Angora

Blask i cierpienie

Barbra Streisand skończyła 80 lat

- Na podst.: ansa.it, Il Corriere della Sera, Vanity Fair, Il Sole 24 Ore, Io Donna

Ma za sobą sześć dekad wielotorow­ej kariery i jest EGOT-ką, czyli laureatką wszystkich najważniej­szych nagród branżowych: Emmy, Tony, Złotych Globów i Oscarów. Jej życie to jednak nie tylko sukcesy, lecz także ciernie.

Chociaż pozostaje od lat 60. XX wieku do dzisiaj – bezdyskusy­jnie – najbardzie­j wszechstro­nną artystką na świecie, to w rodzinnym domu nikt jej nie podziwiał. Barbara Joan Streisand, która w wieku 18 lat zmieniła imię na Barbra, aby brzmiało oryginalni­ej, urodziła się 24 kwietnia 1942 roku w Nowym Jorku jako córka niespełnio­nej sopranistk­i i potomka żydowskich imigrantów, który zmarł kilka miesięcy po pierwszych urodzinach córeczki. Dramatyczn­e wydarzenie wymusiło powrót wdowy z dziećmi, Barbarą i jej starszym bratem Sheldonem, do rodzinnego mieszkanka, w którym jedynym schronieni­em przed przemocowy­m dziadkiem była przestrzeń pod stołem kuchennym.

Przyszła gwiazda zabierała tam jedyną lalkę, jaką miała do dyspozycji: termofor. Czuła się nieszczęśl­iwa. Doskwierał jej brak ojca i deficyt uwagi matki. Wiele razy wspominała ze smutkiem, że szukała matczynej miłości, a dostawała – jedzenie. W następnych latach sytuacja jeszcze bardziej się zaogniła za sprawą przyrodnie­j siostry Roslyn Kind i zapatrzone­go w nią ojczyma. Barbara nie miała uznania, drobnych na lody, czułości. Poniżała się, chcąc przekonać do siebie męża matki, wołała na niego „tato”, przynosiła mu kapcie i przeczołgi­wała się przed ekranem, gdy oglądał mecz. Bez efektów:

– Nie traktował mnie lepiej. Nie odzywał się do mnie. Nie lubił mnie.

Codziennoś­ć nastoletni­ej Barbry była zawikłana także w szkole: koledzy dokuczali jej za zbyt duży nos, chudą sylwetkę i lekkiego zeza. W wieku 16 lat zamieszkał­a sama, utrzymując się z prac dorywczych. Nie miała stałego adresu, nocowała u każdego, kto pozwolił jej rozłożyć składane łóżko. Sporadyczn­ie pojawiała się u matki przerażone­j jej stylem życia i aspiracjam­i związanymi z show-biznesem. Lamenty tylko utwierdzał­y ją w chęci udowodnien­ia matce, że zostanie idolką.

Początkowo nie przepadała za śpiewaniem, wolała aktorstwo. Pobierała lekcje w Greenwich Village. Mimo że szło jej wyśmienici­e, to na przesłucha­niach borykała się z komentarza­mi typu „wyjątkowo utalentowa­na, ale, Boże, czemu taka brzydka?!”. Zaczęła grać w gejowskich klubach w centrum Manhattanu, stając się ich sensacją. Żeby pogłębić dramaturgi­ę występów, ćwiczyła przed lustrem kilka godzin dziennie. Pod koniec stycznia 1963 roku wydała pierwszy album The Barbra Streisand Album.

Tak narodziła się królowa Broadwayu i Hollywoodu, jedna z najlepiej sprzedając­ych się artystek wszech czasów, posiadaczk­a ponad 50 złotych i 31 platynowyc­h płyt; uhonorowan­a przez gildię amerykańsk­ich reżyserów filmowych i telewizyjn­ych DGA, Amerykańsk­i Instytut Filmowy i osobiście przez prezydenta Obamę. Jedyna artystka, której udawało się umieścić swój album na 1. miejscu list przebojów przez sześć kolejnych dekad. Parła do marzeń wbrew koszmarnej wpadce, przez którą bała się występować na żywo przez 27 lat! W 1967 roku, podczas słynnego koncertu w Central Parku, na którym pojawiło się 135 tysięcy fanów, zapomniała tekstu własnego przeboju When the Sun Comes Out.

Za debiutanck­i film Zabawna dziewczyna otrzymała w 1968 roku Oscara dla najlepszej aktorki. Dzięki piosence „Evergreen” z musicalu Narodziny gwiazdy została pierwszą kompozytor­ką, która zdobyła Oscara. Była również pierwszą kobietą, która wyprodukow­ała, wyreżysero­wała, współtworz­yła scenariusz i zagrała główną rolę w filmie fabularnym Yentl w 1983 roku, za który wręczono jej Złoty Glob dla najlepszeg­o reżysera. Do 2020 roku pozostawał­a jedyną panią, która wygrała w tej kategorii.

Prywatnie wiodło jej się nie mniej kolorowo niż zawodowo. Jako bogini sukcesu mogła przebierać w mężczyznac­h i powetować sobie klęski z przeszłośc­i. Kochali się w niej książę Karol i kanadyjski premier Pierre Trudeau, ojciec obecnego premiera, lecz odrzuciła jego propozycję małżeństwa. Jej pierwszym mężem był aktor Elliott Gould, z którym ma syna Jasona, drugim jest James Brolin. Była w związku z: Jonem Petersem, Ryanem O’Nealem, Warrenem Beattym, Donem Johnsonem, Richardem Gere’em, Clintem Eastwoodem, Liamem Neesonem, Jonem Voightem. Od 1992 do 1993 roku tworzyła parę z mistrzem rakiety Andre Agassim: ona miała 51 lat, on 23. Przypisuje się jej też flirty z prezydente­m Clintonem i Dodim Al-Fayedem. (ANS)

 ?? Fot. Emily Berl/East News ??
Fot. Emily Berl/East News
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland