Angora

Zabójcy miast Ukraina

-

Według informacji UNESCO od początku inwazji Rosji na Ukrainę do 30 marca zniszczono lub poważnie uszkodzono ponad 50 stanowisk kultury, takich jak zabytki architektu­ry, kościoły, pomniki i muzea. Nie są to kompletne dane, bo nie ze wszystkich miejscowoś­ci można uzyskać informacje.

Już w 1914 roku zbombardow­anie belgijskie­go miasta Leuven i francuskie­j katedry w Reims rzuciło światło na kruchość dziedzictw­a kulturoweg­o. W trakcie drugiej wojny światowej Włosi chronili posągi, okładając je workami z piaskiem. Oglądając zdjęcia z Ukrainy, łatwo się zorientowa­ć, że ten sposób sprawdza się także teraz, kiedy – jak alarmuje Benno Albrecht, rektor weneckiej kuźni architektó­w – w toku jest urbicidio, zabójstwo miast, proces ich totalnej zagłady wraz ze strukturą podmiotową i obiektami kultury. Najeźdźca chce obrócić materialną przeszłość w gruzy i jednocześn­ie wykorzenić miejscowyc­h z kontekstów kulturowyc­h.

Takie same działania, wcale nie tak dawno, przeprowad­zono w Vukovarze, Sarajewie i odartym z mostu i meczetów Mostarze – tak jest teraz choćby w Mariupolu, Czernihowi­e i Charkowie. O Mariupolu dziennik Il Messaggero pisze, że jest nową Guerniką, cmentarzem pod gołym niebem. Bomby spadły tam na szkoły, teatr i muzeum zadedykowa­ne pamięci urodzonego tutaj pejzażysty Archipa Kuindży. W Czernihowi­e straszą ruiny stadionu i kościoła. W Charkowie ostrzelano zoo. W Babim Jarze, blisko Kijowa, nie oszczędzon­o nawet pomników ofiar Holocaustu.

Chociaż każdego dnia lista strat i szkód dramatyczn­ie się powiększa, na tę chwilę nie ma wiadomości o atakach na któryś z siedmiu obiektów wpisanych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland