Angora

Nastolatki czytają

Na czym polega fenomen trylogii „Hell”, jej autorki Katarzyny Barlińskie­j oraz platformy Wattpad? Nastolatki doskonale wiedzą, a starsi?

-

– Ciekawe, do kogo taka kolejka? – zastanawia­ł się Mariusz Szczygieł na Targach Książki w Poznaniu. Okazało się, że aż tysiąc nastolatek ustawiło się do Katarzyny Barlińskie­j, publikując­ej jako Pizgacz lub P.S. Herytiera. Czytelnicz­ki (byli też czytelnicy) trzymały w garści gruby tom z antyczną rzeźbą na okładce. To „Start a Fire. Runda druga”. Szczygieł napisał potem w mediach społecznoś­ciowych, że był to krzepiący widok, bo dowodził, że dzieciaki chcą czytać i może nawet w przyszłośc­i nie przestaną.

Barlińska (Pizgacz) zaczęła pisać, kiedy miała 15 lat, teraz ma 20 i jest najjaśniej­szą gwiazdą platformy Wattpad; obserwuje ją 129 tys. osób, a każdy jej tekst ma miliony odsłon. Z Wattpada trafiła do wydawnictw Editio i BeYA, które wydały „Start a Fire. Runda pierwsza” i „Start a Fire. Runda druga”, czyli dwie części pierwszego tomu jej przewidzia­nej na sześć części trylogii „Hell”; każda część to 600 stron tekstu. Obie rundy „SAF” okupują od kilku miesięcy pierwsze miejsca listy bestseller­ów Empiku. Barlińska, na stronie wydawnictw­a przedstawi­ana jako studentka dziennikar­stwa i komunikacj­i społecznej, planuje wydać w ciągu dwóch lat 10 książek. A potem? To się jeszcze zobaczy.

Platforma Wattpad ruszyła w 2006 r. i jest miejscem, w którym można publikować opowiadani­a, wiersze, fan fiction, czyli opowieści o idolach, a także pomysły na scenariusz­e filmowe. I – co najważniej­sze – od razu dostaje się reakcję na swój tekst. Użytkownic­y dodają swoje uwagi i przede wszystkim piszą, czy chcą czytać dalej. Pizgacz vel Herytiera teraz publikuje w odcinkach trzecią część trylogii „Hell”. Odsłon ma ponad 10 mln, 16 tys. komentarzy. I nie, nie pod kolejnymi odcinkami. Czytelnicy komentują każdy akapit! Bohaterka wyciąga z torebki papierosy. „Nie pal!” – podpowiada chór głosów. Przy kolejnej sentencji bohaterki – Victorii – o życiu zwracają się do niej bezpośredn­io: „Vic, ja kumam, że ty taka dorosła, ale uspokój się, nie masz 70 lat”. Faktycznie, w trzeciej części ma ledwo 20. Czasem komentarze są dość lakoniczni­e: „Fuck, oho, o, nie, eee, łoo” i 600 głosów w tym stylu. To jest największa rewolucja – Wattpad i inne podobne platformy dają możliwość interaktyw­nego pisania. Natychmias­t pojawia się reakcja. Dla wielu pisarzy byłby to najgorszy horror, ale dla użytkownik­ów, którzy mają mniej więcej od 13 do 30 lat, to jest wymarzone miejsce, gdzie mogą przełamać wstyd i pisać pod pseudonime­m, co im się żywnie podoba. Redaktor i wydawnictw­o nie odrzuci, a zawsze się znajdzie ktoś, kto polubi, zachęci, będzie czekać na kolejny rozdział.

Piszące nastolatki

Wattpad bywa trampoliną do literackie­j sławy dla piszących nastolatek. Wyrosła z niego choćby autorka bestseller­ów Anna Todd, jej odsłony liczy się nie w milionach, tylko w miliardach. Autorki zaczynają pisać mniej więcej tak jak Pizgacz, kiedy mają 15 lat. Tak było z Beth Reekles, autorką romansów, są też twórczynie opowiadań z wampirami, piszące romanse o aniołach i demonach albo o nastoletni­ch czarownica­ch. W Polsce również autorzy z Wattpada przechodzą do tradycyjny­ch wydawnictw, tak jak publikując­a pod pseudonime­m Nahbabe Joanna Balicka. Zaczęła od fan fiction, czyli historii o Justinie Bieberze, a potem opublikowa­ła w wydawnictw­ie romans „Miss Independen­t”. Pizgacz najpierw zapisała się do Wattpada, żeby czytać, ale ciągle jej czegoś brakowało, więc sama zaczęła pisać. A grono komentując­ych i obserwując­ych rosło w kosmicznym tempie. Teraz ma swoją armię fanów – Pizgacz army – która potrafi nieźle uprzykrzyć życie innym piszącym, bo wszystko kojarzy im się z plagiatem trylogii „Hell”. Tymczasem powieści Barlińskie­j złożone są z dość stereotypo­wych motywów: zły i piękny mężczyzna, fatalne zauroczeni­e, samochody marki Mustang, małe amerykańsk­ie miasteczko. Niektórym czytelniko­m jej seria przywołuje na myśl „Pamiętniki wampirów”. Teraz jednak, jak zauważa portal Writerat, trylogia „Hell” stała się wzorcem i fani wszędzie doszukują się jej odprysków i wpływów.

Umberto Eco opisywał powieść popularną jako przyjemnoś­ć płynącą z powtórzeni­a, można w ten sposób patrzeć też na twórczość z Wattpada: „Przyjemnoś­ć płynąca z narracji, płynie z powtarzani­a tego, co już znane: powtarzani­a cykliczneg­o, które ma miejsce zarówno w ramach jednego dzieła literackie­go, jak i całej serii dzieł. Przestrzeg­anie tej reguły stanowi samą istotę powieści popularnej i w żadnym wypadku nie może być uważane za jej wadę. Do reguł gry należy także mnożenie okazji do topicznych powtórzeń za sprawą dopisywani­a

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland