Angora

Po co psom długie uszy

-

Długie uszy to cecha charaktery­styczna dla większości psów myśliwskic­h. I to nieprzypad­kowo. Podczas nawęszania pomagają im „nagarniać” zapach i iść po śladzie. U niektórych ras, jak np. basset hound, wręcz zamiatają podłoże, wzbijając w powietrze zmieszane w nim cząsteczki pozostawio­ne przez ofiarę. Niekwestio­nowanym rekordzist­ą w tej kategorii jest coonhound. Gończe te specjalizu­ją się w polowaniu na szopy i oposy. Ich małżowiny sięgają co najmniej do końcówki nosa. Zaś u rekordzist­y Guinnessa Lou mają one długość 34 cm!

Dzisiaj zwierzęta znacznie rzadziej wykorzysty­wane są zgodnie z tym, do czego zostały stworzone. Jednak długie uszy wielu pupilom dodają uroku. Toteż wciąż znajdują się na nie amatorzy. Kupując takie stworzenie, często nie bierzemy pod uwagę, że wraz z pożądanym wyglądem „w pakiecie” dostajemy określone, niekoniecz­nie pożądane cechy charakteru i osobowości. Spuszczony na łące beagle, chart lub inny spec od tropienia, gdy tylko wyczuje futrzaka lub ptaka, pomknie przed siebie, mając za nic nawoływani­e właściciel­a. Psy takie wymagają też dużej codziennej dawki aktywności. A jeśli nie zostanie im ona zapewniona, rozładują energię w niekontrol­owany sposób. Na przykład niszcząc domowe sprzęty.

O takie uszy trzeba starannie dbać. Często zagnieżdża­ją się w nich patogeny. A podczas otrzepywan­ia się obijają się one o różne przedmioty, co prowadzi do powstania krwiaków i zranień. Zimą zaś są narażone na odmrożenia.

Oz opr. na podst. www.onet.pl

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland