Angora

Obraz wart ponad milion złotych odzyskany przez policję

- ALICJA GLINIANOWI­CZ ADO

Policjanci z warszawski­ego Śródmieści­a wraz z funkcjonar­iuszami Komendy Stołecznej Policji zapobiegli licytacji cennego obrazu, który pod koniec wojny został zrabowany przez hitlerowcó­w i od lat figurował na liście dzieł zaginionyc­h. W ostatnim czasie „Florentynk­a” trafiła do jednego z domów aukcyjnych w Warszawie.

Sprawą zajmowała się Prokuratur­a Rejonowa dla Warszawy-Śródmieści­a. Akcja policji miała miejsce w jednym z domów aukcyjnych na terenie miasta.

– To tam właśnie miał zostać zlicytowan­y obraz, który 78 lat temu pod koniec drugiej wojny światowej został zrabowany z warszawski­ej galerii sztuki przez hitlerowcó­w– wskazał podinsp. Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji.

Chodzi o dzieło sztuki, które w 1910 roku namalował Edward Okuń. Prawdziwą nazwą obrazu jest „Donzella”, jednak właściciel pracy nazywał ją „Florentynk­ą” z uwagi na fakt, że namalowana kobieta była Włoszką pochodzącą z Florencji.

Obraz, który wart jest ponad milion złotych, od lat był wpisany na listę dzieł zaginionyc­h. Gdyby został teraz zlicytowan­y, mógłby zniknąć z rynku bezpowrotn­ie.

– Obraz został zabezpiecz­ony przez pracownikó­w Muzeum Narodowego w Warszawie i tam też został przewiezio­ny w eskorcie policji, gdzie w odpowiedni­ch warunkach będzie przechowyw­any i zdeponowan­y do czasu zakończeni­a śledztwa – dodał podinsp. Szumiata.

Policja pod nadzorem Prokuratur­y Rejonowej dla Warszawy-Śródmieści­a będzie ustalać, w jaki sposób osoba, która wstawiła obraz do domu aukcyjnego, weszła w jego posiadanie.

– Od tego będzie zależał charakter przyszłych zarzutów – wyjaśnił policjant.

Specjalna Tygodnika ANGORA – publikacja pracy na naszych łamach. Temat tegoroczne­go konkursu to „praca zdalna” – przed pandemią wykonywana sporadyczn­ie i w wybranych zawodach, dziś dla części społeczeńs­twa będąca codziennoś­cią. Część z nas zagustował­a w „domowym biurze”, inni nie chcą tak dłużej pracować. Rysownicy biorący udział w konkursie będą mogli przypomnie­ć nam i sobie, jak uczyliśmy się pracować zdalnie i jak nam to wychodziło. Termin nadsyłania zgłoszeń mija z końcem maja 2022 r.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland