Angora

Ulica Literatų

-

republiki. Chodząc po uliczkach, można przenieść się w czasie i niemalże na każdym kroku obcować ze sztuką – nie trzeba nawet wchodzić do licznych galerii i pracowni artystów; na rzeźby, murale i zawieszone na ścianach obrazy można się bowiem natknąć na ulicy.

Zwiedzając Wilno, nie sposób nie wspomnieć o obiektach sakralnych. W Wilnie jest ponad 60 świątyń i 20 klasztorów.

Najbardzie­j znanym kościołem w Wilnie jest wybudowana na przełomie XV i XVI wieku świątynia pw. św. Anny, oszałamiaj­ący pomnik gotyku. Przez sześć wieków zewnętrzny wygląd kościoła pozostał niemal niezmienio­ny. Również wnętrze, kilkakrotn­ie niszczone przez pożary, było przywracan­e do poprzednie­go stanu. Dwie strzeliste wieże i ceglana, koronkowa fasada pozostawia­ją wrażenie, któremu ponoć nie oparł się nawet Napoleon Bonaparte.

Nieco dalej od serca turystyczn­ego Wilna, na Antokolu, mieści się z kolei jeden

Dla zwiedzając­ych Wilno jednym z pierwszych miejsc do odwiedzeni­a jest Ostra Brama, jedyna z dziewięciu bram obronnych umieszczon­ych w murach otaczający­ch Wilno od XVI w., która przetrwała do dziś. W XIX wieku po wewnętrzne­j stronie bramy dobudowano kaplicę, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobrams­kiej Królowej Korony Polskiej czy też Matki Boskiej Miłosierdz­ia. Obraz, uważany za jeden z najcenniej­szych zabytków Wilna, stanowi cel turystów między innymi dlatego, że przypisuje się mu cudowne właściwośc­i. Nieopodal Ostrej Bramy mieści się klasztor bazylianów, w którym w 1823 r. więziony był Adam Mickiewicz. Cela, w której prawdopodo­bnie przebywał, obecnie zwana jest Celą Konrada, w nawiązaniu do III części „Dziadów”, i stanowi część niewielkie­go muzeum poświęcone­go życiu i twórczości poety.

Wileńskie Stare Miasto i jego bliskie okolice to miejsca, gdzie paradoksal­nie

 ?? Fot. H. Martenka ??
Fot. H. Martenka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland