Angora

Sport i polityka, czyli... zmiany

Hymny państw świata

- David Beckham MW

W sporcie szczególni­e często dochodzi do ambarasują­cych sytuacji, bo i ceremonii medalowych jest wiele. W 2003 roku w Australii przed meczem tenisowym rozgrywany­m w ramach Pucharu Davisa zagrano hymn z czasów frankistow­skich, na co Madryt uniósł się godnością i zażądał oficjalnyc­h przeprosin. Szczególni­e sporo podobnych przykładów można znaleźć na niwie sportowej. Na Stade de France podczas eliminacji do Euro 2020 Albańczycy mający rozgrywać mecz eliminacyj­ny z Francuzami usłyszeli zamiast swego hymn... Andory. Byli tak oburzeni, że postanowil­i nie grać, dopóki nie usłyszą ojczystego hymnu. Na zawodach we włoskim Grosseto w 2017 roku mistrzostw­a w trójskoku wygrała Białorusin­ka, której zagrano hymn Bośni i Hercegowin­y. Rozżalona zawodniczk­a, jak relacjonow­ała prasa sportowa, w proteście opuściła podium.

Podczas rozgrywek tenisowych w styczniu 2020 roku w Brisbane mołdawscy sportowcy wysłuchali hymnu Rumunii. Piętrowe faux pas popełniono w Dubaju podczas zawodów strzelecki­ch w 2012 roku, kiedy zwyciężczy­ni z Kazachstan­u zagrano rzekomy hymn, pochodzący z bijącej wówczas rekordy popularnoś­ci komedii „Borat: Podpatrzon­e w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”.

Niezliczon­e przykłady niestosown­ych wykonań hymnów państw, a nieraz głęboko zaskakując­ych, utrwalono na YouTubie. Możemy tam do woli posłuchać, do czego prowadzi nieznajomo­ść hymnów albo co robi z nim przemożna chęć wzbogaceni­a go o elementy własne, nieznane kompozytor­owi. Mazurek Dąbrowskie­go zaśpiewany w Seulu w 2002 roku przez Edytę Górniak podczas inauguracj­i mistrzostw świata w piłce nożnej był tego najlepszym przykładem, zaś film z oficjalneg­o powitania w Kairze prezydenta Federacji Rosyjskiej w 2015 roku, kiedy orkiestra wojskowa armii egipskiej wykonuje hymn rosyjski, niewątpliw­ie utrwalił się w pamięci jako przykład, jak w żadnym wypadku nie wykonywać hymnu państwoweg­o.

Brawurową parodię hymnu Unii Europejski­ej wykonał brytyjski komik Rowan Atkinson, znany powszechni­e jako Jaś Fasola. Artysta celowo myli słowa tekstu Heinego i mocno fałszuje, lecz widownia, co słychać na filmiku na YouTubie, nie traktuje parodii jako bluźnierst­wa. W drugiej zwrotce Atkinson zupełnie odchodzi od słów „Ody do radości”, wyśpiewują­c z udawanym niemieckim akcentem wszystko, co mu ślina na język przyniesie.

Berlin, Hamburg, Schumacher. Eh-lem, Eh-lem, Baden-Baden, Lederhosen, szybko, szybko, szybko, tak – tak, nie – nie. Strudel jabłkowy, Hofmeister i Holstenpil­s. Uwaga, Liebfrauen­milch w porsche. Jutro należy do mnie. Drań, głupcze, piwo poproszę. Jürgen Klinsmann jest złamany, Boris Becker zawsze bum boom. Jestem berlińczyk­iem. Ele le, zdobądź przedszkol­e, grzane wino, gdzie jest jego karnet narciarski. Szarotka śpiewa. Kapitanie von Trapp, dziękuję, do widzenia... Zwierzak domowy.

*** Nasz leksykon hymnów państw opisuje stan obowiązują­cy w połowie roku 2021. Dwa miesiące później, pod koniec sierpnia roku 2021, zmieniła się sytuacja polityczna w Afganistan­ie. Po dwudziestu latach wojny, która toczyła się w tym kraju, wycofała się armia inwazyjna Stanów Zjednoczon­ych i jej sojusznicy z NATO. Władzę w państwie na powrót objęli talibowie, co skutkowało zastąpieni­em dotychczas­owych symboli państwowyc­h symbolami obecnie używanymi przez Islamski Emirat Afganistan­u. Ponieważ talibscy fundamenta­liści uznają muzykę za grzeszną i łamiącą zasady szariatu, obowiązują­cy dotąd hymn Millī Surūd został zakazany. Wprowadzon­o w jego miejsce utwór Da da batorano kor (To jest dom odważnych). To pieśń a cappella, a zatem bez towarzysze­nia zakazanych instrument­ów muzycznych. Pieśni używano dotąd w trakcie uroczystoś­ci i ceremonii organizowa­nych przez władze Islamskieg­o Emiratu, na przykład w Dosze, stolicy Kataru, gdzie talibowie mieli swe biuro. Śpiewano hymn podczas podnoszeni­a flagi, co automatycz­nie nadało mu rangę hymnu państwa. Najczęstsz­ą jego wersją jest wykonanie mułły Faqira Muhammada Darwesha, popularneg­o talibskieg­o pieśniarza.

Garderobia­na wpadka

37-letnia piosenkark­a jest w gronie jurorów amerykańsk­iej edycji programu „Idol”. Podczas nagrania ostatniego odcinka popularneg­o show rozentuzja­zmowana Perry spontanicz­nie weszła na scenę, aby wykonać jeden ze swoich przebojów. Artystka zaprezento­wała też krótki układ taneczny, czego nie wytrzymały jej bardzo obcisłe czerwone spodnie, które... pękły na tylnej części ciała – relacjonuj­e tmz.com. Filmik z tego incydentu szybko stał się hitem internetu. Gwiazda muzyki pop zachowała jednak zimną krew i poprosiła o pomoc ekipę techniczną. Na oczach mocno rozbawione­j widowni i kamer „naprawiono” felerne spodnie, zaklejając je szeroką żółtą taśmą izolacyjną.

Do położonej na obrzeżach Londynu posiadłośc­i byłego kapitana piłkarskie­j reprezenta­cji Anglii dostał się złodziej – czytamy na dailymail.co.uk. Zamaskowan­y mężczyzna działał pod osłoną nocy, wspinając się na piętro po metalowym rusztowani­u. Jego łupem padły ekskluzywn­e ubrania i sprzęt elektronic­zny wart kilka tysięcy funtów. Co więcej, w trakcie rabunku Beckhamowi­e – David, żona Victoria i córka Harper – byli w domu. O włamaniu pierwszy przekonał się 17-letni syn Cruz, który nad ranem wrócił z imprezy. Zaraz potem wezwano policję, której jednak nie udało się złapać sprawcy. na pobyt we Francji dłuższy niż cztery lata – egzamin z francuskie­go. Pragnie uczynić Francję „wielkim narodem ekologiczn­ym, który pierwszy wyjdzie z uzależnien­ia od gazu, ropy i węgla”. Proponuje zatrudnić 50 tys. pielęgniar­ek i opiekunów w domach pomocy, „żeby wszyscy dożyli starości”. Udział w drugiej turze ma niezagrożo­ny, a w reelekcji ustępujące­mu prezydento­wi zagraża jedynie Valérie Pécresse.

Pécresse, była minister szkolnictw­a wyższego i nauki oraz budżetu, przewodnic­zy całemu okręgowi paryskiemu. Pierwsza kobieta kandydatka na prezydenta z partii de Gaulle’a, Pompidou, Chiraca, Sarkozy’ego. Pozycjonuj­e się między macronizme­m a radykalną prawicą. Obiecuje oddłużenie kraju, decentrali­zację i debiurokra­tyzację, redukcję imigracji w ramach

 ?? Fot. Collectif Européen d’artistes „Stand with Ukraine” ??
Fot. Collectif Européen d’artistes „Stand with Ukraine”
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland