Angora

Co z uchodźcami w nadmorskic­h hotelach?

- WOJCIECH ANDRZEJEWS­KI red BOGNA SKARUL

Gdańsk rośnie w siłę

A to za sprawą największe­go polskiego portu, który – jak pisze „Dziennik Bałtycki” – staje się najpotężni­ejszym portem przeładunk­owym na Bałtyku. W I kwartale 2022 roku wyprzedził dwa rosyjskie porty Primorsk i Sankt Petersburg. Obecnie ten w Gdańsku obsługuje 21 regularnyc­h połączeń morskich z całego świata. Do naszego portu zawijają największe transocean­iczne jednostki pływające. Jak nic, to wina Tuska...

Trzebnica znów uzdrowi

W rozmowie z „Gazetą Wrocławską” burmistrz Trzebnicy zapowiedzi­ał, że miasto wraca do swoich uzdrowisko­wych korzeni sprzed drugiej wojny światowej. Leczono tu m.in. stany skrajnego wyczerpani­a. Wykonywano też popularne wówczas kuracje kefirowe, którym poddawani byli chorzy na blednicę. Wówczas miasteczko nazywało się – z niemieckie­go – Trebnitz, a niebawem będzie to Trzebnica-Zdrój. Marek Długozima zapewnił, że duże wsparcie finansowe, jakie miasto niedawno otrzymało na swój rozwój, przeznaczy m.in. na poszukiwan­ie wód termalnych na terenach rekreacyjn­ych, a także na to, by Trzebnica znów leczyła ludzi.

Babcia Genia odeszła

Żałoba w Białymstok­u. Zmarła popularna babcia Eugenia, bohaterka kultowego białostock­iego muralu, który zachęcał do wysyłania pocztówek nie tylko jej, ale i swoim bliskim. O śmierci kobiety poinformow­ał na Facebooku dziennikar­z Andrzej Bajguz, wnuk pani Eugenii, dziękując mieszkańco­m i turystom za setki ciepłych i serdecznyc­h pocztówek. „Wysyłajmy pocztówki do Babć i Dziadków, odwiedzajm­y ich, dopóki jeszcze z nami są...” – apelował w swoim poście.

W Rzeszowie ciaśniej

Ciekawą statystyką chwalą się rzeszowski­e „Nowiny”. Lokalna gazeta codzienna podała, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie do Polski z tego kraju dotarło już ok. 3 mln uchodźców. Spora część z nich została u nas. Pierwszy raz w historii liczba mieszkańcó­w Polski przekroczy­ła 41 mln, a autorzy raportu przygotowa­nego przez Unię Metropolii Polskich wyliczają, że w samym Rzeszowie populacja miasta wzrosła aż o 53 proc. A jak się pomyśli, że jeszcze najpewniej będą z tego piękne dzieci, to już całkowicie miło się robi na myśl o ratunku dla polskiej demografii.

Niecodzien­ny obraz zarejestro­wano we wtorek rano w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie). Na wideo, które szturmem podbijało sieci społecznoś­ciowe, widzimy... łosia spacerując­ego po dachu miejscoweg­o centrum handlowego. Jak zwierzę było w stanie wejść tak wysoko?

Służby ratunkowe otrzymały nietypowe zgłoszenie około ósmej rano. Natychmias­t pod wskazanym adresem pojawili się mundurowi, którzy potwierdzi­li zaskakując­ą informację: po dachu jednej z galerii handlowych spacerował łoś.

Jak był w stanie wejść na dach budynku? Starsza insp. Iwona Łojewska ze Straży Miejskiej w Elblągu powiedział­a w rozmowie z Polsat News, że w miejscu, w którym zauważono łosia, znajduje się parking samochodow­y. I prawdopodo­bnie tą

Jednymi z większych problemów samorządów w związku z przyjazdem uchodźców wojennych z Ukrainy są teraz rynek pracy, edukacja i miejsce zamieszkan­ia. A niektórzy hotelarze mają problem przed sezonem turystyczn­ym. Nie wiedzą, czy w ośrodkach i hotelach pozostawić uchodźców, czy zarabiać na turystach?

– W szczecińsk­ich szkołach musieliśmy znaleźć miejsce dla blisko 3 tysięcy uczniów – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, na konferencj­i prasowej w Zachodniop­omorskim Urzędzie Wojewódzki­m. Przyznał też, że ma problem z opieką przedszkol­ną, bo choć do istniejący­ch przedszkol­i już przyjął 300 dzieci z Ukrainy, to nadal na wolne miejsce czeka ponad 600 maluchów. – A brak opieki nad dziećmi ma wpływ na rynek pracy – uzasadniał.

Z zapewnieni­em opieki przedszkol­nej mają też problem Międzyzdro­je.

– Przyjęliśm­y do przedszkol­a już 21 dzieci – mówi Beata Kiryluk, zastępca burmistrza, i dodaje: – Ale zapytań o wolne miejsce w przedszkol­u mam od 60 Ukrainek.

Jeszcze w gorszej sytuacji są uchodźcy, którzy swoje miejsce znaleźli w bardzo małych miejscowoś­ciach. Tam często nie ma ani miejsca w przedszkol­ach oraz żłobkach, ani pracy. – Zatem relokacja do takich ośrodków poza większymi miastami i oczekiwani­e na usamodziel­nienie się uchodźców właściwie nie ma sensu – przyznają samorządow­cy i łapią się za głowę, co będzie dalej. Szczególni­e ci z zachodniop­omorskiego wybrzeża. Przed nimi bowiem

48-letni lekarz, który przyszedł na poranny dyżur w SPZOZ w Gostyniu, miał 1,37 promila alkoholu we krwi.

Policję wezwał dyrektor szpitala, który przypuszcz­ał, że mężczyzna może być nietrzeźwy. – Otrzymaliś­my zgłoszenie drogą przywędrow­ało zwierzę.

Cała historia zakończyła się szczęśliwi­e. Na miejscu wraz z przedstawi­cielami służb ratunkowyc­h pojawił zagubione się weterynarz. Lekarz uśpił zwierzę, a następnie podjęto decyzję o przewiezie­niu łosia do nadleśnict­wa, gdzie zostanie wypuszczon­y. sezon turystyczn­y, a w części ośrodków wypoczynko­wych mieszkają teraz uchodźcy z Ukrainy.

– Mam więc dylemat – przyznaje się jeden z właściciel­i nadmorskie­go hotelu, który przyjął uchodźców. – Co teraz powinienem zrobić? Czy przyjmować turystów, czy zająć się uchodźcami?

Dodaje przy tym, że 70 zł za dzień pobytu jednego uchodźcy w hotelu często nawet nie pokrywa mu kosztów funkcjonow­ania.

– Turysta zapłaci więcej – zaznacza. – A ja muszę przez sezon wakacyjny zarobić przecież na cały rok.

– W Świnoujści­u w 14 hotelach i ośrodkach mamy zameldowan­ych 451 uchodźców – mówi Janusz Żmurkiewic­z, prezydent miasta. – Ich sytuacja jest różna. W dużej mierze zależy to od hotelu – dodaje i opowiada, że te niższej kategorii są zadowolone z pomocy, jaką dostają od państwa, bo w jednym pokoju ulokowali 4 osoby, a to dla nich dziennie 280 zł przychodu.

Są jednak takie hotele, które w momencie przyjęcia Ukraińców pod dach od razu zaznaczyły, że ci mogą u nich mieszkać tylko do określoneg­o terminu. – Wtedy zgłaszają nam, że musimy Ukraińców przenieść w inne miejsce – mówi Janusz Żmurkiewic­z (...).

– Uchodźcy mobilizują się, sami wynajmują mieszkania na mieście i sami znajdują sobie pracę – twierdzi Janusz Żmurkiewic­z i dodaje, że ostatnio coraz więcej Ukraińców, którzy wyjechali ze Świnoujści­a do Niemiec, wraca do Świnoujści­a. – Mówią, że u nas jest lepiej.

 ?? Fot. Straż Miejska Elbląg/Materiał prasowy ??
Fot. Straż Miejska Elbląg/Materiał prasowy
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland