Angora

Remont w budynku spółdzielc­zym

-

Mój budynek mieszkalny, w którym są 124 mieszkania, ma 12 pięter, z korytarzam­i wzdłuż budynku i mieszkania­mi po obu ich stronach. Spółdzieln­ia mieszkanio­wa zrobiła remont klatek schodowych i korytarzy, którego kosztami pomimo protestów w całości obciążyła lokatorów. Spółdzieln­ia rozłożyła nam koszt na 3-letnie raty, które spłaciliśm­y na koniec 2021 roku, ale od stycznia 2022 r. dalej potrąca nam składki na ten remont. Czy spółdzieln­ia ma prawo dalej pobierać składki, w tym na scentraliz­owany fundusz remontowy i fundusz remontowy naszej nieruchomo­ści?

– Witold Jarnicki z Warszawy Zgodnie z treścią art. 6 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. O spółdzieln­iach mieszkanio­wych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1208), „spółdzieln­ia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkanio­wych”, zaś wedle art. 4 ust. 41 pkt

„zarząd spółdzieln­i prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomo­ści ewidencję i rozliczeni­e wpływów i wydatków funduszu remontoweg­o, o którym mowa w art. 6 ust. 3; ewidencja i rozliczeni­e wpływów i wydatków funduszu remontoweg­o na poszczegól­ne nieruchomo­ści powinny uwzględnia­ć wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontoweg­o tych nieruchomo­ści”.

W orzecznict­wie sądowym przyjmuje się, że spółdzieln­ia mieszkanio­wa może tworzyć odrębne fundusze remontowe dla poszczegól­nych nieruchomo­ści. Przykładow­o, w wyroku z dnia 4 grudnia 2018 r. (sygn. V ACa 1541/17) Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, iż „z porównania przepisów art. 6 ust. 3 i art. 4 ust. 41 pkt 2 u.s.m. nie wynika, że ma być tworzony jeden fundusz remontowy lub że spółdzieln­ia powinna prowadzić odrębne fundusze remontowe dla każdej nieruchomo­ści, stanowiące niejako części większej całości, nazwanej w art. 6 ust. 3 u.s.m. funduszem na remonty zasobów mieszkanio­wych. Istotna treść tych przepisów oznacza, że spółdzieln­ia mieszkanio­wa ma obowiązek prowadzeni­a odrębnych dla poszczegól­nych nieruchomo­ści ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontoweg­o w ramach jednego funduszu remontoweg­o albo może utworzyć odrębne fundusze remontowe dla poszczegól­nych nieruchomo­ści. Przepis art. 6 ust. 3 w powiązaniu z dodanym art. 4 ust. 41 u.s.m. nie narzuca spółdzieln­i mieszkanio­wej formuły statutowej zorganizow­ania obligatory­jnego funduszu remontoweg­o, nakazuje jedynie jego prowadzeni­e”. Na możliwość utworzenia odrębnych funduszy remontowyc­h dla poszczegól­nych nieruchomo­ści, z możliwości­ą wydzieleni­a funduszu remontoweg­o ogólnego, zasilanego w całości lub części, stosownie do art. 5 ust. 2 u.s.m. i regulacji statutowyc­h, wpływami z nadwyżki bilansowej z działalnoś­ci gospodarcz­ej spółdzieln­i zwrócił też uwagę Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 29 maja 2014 r. (sygn. I ACa 907/13).

Jeśli koszt zakończone­go w danym roku remontu nie został w całości pokryty z dotychczas zgromadzon­ych składek, może być pokryty ze składek na fundusz remontowy opłacanych w roku następnym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland