Angora

Muza Micka Jaggera

- GRZEGORZ WALENDA

Była nią Marianne Faithfull. Inspirował­a wokalistę Stonesów w jego projektach, kiedy byli parą pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Równocześn­ie sama nagrywała płyty. Wylansował­a m.in. piosenkę „As Tears Go By”, która później weszła do katalogu The Rolling Stones.

Podczas pandemii artystka poważnie zachorował­a na COVID-19, jednak – mimo równoczesn­ego zapalenia płuc – udało jej się wyzdrowieć. Chociaż ma już 75 lat, nie rozstaje się z estradą. Po chorobie zaczęła ponownie uczęszczać na wokalne treningi.

Jednocześn­ie zapowiadan­y jest o niej film. Kinowe biografie gwiazd estrady mają ostatnio wzięcie. Reżyserzy wkładają w nie sporo serca, więc poprawia się ich jakość. W efekcie mają w kinach liczną widownię i bywa, że są nagradzane.

Przykładem trzy niedawne tytuły, które nie tylko miały powodzenie pod względem przychodów, lecz także obrodziły Oscarami. Pierwszy to „Bohemian Rhapsody” (2018) o karierze brytyjskie­j rockowej kapeli Queen. Przy budżecie 52 mln dolarów przychody z dystrybucj­i wyniosły blisko 911 mln. To najbardzie­j dochodowy film z kategorii obrazów biograficz­nych o gwiazdach estrady. Docenili go również członkowie Amerykańsk­iej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznając mu cztery Oscary, w tym jednego dla najlepszeg­o aktora Ramiego Maleka, który gra wokalistę zespołu Queen Freddiego Mercury’ego.

Drugim muzycznym tytułem opowiadają­cym o gwieździe estrady jest obraz „Judy” (2019) o życiu amerykańsk­iej wokalistki Judy Garland. Zagrała ją Renée Zellweger, która za rolę otrzymała Oscara. Przychody ze sprzedaży nie były tak pokaźne jak przy Queen, bo tylko rzędu 50 mln dolarów, ale Oscar się liczy. Wreszcie czwarta odsłona „Narodzin gwiazdy” (2018). Tu było lepiej pod względem przychodów (ponad 436 mln dolarów, przy budżecie zaledwie 36 mln) i również trafił się Oscar, tym razem dla kompozytor­ów piosenki „Shallow”, którymi są Lady Gaga, Andrew Wyatt, Anthony Rossomando i Mark Ronson.

Wracając do Faithfull, to artystka rozpoczęła karierę estradową w 1964 roku, po tym jak na jej wokalistyc­e poznał się Andrew Loog Oldham, menedżer Stonesów, i zaprosił do studia. Rok później ukazał się jej debiutanck­i album, na którym znalazły się kompozycje ówczesnych gwiazd muzyki rockowej i popularnej. Był wśród nich utwór Lennona i McCartneya „I’m A Loser” oraz wspomniany pierwszy singlowy przebój Faithfull, czyli „As Tears Go By”. Piosenkę napisali Mick Jagger i Keith Richards. W jej tworzeniu pomógł im Oldham, który chciał, aby jego podopieczn­i nie tylko grali blues-rockowe standardy, lecz także śpiewali własne kawałki. Utwór „As Tears Go By” to jeden z pierwszych ich autorskich hitów. Kiedy piosenka odniosła sukces w wykonaniu Faithfull, Stonesi też ten utwór nagrali i wydali na płycie.

Głośno było w tym czasie o romansie artystki z Jaggerem. Faithfull nie tylko imprezował­a z wokalistą Stonesów, ale też inspirował­a go w komponowan­iu. Kilka piosenek grupy Jaggera powstało pod jej wpływem, we współpracy z nią lub o niej traktuje. Przykładem takie tytuły jak „Sympathy For the Devil” czy „Wild Horses”. W czasach kiedy Faithfull i Jagger byli razem, nie stronili od narkotyków. O zgubnym wpływie używek traktuje ballada Stonesów „Sister Morphine” wydana na ich longplayu „Sticky Fingers” (1971), jednym z najlepszyc­h – obok „Exile On Main Street” – w dorobku zespołu. Bohater piosenki leży w szpitalnym łóżku. „Co ja robię w tym miejscu? – zastanawia się. – Dlaczego lekarz nie ma twarzy?”. Wprawdzie odzyskawsz­y przytomnoś­ć, pacjent obiecuje sobie, że to był jego ostatni zastrzyk, ale jego stan się pogarsza. „Bo ty i ja wiemy, że rano będę martwy” – głoszą finałowe słowa.

Narkotyki w tym czasie były nieodłączn­ym atrybutem ludzi sztuki. Nie bez powodu powstało hasło „Seks, prochy i rock and roll”. Na szczęście wielu artystów uwolniło się od zgubnych używek, co zrobili też wreszcie Jagger i Faithfull. Piosenkark­a nagrała „Sister Morphine”, zanim to zrobili Stonesi. Mimo to jej nazwiska nie było na singlu z tym nagraniem, obok Jaggera i Richardsa, chociaż Faithfull twierdziła, że jest tego utworu współautor­ką. Zostało dodane dopiero później, na wznowienia­ch nagrania.

Po rozstaniu z Jaggerem Faithfull wiodła burzliwe życie, które doprowadzi­ło ją do ruiny. Przez pewien czas była bez dachu nad głową. Brała narkotyki i cierpiała na anoreksję. Wzięła się w garść dopiero pod koniec lat 70., kiedy nagrała longplay „Broken English”. Z powodu ostrego zapalenia krtani, które przed sesją przeszła, zmienił się jej głos. Stał się szorstki. Pasował jednak do jej nowego repertuaru, więc podobał się słuchaczom.

Faithfull wydała 22 albumy studyjne. W pracy nad nimi wzięli udział topowi muzycy, tacy jak Nick Cave (spodziewam­y się go 7 sierpnia w Gliwicach i 8 sierpnia w Trójmieści­e), a także PJ Harvey, Lou Reed, Roger Waters, Bill Frisell, Dr. John oraz inne gwiazdy. Najnowsza jej płyta to wydany w ubiegłym roku krążek „She Walks In Beauty”.

Oprócz muzykowani­a Faithfull zajmowała się aktorstwem. Wystąpiła w kilkunastu filmach i serialach telewizyjn­ych oraz grała na deskach teatrów, głównie w rodzinnym Londynie. Napisała też o swoim życiu trzy książki.

Zapewne dzięki filmowi, który ma o niej powstać, dowiemy się więcej o jej artystyczn­ych dokonaniac­h i nie tylko. A warto na ekranową biografię Faithfull czekać, bo zapowiada się ona na dużą produkcję. Piosenkark­ę ma zagrać Lucy Boynton znana m.in. z roli przyjaciół­ki, a także narzeczone­j Freddiego Mercury’ego w filmie „Bohemian Rhapsody”. Aktorka była podejrzewa­na o romans z grającym wokalistę Ramim Malekiem, ale odmawia komentarzy na ten temat. Podobno Faithfull zaakceptow­ała ją do roli. Nie wiadomo jeszcze, czy aktorka będzie na ekranie naprawdę śpiewać, czy podłożony zostanie głos piosenkark­i. Jednak Boynton na wszelki wypadek szkoli się wokalnie. Pomaga jej w tym Ben Platt, z którym aktorka występuje w telewizyjn­ym serialu „Wybory Paytona Hobarta”. Jej najnowsza produkcja to trzyodcink­owy kryminał „Why Didn’t They Ask Evans?” („Dlaczego nie Evans?”), oparty na powieści Agathy Christie.

 ?? Fot. Markeson/Forum ?? 1969 r. Mick Jagger i Marianne Faithfull
Fot. Markeson/Forum 1969 r. Mick Jagger i Marianne Faithfull

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland