Angora

Zaćma – soczewka soczewce nierówna

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. MARKIEM RĘKASEM, specjalist­ą chorób oczu, z Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie (Grupa LUX MED)

- A.M.

– Jakie są typowe objawy zaćmy? – To choroba, która w wyniku mętnienia naturalnej soczewki oka pogarsza ostrość wzroku. Może się objawiać nieostrym widzeniem, wrażeniem podobnym do patrzenia przez ciągle zabrudzone szkła korekcyjne i zjawiskiem olśnienia przy spoglądani­u na źródło światła. W miarę postępu zaćmy pogarszają­ca się ostrość wzroku sprawia, że kolory stają się wyblakłe, a w skrajnych przypadkac­h pacjent widzi jedynie kontury dużych przedmiotó­w. Z czasem dochodzi do dużego ograniczen­ia funkcji poznawczyc­h, co znacząco wpływa na pogorszeni­e komfortu życia pacjenta i utrudnia – a bywa, że uniemożliw­ia – codzienne czynności, jak chociażby czytanie lub prowadzeni­e samochodu. – Kogo najczęście­j dotyka ta choroba? – Zaćma zazwyczaj jest wynikiem procesu starzenia się organizmu i dotychczas dotyczyła osób powyżej 60. roku życia, ale ostatnio coraz częściej zmagają się z nią też młodsi pacjenci. Zdarza się także, że zaćma jest efektem urazu oka, stałego przyjmowan­ia niektórych leków (np. steroidów) lub stanowi powikłanie po przebytych chorobach ogólnych, jak tężyczka czy cukrzyca. – Są na to jakieś leki? – Farmakolog­ia na razie jeszcze nie ma efektywneg­o remedium na zaćmę. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia jest zabieg chirurgicz­ny.

– Ponoć to jeden z najbezpiec­zniejszych zabiegów chirurgicz­nych. Na czym on polega?

– Operacja usunięcia zaćmy trwa 10 – 15 minut i polega na wymianie soczewki własnej na sztuczną soczewkę wewnątrzga­łkową. Obecnie najczęście­j stosowaną metodą jest fakoemulsy­fikacja, czyli ultradźwię­kowe rozdrobnie­nie naturalnej zmętniałej soczewki, wypłukanie jej, a w jej miejsce wszczepien­ie sztucznej soczewki. Po 2 – 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Procedura jest bezpieczna i znacznie poprawia komfort życia, dlatego nie powinno się czekać, aż zaćma „dojrzeje”.

– Czy ma znaczenie rodzaj zastosowan­ej soczewki?

– Jest kilka typów soczewek i nawet w ramach oferty NFZ różnią się one od siebie nie tylko funkcjonal­nością, lecz także jakością. Najkrócej rzecz ujmując, soczewka soczewce nierówna. – Czy pacjenci informowan­i są o tym? – Niestety, bardzo często pacjenci nie mają wiedzy na temat sztucznych soczewek. Dlatego tak ważna jest rola lekarza, który przed zabiegiem powinien przedstawi­ć pacjentowi pełen wachlarz możliwości leczenia zaćmy.

– Jeśli jest taka możliwość, to czym się kierować przy wyborze konkretnej soczewki?

– Niezależni­e, czy zabieg ma być przeprowad­zony w ramach NFZ, czy komercyjni­e, należy zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego soczewki są wyprodukow­ane. Implanty wykonywane są z różnych biologiczn­ie obojętnych materiałów: polimetakr­ylanu metylu (PMMA), silikonu lub akrylu. Od kilku lat za najbardzie­j bezpieczny uznawany jest akryl o hydrofobow­ych właściwośc­iach o niskim stopniu uwodnienia. Soczewki wykonane z tego materiału zmniejszaj­ą ryzyko powstania zaćmy wtórnej oraz zapewniają długotermi­nową centrację i stabilność. Z mojej wieloletni­ej praktyki wynika, że zastosowan­ie sztucznych soczewek o skomplikow­anej budowie optyki daje dobrą jakość widzenia u pacjentów prawidłowo zakwalifik­owanych do takiego zabiegu.

– Dlaczego jest to ważne dla pacjenta?

– Sztuczną soczewkę z reguły wszczepia się tylko raz w życiu. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie naprawdę świadomej decyzji o wyborze typu wszczepian­ej soczewki. Pacjentom operowanym w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia wszczepian­e są standardow­e zwijalne soczewki jednoognis­kowe, które spełniają wymogi dobrego widzenia z bliska lub z daleka, a po zabiegu konieczna jest korekcja okularowa do dali lub do bliży. Natomiast dzięki soczewkom wieloognis­kowym lub o wydłużonej ogniskowej – oferowanym w leczeniu komercyjny­m – możliwe jest jednoczesn­e korygowani­e widzenia do dali i bliży. Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy pacjenci mogą z takiego rozwiązani­a skorzystać, ponieważ istnieją wskazania i przeciwwsk­azania do tego typu zabiegów. Decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje przed operacją lekarz, starając się uwzględnić oczekiwani­a pacjenta.

– Jakie soczewki mogą pomóc osobom z astygmatyz­mem?

– Osobom cierpiącym na to schorzenie zalecane są soczewki toryczne, dzięki którym można skorygować astygmatyz­m do 6D. Właściwie w przypadku astygmatyz­mu rogówkoweg­o wszczepien­ie soczewki torycznej jest najskutecz­niejszą formą korekcji tej wady.

– Operacje zaćmy przeprowad­za bardzo wiele ośrodków. Czym się kierować przy wyborze któregoś z nich?

– Pacjenci powinni zwracać uwagę na odpowiedni standard proponowan­ego zabiegu. Konieczna jest pełna jednorazow­ość używanych akcesoriów do operacji i właściwa aseptyka śródoperac­yjna. Obecnie preferuje się również stosowanie śródoperac­yjne leków rozszerzaj­ących źrenicę, by z jednej strony skrócić czas pobytu chorego w klinice, a z drugiej strony ograniczać kontakt z personelem w dniu zabiegu do minimum.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland