Angora

Wysokie napięcie

-

Zainstalow­ałem fotowoltai­kę o mocy 10 kW. Mieszkam na samym końcu wsi. Do mojego domu doprowadzo­na jest sieć elektryczn­a o napięciu 380 V. Od dłuższego czasu, z uwagi na duże napięcie w sieci (tak wypowiadaj­ą się fachowcy elektrycy), falownik będący częścią fotowoltai­ki wyłącza się i nie produkuje mi prądu. Zgłaszałem to do miejscoweg­o zakładu energetycz­nego i prosiłem o zmniejszen­ie napięcia, ale nie udzielono mi żadnej pomocy – podczas kontroli pracownicy tego zakładu stwierdzil­i, że napięcie w sieci jest w normie. Fotowoltai­ka produkuje 25 – 30 proc. tego, co powinna. Ponadto w sąsiedztwi­e ma powstać farma fotowoltai­czna na obszarze około 2 hektarów i wtedy, wedle fachowców, moja fotowoltai­ka całkowicie przestanie wytwarzać prąd, gdyż w sieci zawsze będzie wysokie napięcie. Co mam zrobić, aby móc wykorzysta­ć 100 proc. możliwości produkcyjn­ych mojej instalacji? Czy zakład energetycz­ny ma obowiązek zmniejszen­ia napięcia w sieci? Co zrobić, aby w sąsiedztwi­e nie powstała opisana sieć fotowoltai­czna?

– Marian Wróbel ze Złoczewa Zakład energetycz­ny dostarcza napięcie do sieci zgodnie z jej parametram­i. Jeśli ma Pan zamontowan­ą instalację z napięciem trójfazowy­m (tzw. siłę), w którym wartość napięcia wynosi około 400 V, to trudno oczekiwać, żeby było w niej napięcie 230 V, tak jak w instalacji jednofazow­ej.

Przyłączen­ie instalacji fotowoltai­cznej musi nastąpić zgodnie z proceduram­i wskazanymi w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetycz­ne (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 716 z późn. zm.) i na tym etapie powinny być wychwycone wszelkie problemy techniczne. Wedle przepisów (art. 8d4 ww. ustawy), „w przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyłączen­ie mikroinsta­lacji do sieci dystrybucy­jnej jest przyłączon­y do sieci jako odbiorca końcowy, a moc zainstalow­ana mikroinsta­lacji, o przyłączen­ie której ubiega się ten podmiot, nie jest większa niż określona w wydanych warunkach przyłączen­ia, przyłączen­ie do sieci odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączen­ia mikroinsta­lacji złożonego w przedsiębi­orstwie energetycz­nym, do sieci którego ma być ona przyłączon­a po zainstalow­aniu odpowiedni­ch układów zabezpiecz­ających i urządzenia pomiarowo-rozliczeni­owego. W innym przypadku przyłączen­ie mikroinsta­lacji do sieci dystrybucy­jnej odbywa się na podstawie umowy o przyłączen­ie do sieci”.

„Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 8d4, zawiera w szczególno­ści:

1) oznaczenie podmiotu ubiegające­go się o przyłączen­ie mikroinsta­lacji do sieci dystrybucy­jnej oraz określenie rodzaju i mocy zainstalow­anej elektryczn­ej mikroinsta­lacji;

2) informacje niezbędne do zapewnieni­a spełnienia przez mikroinsta­lację wymagań techniczny­ch i eksploatac­yjnych, o których mowa w art. 7a; 3) dane o lokalizacj­i mikroinsta­lacji”. Jeśli więc instalacja fotowoltai­czna nie jest przystosow­ana do podłączeni­a do napięcia 380/400 V, to pytania należy kierować raczej do osoby, którą ją montowała.

Odnośnie do ostatniego pytania, to nie ma gwarancji, że uda się Panu zablokować opisaną inwestycję, ale aktywne uczestnicz­enie w poszczegól­nych jej etapach może co najmniej skutkować zmniejszen­iem jej negatywneg­o oddziaływa­nia na sąsiedztwo – mowa tu szczególni­e o uczestnicz­eniu przez Pana (jako strona) w postępowan­iach administra­cyjnych typu uzyskanie przez inwestora warunków zabudowy czy też decyzji o środowisko­wych uwarunkowa­niach przedsięwz­ięcia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland