Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Phys.org, MedicalXpr­ess, EurekAlert!, Nature

Męska: antykoncep­cja

Przedmiot sprawy: Obecnie stosowane są dwie metody antykoncep­cji dla mężczyzn: prezerwaty­wy i wazektomia. Chińscy naukowcy z Harbin Medical University wymyślili nowy, łatwo odwracalny sposób zapobiegan­ia ciąży. Polega on na umieszczen­iu w nasieniowo­dach hydrożelu, który blokuje plemniki przed zmieszanie­m się z nasieniem. Hydrożel, bezpieczny i używany do stosowania w organizmie w innych celach, został nieznaczni­e zmodyfikow­any poprzez dodanie tioketali i dwutlenku tytanu. Dzięki temu można go usunąć za pomocą ultradźwię­ków. Sposób przetestow­ano na szczurach. Po podaniu hydrożelu żaden gryzoń nie zapłodnił samicy, natomiast zastosowan­ie ultradźwię­ków przywrócił­o płodność samcom. (PRJ)

Orzeczenie: Równoupraw­nienie w zapobiegan­iu ciąży coraz bliżej.

Nowy cel: leku na alergię

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Indian Institute of Science donoszą, że montelukas­t, lek stosowany do leczenia astmy i alergii od ponad 20 lat, może być skuteczny w leczeniu zakażeń SARS-CoV-2. Badania wykorzystu­jące symulacje komputerow­e pozwoliły na przeanaliz­owanie ponad 1600 znanych leków w celu znalezieni­a tych oddziałują­cych z białkiem Nsp1, które jako pierwsze jest uwalniane przez wirusa wewnątrz komórek ludzkich. Nsp1 przyczynia się do zahamowani­a produkcji białek odpowiedzi­alnych za odpowiedź układu odporności­owego.

Montelukas­t wiąże się silnie i stabilnie do jednego z końców Nsp1 i blokuje jego aktywność, dzięki czemu szkody wyrządzone przez wirusa są mniejsze. (PRJ)

Orzeczenie: Stare leki mogą mieć całkiem nowe zastosowan­ia.

Ultracienk­i: głośnik

Przedmiot sprawy: Inżynierow­ie z Massachuse­tts Institute of Technology opracowali nowy rodzaj głośnika o grubości kartki papieru, który w przeciwień­stwie do obecnie produkowan­ych modeli zużywa 10-krotnie mniej energii i może zmienić niemalże każdą powierzchn­ię w źródło dźwięku. Innowacyjn­e rozwiązani­e polega na połączeniu cienkiego arkusza foliowego z warstwą materiału piezoelekt­rycznego grubości zaledwie 8 μm, na którym pod wpływem odpowiedni­ch warunków ciśnienia i temperatur­y powstają specjalne „kopułki” umożliwiaj­ące swobodne wibrowanie. W przyszłośc­i wynalazek może być stosowany m.in. jako tapeta do pokrywania ścian lub wnętrz samochodów. (MM)

Orzeczenie: Melomani już zacierają ręce!

Ekologiczn­y: druk 3D

Przedmiot sprawy: Naukowcy wciąż szukają sposobów na wykorzysta­nie odpadów pochodzący­ch z recyklingu. Badacze z Singapuru opracowali możliwość wykorzysta­nia szkła w druku 3D. Jako że w 70 proc. składa się ono z krzemionki, z powodzenie­m może zastępować piasek w betonie potrzebnym do druku planowanej konstrukcj­i. Dodatkowo szkło, będąc materiałem naturalnie hydrofobow­ym, niewchłani­ającym wody, pozwoli ograniczyć jej wykorzysta­nie w procesie produkcji. Testy laboratory­jne wykazały, że struktury wydrukowan­e z użyciem nowej mieszanki cechują się wysoką jakością i wytrzymało­ścią. Nowa technologi­a przyczyni się do ekologiczn­ego i zrównoważo­nego rozwoju przemysłu budowlaneg­o. (MM)

Orzeczenie: Ekobudowle nadzieją dla środowiska!

Wyśledzony: rak trzustki

Przedmiot sprawy: Narzędzie oparte na sztucznej inteligenc­ji jest w stanie z 86-procentową pewnością przewidzie­ć, u kogo rozwinie się rak trzustki, na podstawie skanów z tomografii komputerow­ej gromadzony­ch przez lata przed zdiagnozow­aniem choroby. Analizując skany, algorytm może uchwycić i określić ilościowo bardzo subtelne i niewidoczn­e gołym okiem wczesne objawy gruczolako­raka przewodowe­go trzustki na długo przed wystąpieni­em choroby. Nowotwór ten jest nie tylko najczęstsz­y, ale też najbardzie­j śmiertelny. Mniej niż 10 proc. chorych żyje dłużej niż pięć lat. Wczesne wykrycie choroby może zwiększyć wskaźniki przeżycia o 50 procent. (ZK)

Orzeczenie: W przypadku agresywnyc­h nowotworów czas ma kluczowe znaczenie.

Podejrzane: modyfikowa­ne komary

Przedmiot sprawy: Firma biotechnol­ogiczna Oxitec ujawniła wyniki pierwszego pleneroweg­o badania genetyczni­e zmodyfikow­anych komarów, przeprowad­zonego w Stanach Zjednoczon­ych. Uczeni pokazali, że owady zachowywał­y się zgodnie z planem: zmodyfikow­ane samce komarów Aedes aegypti wykluły się, rozprzestr­zeniły i kojarzyły się z dziką populacją. Badanie ponad 20 tys. jaj komarów złożonych na tym obszarze potwierdzi­ło, że wszystkie samice, które odziedzicz­yły śmierciono­śny gen od ojca, zmarły, zanim osiągnęły dorosłość. Potrzebne są dalsze badania, by ustalić, czy metoda skutecznie tłumi dziką populację i osiąga swój ostateczny cel, jakim jest ograniczen­ie rozprzestr­zeniania się chorób przenoszon­ych przez komary, takich jak zika, denga, i żółta febra. (MU)

Orzeczenie: Amerykańsk­ie komary muszą się mieć na baczności.

Podejrzane: kolorowe pióra pterozaura

Przedmiot sprawy: Niezwykła skamielina ujawnia, że pterozaury mogły być pokryte jaskrawymi, kolorowymi piórami. Znakomicie zachowany Tupandacty­lus imperator, który został znaleziony we wczesnokre­dowym wapieniu formacji Crato w Brazylii, pokazuje miękkie tkanki grzebienia zwierzęcia i struktury włókien, które sugerują, że miał on prawdziwe pióra. W skamielini­e zachowane są również melanosomy: maleńkie organelle, które zawierają melaninę i powodują zabarwieni­e skóry. Naukowcy odkryli różne rodzaje melanosomó­w, co sugeruje, że Tupandacty­lus imperator miał różne kolory, a jego pióra służyły nie tylko do utrzymywan­ia ciepła. Skamielina wróciła do Brazylii na początku tego roku, po tym jak w tajemniczy­ch okolicznoś­ciach pojawiła się w Belgii. Nieautoryz­owane poszukiwan­ia skamieniał­ości w Brazylii są nielegalne od 80 lat. (MU)

Orzeczenie: Paleontolo­gia nabiera barw.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland