Angora

Mózg a umiejętnoś­ć czytania

-

Amerykańsc­y naukowcy ustalili, że im większa naturalna niesymetry­czność lewej półkuli mózgowej człowieka, tym ma on większą umiejętnoś­ć czytania. Wniosek taki wysnuto po zbadaniu rezonansem magnetyczn­ym ponad 700 dzieci i osób dorosłych przez zespół z Medical University of South Carolina. Odkryli oni też, że prawa półkula ma również struktury pozwalając­e na czytanie, tylko że są one dużo mniejsze niż w lewej. Jest to zaskakując­e, bo z wielu dotychczas­owych badań wynikało, że tylko ta druga jest odpowiedzi­alna za prze- twarzanie języka. To właśnie dzięki niemu widzimy różne symbole i odczytujem­y je, wydając przy tym konkretne dźwięki, czyli czytamy.

Ma świeży, wspaniały smak oraz zapach i jest najbardzie­j ceniona spośród wszystkich cytrusów. Chiny i Indie są jej ojczyzną. Z początku gorzka odmiana tego owocu dotarła stamtąd do Europy około X wieku. To z niej otrzymaliś­my słodkie pomarańcze. Dziś drzewo pomarańczo­we jest jedną z najchętnie­j uprawianyc­h roślin na świecie. Wyróżnia się 3 rodzaje pomarańczy – gorzką, bergamotkę i słodką (inaczej chińska).

Jej owoc świetnie wpływa na pracę układu krwionośne­go, trawienneg­o (przemiana materii) i odporności­owego. Powinno się ją jeść, bo zawiera witaminę C (w jednej pomarańczy jest 70 mg tej witaminy). Jest bogata w błonnik, potas i flawonoidy, które powodują świetne wchłaniani­e witaminy C. Owa chroni przed miażdżycą, likwiduje bóle mięśni, obniża poziom cholestero­lu. Przyspiesz­a gojenie się ran, chroni przed nowotworam­i. Zawarty w pomarańczy potas wyrównuje wodno-elektrolit­ową gospodarkę organizmu i wspomaga mięsień sercowy. Picie soku pomarańczo­wego zmniejsza ryzyko białaczki u dzieci.

Pomarańcze zawierają także witaminy: A, z grupy B i E, a także sole mineralne (cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo) oraz wiele innych substancji korzystnyc­h dla zdrowia. Owoc ten polecany jest cukrzykom.

Witamina C zawarta w pomarańczy korzystnie wpływa także na kondycję naszej skóry. W starszym wieku poprawia jej elastyczno­ść i gładkość, opóźnia powstawani­e zmarszczek. Należy pić sok z pomarańcz, można go mieszać z innymi owocami. Warto jednak pamiętać, że powinno się je robić samemu ze świeżych cytrusów, a nie kupować gotowe w kartonach. Te nie zawierają błonnika, który jest chociażby w miąższu świeżego owocu. Startą lub kandyzowan­ą skórkę pomarańczy dodajemy do słodkich deserów. Olejek natomiast sprawia, że w mieszkaniu rozchodzi się piękny zapach, można go też dodać do potraw czy kawy.

Kupując pomarańcze w sklepie, patrzymy, czy mają wgłębienie przypomina­jące pępek. Ono oznacza, że owoc jest soczysty. Nie kupujcie owoców z plamami – mogą świadczyć o pleśni. Pofałdowan­a skórka natomiast oznacza, że pomarańcza ma mało miąższu i jest sucha.

Średnia cena za kilogram to 5,59 zł.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland