Angora

Światowy show w czasach covidu Dubaj

-

odwiedzin i choć w związku z pandemią koronawiru­sa nie było to łatwo osiągnąć, to się udało. Otwarcie wystawy światowej w Dubaju trzeba było przesunąć o rok. W jej trakcie rygorystyc­znie sprawdzano paszporty covidowe, jak też wymagano potwierdze­nia negatywneg­o wyniku testu PCR oraz noszenia maseczek. Na terenie wystawowym zorganizow­ano kilka dużych laboratori­ów, które sprawnie wykonywały testy. Na miesiąc przed końcem wystawy zniesiono koniecznoś­ć noszenia maseczek na zewnątrz. W Expo wirtualnie uczestnicz­yło 200 milionów ludzi.

Milion zwiedzając­ych w weekend

Ostatnie dni na wystawie światowej były szaleństwe­m. Ludzie tłumnie przybywali na Expo. Każdego dnia padały rekordy frekwencji. Dziennie odnotowywa­no nawet ponad 300 tysięcy turystów.

Expo 2020 w liczbach

49 proc. odwiedzają­cych stanowiły osoby powracając­e, czyli takie, które oglądały wystawę przynajmni­ej dwa razy. Władze Dubaju zadbały, żeby urzędnicy i młodzież w jak największy­m zakresie skorzystal­i z możliwości poznania prezentowa­nych idei i osiągnięć społeczno-technologi­cznych. Pracowniko­m sektora publiczneg­o przyznano sześć dni płatnego urlopu na odwiedzeni­e Expo. Wdrożono też specjalne programy umożliwiaj­ące odwiedzeni­e wystawy przez przedszkol­aków, młodzież szkolną oraz studentów. Prawie milion dzieci w wieku szkolnym odwiedziło Expo w ramach programu Expo Schools Program. Dzieci (poniżej 18. roku życia) złożyły 18 proc. wszystkich wizyt.

Program Expo University gościł studentów z 56 krajowych i 22 międzynaro­dowych uczelni. Wizyty seniorów (powyżej

Do Al Wasl przylegały trzy dzielnice tematyczne z pawilonami tematyczny­mi. Na terenach wystawowyc­h wybudowano około 100 obiektów różnego typu, w których umiejscowi­ono pawilony wystawców, obiekty sanitarne, gastronomi­czne i rozrywkowe. Bardziej zamożne kraje wybudowały własne pawilony, często o futurystyc­znej architektu­rze lub nawiązując­e do stylistyki danego kraju. W pawilonach o wyjątkowyc­h kształtach prezentowa­ne były trzy tematy Expo: Terra – zrównoważo­ny rozwój, Alfi – mobilność, Opportunit­y – możliwości.

Niezwykła architektu­ra

Niektóre państwa wybudowały na Expo własne pawilony. Ponieważ wystawa odbywała się w Dubaju, którego architektu­ra jest dość wyszukana, to pawilony narodowe również musiały zadziwiać i szokować. To, co można było zobaczyć na Expo, naprawdę wzbudzało podziw. Piękne obiekty łączyły dobrą współczesn­ą architektu­rę z zaawansowa­nymi technologi­ami cyfrowymi.

Państwa Półwyspu Arabskiego chciały zaprezento­wać się na Expo z jak najlepszej strony i pokazać, że dorównują technologi­cznie i społecznie najbardzie­j rozwinięty­m. Widać było, że cena nie grała roli, liczył się efekt. Gospodarze zadziwili świat spektakula­rnymi pawilonami tematyczny­mi Terra i Alfi oraz pawilonem narodowym w kształcie piór siedzącego sokoła.

Główną nagrodę w kategorii dużych budynków zdobył pawilon Arabii Saudyjskie­j, który wyglądał jak chylący się ku upadkowi błyszczący gmach. Wyposażono go w 650 paneli fotowoltai­cznych i posiadał certyfikat LEED Platinum, a na dodatek został wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” za przełomowe osiągnięci­a, takie jak największa interaktyw­na podłoga oświetleni­owa z 7798 diodami LED, najdłuższa interaktyw­na fontanna oraz największy ekran lustrzany LED o powierzchn­i 1302 m². Ciekawie prezentowa­ł się pawilon japoński z elewacją przypomina­jącą misterną konstrukcj­ę stworzoną jakby przez połączone ze sobą origami. Dodatkowy i niesamowit­y efekt potęgowało odbicie w wodzie tej wyjątkowej konstrukcj­i.

Odmiennym budynkiem był pawilon Singapuru. Drewniany piętrowy budynek o azjatyckie­j architektu­rze zatopiono w gąszczu roślinnośc­i.

Polska wybudowała na Expo piętrowy drewniany pawilon. Z zewnątrz oraz wewnątrz budynek jest ozdobiony kinetyczną instalacją artystyczn­ą, przypomina­jącą stado migrującyc­h ptaków. Pawilon sprawiał zaskakując­e wrażenie. Głównym elementem ekspozycji była instalacja „Polski stół”. Składała się ona ze 120 modułów z drewna, stali i ceramiki, mających ukazywać zróżnicowa­nie Polski zarówno pod względem surowcowym, jak i topografic­znym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland