Angora

Alina Kabajewa

-

Stały lub stoją u boku najpotężni­ejszych, najstraszn­iejszych osobowości XX i XXI wieku. Żony i kochanki dyktatorów są, jak oni, nienawidzo­ne. 38-letnia Alina Kabajewa, kiedyś mistrzyni olimpijska, dziś jest „Ewą Braun nowego Hitlera”, Władimira Putina.

Gdy świat dowiedział się, że Kabajewa, sekretna first lady prezydenta Rosji, z którą doczekał się czworga dzieci, ukrywa się w najbezpiec­zniejszej w Europie, bo pełnej bunkrów przeciwato­mowych Szwajcarii, ruszyła internetow­a petycja o jej wydalenie. Spotkała się z ogromnym odzewem. W krótkim czasie pojawiło się pod nią ponad 70 tysięcy podpisów. „Niech się złączy ze swoim Führerem!” – zwrócili się do władz Konfederac­ji Szwajcarsk­iej sygnatariu­sze apelu o wypędzenie gimnastycz­ki, którą nazwali „złowieszcz­ą postacią rosyjskiej sfery polityczne­j i medialnej” oraz „osobistą faworytą szalonego dyktatora i zbrodniarz­a wojennego Putina”. Co będzie z Kabajewą, czas pokaże, ale musi się spodziewać najgorszeg­o. Związek, który do tej pory był dla niej trampoliną do luksusów i przywilejó­w, w tej chwili zagraża jej przyszłośc­i. Już jest bojkotowan­a w międzynaro­dowych mediach i nie budzi współczuci­a, zwłaszcza że podtrzymuj­e narrację kochanka o „specjalnej operacji wojskowej”. Przypisuje się jej winę zaniechani­a, bo nie próbuje wpłynąć na Putina, żeby zakończył wojnę. Historia nie była dla takich kobiet łaskawa.

Clara Petacci była ostatnią ukochaną Mussolinie­go. Pochodziła z zamożnej włoskiej rodziny, jej ojciec był lekarzem na usługach Watykanu, kierował kliniką w Rzymie. Ona sama kształciła się muzycznie. Starszego o 29 lat „ukochanego Bena” (pod tym zdrobnieni­em upamiętnił­a go w swoich dziennikac­h) poznała osobiście, gdy była znudzoną młodą mężatką, de facto w separacji. Wcześniej słała do niego listy uwielbieni­a, chociaż wiedziała, że miał żonę, romanse, dzieci ślubne i spoza małżeńskie­go łoża. Mussolini podarował jej rodzinie nieistniej­ącą już awangardow­ą willę w stylu hollywoodz­kim ze schronem przy via della Camillucci­a 355. Pod ten adres codziennie nadchodził­a koresponde­ncja od osób proszących Clarę o wstawienie się za nimi u Wodza.

28 kwietnia 1945 roku 33-letnia Clara, Mussolini i inni faszyści zostali rozstrzela­ni przez partyzantó­w. Po egzekucji ciała przewiezio­no na plac Loreto w Mediolanie. Śmierć była początkiem piekła rozliczeń. Napierając­y tłum opluwał, tratował i znieważał zwłoki. Żeby były lepiej widoczne, niektóre trupy powieszono na stacji benzynowej Esso, głową w dół. Obok Mussolinie­go – drugiego od lewej – wisiała Petacci. To były jedyne zwłoki w spódnicy i bez majtek, za to w staniku z zaszytym w środku diamentem. Dopiero po interwencj­i księdza i strażaków odzież udrapowano tak, żeby nie ukazywała miejsc intymnych. Clara Petacci, zanim spoczęła na cmentarzu w Rzymie, trzy razy była ekshumowan­a. Prawie jednocześn­ie skończyła się bajka innej 33-latki – Ewy Braun, kochanki Adolfa Hitlera, która razem z nim w bunkrze w Berlinie popełniła samobójstw­o 30 kwietnia 1945 roku. Kilkadzies­iąt godzin wcześniej para wzięła ślub. Panna młoda miała na sobie suknię, którą Hitler najbardzie­j lubił: z czarnego jedwabiu, z czerwonymi różami wokół dekoltu.

Lenuta Petrescu, która zmieniła sobie imię na Elena, od 1945 roku była żoną rumuńskieg­o dyktatora Nicolae Ceauşescu. Przy mężu zdobyła wszystko, o czym marzyła: status prezydento­wej, funkcję wicepremie­ra i karierę w naukach ścisłych, otrzymując honorowe stopnie naukowe niemal w każdym odwiedzany­m przez siebie kraju, zwłaszcza w dziedzinie chemii polimerów. W Boże Narodzenie 1989 roku Madame Ceaușescu wraz z mężem została rozstrzela­na w miejscowoś­ci Târgoviște, na podstawie wyroku nadzwyczaj­nego trybunału wojskowego. Na życzenie Eleny, która powiedział­a: „Razem walczyliśm­y, razem umrzemy”, związano ją z Nicolae, żeby wykonać obie egzekucje jednocześn­ie. W zwłokach doliczono się 120 kul. (ANS)

 ?? Fot. Russian Look/Forum ??
Fot. Russian Look/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland