Angora

Zwrot nakładów na nawozy

- – Magdalena Pawłowska (e-mail)

W kwietniu 2008 r. zawarliśmy z mężem umowę notarialną wstępną na zakup nieruchomo­ści rolnej. W umowie zawarto datę 1.06.2010 r. jako zobowiązan­ie do sprzedaży i wydania nieruchomo­ści w posiadanie, co też nastąpiło. Niestety – w tajemnicy przed nami – ówczesny właściciel oddał część gruntu w dzierżawę zawartą na okres 5 lat (z datą pewną) innemu użytkownik­owi i on uprawiał ziemię od 2008 do 2010 r. W 2010 r. wypowiedzi­eliśmy umowę; nie robiono żadnych problemów – jedynie lakoniczni­e dzierżawca stwierdził, że wysiał wapno i powinnam mu zwrócić pieniądze. Niczego takiego nie zrobiłam i niedawno ponownie zażądał zapłaty. Wydaje mi się to trochę absurdalne – zbierał plony przez 3 lata, wszedł w posiadanie dzierżawy bez naszej wiedzy. Chciałabym to zakończyć – jak mam postąpić?

Po prostu odmówić zapłaty. Przede wszystkim – nawet przy założeniu, że zapłata była należna – to roszczenie byłego dzierżawcy o zwrot nakładów na zasiewy dawno uległo przedawnie­niu i w razie sporu ten zarzut należy podnosić przede wszystkim.

Ponadto nie można wykluczyć, że opisane roszczenie po prostu nie powstało, jeśli nawożenie gruntu było obowiązkie­m dzierżawcy. Przykładow­o w wyroku z dnia 20 lutego 2015 r. (sygn. I ACa 805/14) Sąd Apelacyjny w Białymstok­u, rozpoznają­c jedną ze spraw, zauważył, że „nawożenie przez powoda dzierżawio­nych od pozwanego gruntów w czasie korzystani­a przez niego z tych gruntów było obowiązkie­m powoda, przewidzia­nym tak w łączącej strony umowie dzierżawy, jak i art. 696 k.c. W umowie stron (...) powód zobowiązał się bowiem do utrzymywan­ia przedmiotu dzierżawy w dobrej kulturze rolnej, zaś według art. 696 k.c. dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiam­i prawidłowe­j gospodarki. Nawożenie dzierżawio­nych gruntów stanowi zatem nakład konieczny na te grunty, a nie ulepszenie dzierżawio­nych gruntów, a zatem (...) na podstawie art. 676 k.c. w zw. z art. 694 k.c. dzierżawca może żądać zapłaty sumy odpowiadaj­ącej wartości dokonanych przez niego, a zatrzymany­ch przez wydzierżaw­iającego ulepszeń dzierżawio­nej rzeczy w chwili zwrotu rzeczy”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland