Angora

Kosmiczne górnictwo

Nowa specjalnoś­ć na AGH w Krakowie

- MAREK MATACZ

Akademia Górniczo-Hutnicza uruchamia studia II stopnia o specjalnoś­ci „Kosmiczne górnictwo otworowe”. To unikalna specjalnoś­ć w skali światowej – mówią organizato­rzy.

Ludzkość wraca na Księżyc, m.in. z myślą o wydobyciu obecnych na nim surowców. Głośno mówi się już o eksploatac­ji asteroid, a na świecie powstają start-upy, które pracują nad odpowiedni­mi do tego technologi­ami.

„Budowa stałej bazy na Księżycu i jej utrzymanie wymusi korzystani­e z lokalnych zasobów kosmicznyc­h, a to już można nazwać górnictwem kosmicznym. Nad wykorzysta­niem lokalnych surowców kosmicznyc­h (ISRU: In-Situ Resource Utilizatio­n) pracuje NASA, ESA (European Space Agency), a także agencje kosmiczne z Chin, Indii, Rosji i innych krajów” – podkreśla dr inż. Adam Jan Zwierzyńsk­i, adiunkt na Wydziale Wiertnictw­a, Nafty i Gazu AGH.

Wydział już od 2010 roku zajmuje się technologi­ami kosmicznym­i, realizując m.in. projekty dla Europejski­ej Agencji Kosmicznej. Naukowcy i inżynierow­ie tej uczelni pracują m.in. nad konwersją ziemskich technologi­i wiertniczy­ch i górniczych do warunków kosmicznyc­h. Teraz uczelnia uruchamia pionierską specjalnoś­ć studiów magistersk­ich inżyniersk­ich II stopnia, która będzie dotyczyła głównie tego zagadnieni­a.

„Odpowiedzi­ą na nowe wyzwania są studia II stopnia na Wydziale Wiertnictw­a, Nafty i Gazu na specjalnoś­ci «Kosmiczne górnictwo otworowe», które wystartują już w marcu 2023 roku. Jesteśmy tutaj jednymi z pionierów na świecie, gdyż będą to kolejne studia związane z pozyskiwan­iem zasobów kosmicznyc­h, czy – jak kto woli – górnictwem kosmicznym, po Colorado Schools of Mines w USA” – mówi dr Zwierzyńsk­i.

Organizato­rzy zwracają uwagę, że według opracowani­a „Opportunit­ies for space resources utilizatio­n future markets”, przygotowa­nego przez Luksemburs­ką Agencję Kosmiczną, do 2045 roku w górnictwie kosmicznym będzie pracowało od 845 tys. do 1,8 mln ludzi na pełny etat. Nowa specjalnoś­ć ma jednak przygotowy­wać studentów do szerszego rynku kosmicznyc­h zawodów, tak aby byli atrakcyjny­mi kandydatam­i dla przedsiębi­orstw pracującyc­h również w innych obszarach technologi­i, nie tylko kosmicznyc­h.

Oprócz przedmiotó­w takich jak eksploracj­a i eksploatac­ja surowców w warunkach środowiska kosmiczneg­o, górnictwo kosmiczne i mechanika orbitalna dla transportu i górnictwa kosmiczneg­o, studenci będą uczyć się np. o technologi­ach satelitarn­ych, przetwarza­niu danych, uczeniu maszynowym i robotyce oraz metodologi­ach start-upowych.

„Prace nad specjalnoś­cią zajęły nam ponad rok; jest ona solidnie przygotowa­na i dobrze przemyślan­a. Mamy kadrę dydaktyczn­ą wysokiej klasy, specjalist­ów zaproszony­ch przez nas do współpracy, także z ESA. Studenci mogą spodziewać się ciekawego programu studiów, zdobycia cennych miękkich i twardych kompetencj­i, a jednocześn­ie niesamowit­ej przygody” – podkreśla dr Zwierzyńsk­i. Studia rozpoczyna­ją się w semestrze letnim 2022/23 i trwają trzy semestry.

PAP – Nauka w Polsce

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland