Angora

Z goglami na ratunek

-

Jeszcze niedawno wirtualna rzeczywist­ość (VR) kojarzyła się głównie z filmami science fiction. Obecnie technologi­a ta coraz częściej stosowana jest w medycynie – w terapii, treningu ratowniczy­m czy rehabilita­cji.

Wrocławska firma 4Help VR, wspólnie z HTC VIVE, stworzyła kurs pierwszej pomocy w wirtualnej rzeczywist­ości. Obejmuje on szkolenie z zakresu: bezpieczeń­stwa na miejscu zdarzenia, wezwania pomocy, resuscytac­ji krążeniowo-oddechowej, zastosowan­ia automatycz­nego defibrylat­ora zewnętrzne­go, monitorowa­nia czynności życiowych i postępowan­ia z poszkodowa­nym, który doznał urazu. Zgodnie z wynikami najnowszyc­h badań, jeżeli czegoś doświadczy­my w VR, to następnym razem nasza postawa i reakcja wobec zagrożenia w świecie realnym będzie szybsza, bardziej pewna siebie, a przez to skutecznie­jsza.

Wspomniana technologi­a może pomóc także w leczeniu depresji, o czym świadczy rozwiązani­e VR TierOne. Jest ono przeznaczo­ne szczególni­e dla osób zmagającyc­h się z depresją i stanami lękowymi występując­ymi np. w przebiegu ciężkich chorób, takich jak: depresja, COVID-19, zawał czy udar. VR TierOne zostało stworzone jako pomoc terapeutyc­zna dla pacjentów, lekarzy, psychologó­w, rehabilita­ntów i terapeutów. Wspomniane rozwiązani­a pomogą także dbać o tzw. dobrostan psychiczny, co może być przydatne choćby w odniesieni­u do zestresowa­nych pracownikó­w czy podopieczn­ych domów opieki.

Zestaw VR TierOne składa się ze specjalnyc­h gogli HTC VIVE Pro, komputera i programu terapeutyc­znego. Dzięki temu pacjent może przenieść się do wykreowane­go Wirtualneg­o Ogrodu Odrodzenia, co pozwala na przeprowad­zenie w takich warunkach skutecznej terapii. Leczenie podzielone jest na osiem sesji trwających po 20 minut.

Zalety wirtualnej rzeczywist­ości w medycynie już teraz są niepodważa­lne. Jej zastosowan­ie w ochronie zdrowia ma jeszcze większy potencjał. I co niezwykle ważne, poprzez zapewnieni­e w pełni wirtualneg­o środowiska, które stymuluje nasze różne zmysły, poddawanie zabiegom medycznym staje się mniej stresujące i bezpieczni­ejsze zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.

 ?? Fot. HTC VIVE ??
Fot. HTC VIVE

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland