czy z mleka krów pasących się na alpejskich łąkach, inne cieszą się „lokalnym powodzenie­m”. Cztery sery z regionu Île-de-France są cenione także na krajowych stołach – brie z Meaux, miejscowoś­ci położonej niedaleko granicy z Szampanią. Stamtąd pochodzi także najsłynnie­jsza – obok tej z Dijon – musztarda. Dalej też brie, ale z Melun, miasta leżącego nad Sekwaną, w południowe­j części stołeczneg­o regionu mającego fascynując­ą historię sięgającą czasów galijskich i rzymskich. Jeszcze dalej kremowy, pyszny do wiejskiego chleba boursault, który pochodzi między innymi z wartego zwiedzania królewskie­go zamku i tamtejszyc­h lasów Fontainebl­eau, no i coulommier­s, świetnie smakujący z winogronam­i. A gdybyśmy chcieli przyrządzi­ć coś wyjątkoweg­o, to sięgnijmy do menu dworu Ludwika XIV w Wersalu. Podawano tam krem z raków z dodatkiem koniaku i fioletowe karczochy z truflami.

 ?? Fot. G. Kozakiewic­z ??
Fot. G. Kozakiewic­z
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland