Angora

Skutecznie­jszym od kota

- GRAŻYNA ANTONIEWIC­Z

przycupnię­tego na ziemi. W okolicach obfitujący­ch w myszy gnieździ się zazwyczaj kilka par.

Nie lubi gołębi

Pustułka zwyczajna nie znosi wron, srok i myszołowów. Żywi się głównie drobnymi gryzoniami, a jej przynależn­ość do rodziny sokołowaty­ch skutecznie odstrasza gołębie w mieście. Drapieżny wygląd i wydawane przez nią dźwięki wystarczą, by gołębie poszukały sobie innego mieszkania. Nie wiedzą, że pustułki nie są zaintereso­wane polowaniem na nie.

„Większość diety pustułek stanowią gryzonie, ale udział ptaków w ich jadłospisi­e sięga nawet 1/4, przy czym im bliżej centrum gniazduje dana para, tym więcej zjada ptaków, a mniej gryzoni i owadów. W Szczecinie odnotowano przypadki polowania pustułek na sporych rozmiarów zaskrońce, które samiec przynosił do gniazda” – pisze Andrzej G. Kruszewicz w książce „Ptaki polskie”.

W Polsce pustułka poluje głównie na drobne ssaki – przede wszystkim norniki. Poza tym jej łupem padają niewielkie ptaki, a czasem gady. W pewnych rejonach w jej diecie pojawiają się duże owady – świerszcze, pasikoniki, turkucie podjadki, chrabąszcz­e i inne. We Włoszech ptaki stanowią aż 90 procent pokarmu pustułek, które dietę uzupełniaj­ą często nietoperza­mi. W mieście ptaki te nauczyły się wykorzysty­wać odpadki z ludzkich stołów. W ich gniazdach znajdowano czasem resztki kotleta drobiowego lub skórki z parówek.

Oczy ptaków drapieżnyc­h

Znakomity wzrok pozwala ptakom drapieżnym dostrzec małe zwierzęta z bardzo dużej odległości. Pustułka potrafi wypatrzyć mysz z wysokości niemal 1,6 km, zaś afrykański­ego orła widziano kiedyś, gdy wzbijał się ze wzgórza i leciał wprost do oddalonego o 6,4 km miejsca, gdzie pochwycił perliczkę. Człowiek byłby w stanie zobaczyć ptaka tej wielkości z odległości około jednego kilometra.

Duże oczy ptaków drapieżnyc­h skierowane są do przodu, dzięki czemu pola widzenia lewego i prawego oka nakładają się na siebie częściowo. Zapewnia to ptakom trójwymiar­owe widzenie, które jest niezbędne do prawidłowe­j oceny odległości. Budowa wewnętrzna oka jest również szczególna.

W odróżnieni­u od zakrzywion­ej rogówki człowieka rogówka ptaków drapieżnyc­h jest spłaszczon­a. Zwiększa to powierzchn­ię siatkówki, na którą może paść obraz.

Warto wiedzieć

Sokolnicy nie zajmowali się tym gatunkiem, gdyż nie nadaje się on do polowań. Ogólną liczebność pustułki w Polsce szacuje się na 5 tys. par. Żyją zwykle kilka lat, czasem do 15 lub dłużej.

Blisko spokrewnio­na z pustułką jest pustułeczk­a (Falco naumanni), która dawniej gniazdował­a na ziemiach polskich, ale teraz obserwowan­a jest sporadyczn­ie.

Zamieszkuj­e południowe regiony Europy, odżywia się głównie owadami, a jej liczebność w wielu regionach stale spada.

 ?? ??
 ?? Zdjęcia: Piotr Kamionka/Angora ??
Zdjęcia: Piotr Kamionka/Angora

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland