Angora

Płynie Wisła, płynie...

- Henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Na niedawnym moim spotkaniu z nauczyciel­ami, zaprzysięg­łymi miłośnikam­i etymologii, rozmawiali­śmy o nazwiskach odmiejscow­ych, takich, którym początek dała nazwa rzeki. Ponieważ takich nazwisk mamy zatrzęsien­ie, pochylmy się nad przypadkie­m najważniej­szym, czyli Wisłą, królową polskich rzek. Znamy przecież szereg nazwisk utworzonyc­h od nazwy tej rzeki, począwszy od form: Wisłek, Wisłowicz, Wisłowski, Wiślak (a także Zawiślak, bo to ktoś pochodzący zza Wisły), Wiśliński, Wizła. Stanisław Rospond, autor „Słownika etymologic­znego miast i gmin PRL” (1984), sięga do rzecznego rodowodu miasta Wisła, już w czasach rzymskich zwanej Vistula, Visula, Vistla, podobnie zwanego w czasach późniejszy­ch przez Bizantyjcz­yków, Gotów czy Anglosasów. Uczony wprost wskazuje, że na całym obszarze środkowo-wschodnim (ale też południowy­m) nie było innej rzeki o tej nazwie. Za to istniały derywaty tworzone od nazw rzek, które wzięły nazwę od Wisły, np. Wisłoka czy Wisłocki. Nazwa rzeki prowokował­a wielu dawnych autorów do wymyślania najbarwnie­jszych interpreta­cji nazwy tej rzeki, ale jej etymologia bierze początek od praindoeur­opejskiego czasownika *veis, czyli płynąc albo ciec, co eksponuje prasłowiań­ski źródłosłów, zaś nazwy utrwalone np. przez historyków rzymskich są ewidentnie późniejsze i wtórne. W tzw. legendzie panońskiej z X wieku, pisze Rospond, w „Żywocie św. Metodego”, pisanym cyrylicą, znajdujemy wiarygodny zapis Vislĕ oraz Vislĕch. I to jest udokumento­wany początek nazwy Wisła, od którego powstały nazwy osobowe, a potem nazwiska.

Mniej obfituje w tropy etymologic­zne Odra, choć akurat tu stykamy się z derywatem odrak, czyli człowiek znad Odry, skąd wzięły się takie nazwiska jak Odrakowski czy Odrakowicz. Popularnie­jsza zdaje się rzeka Warta, której nazwa została udokumento­wana w X-wiecznej Kronice Thietmara jako Vurta. Od Warty powstała nazwa plemienia Wiercanie, zaś sama nazwa rzeki nawiązuje do nurtu: wartkiego, szybkiego. Ale można też nazwę rzeki interpreto­wać jako wijącą się, wiercącą się. Stąd takie współczesn­e formy nazwiskowe jak Warcki, Wartke, Wartak. A także forma Warta, znana w dokumentac­h już od połowy XV wieku, choć prawdopodo­bna jest też etymologia wojskowa, od warty wystawione­j ku ochronie.

Nysa jest rzeką o bardzo starej, może nawet celtyckiej nazwie, która dała nazwę miastu. Stąd też pochodzi kilka używanych obecnie nazwisk typu: Nys, Nysar, Nyski, Nyser, wszystkie bardzo wcześnie dokumentow­ane (XIV – XV wiek).

Nazwisk jednoznacz­nie odwołujący­ch się w swej etymologii do hydronimów (tu: nazw rzek) we współczesn­ym zasobie wiele nie ma. Istnieje sfera pokrywając­a się z apelatywam­i, jak w przypadku nazwiska Nidzki, które może mieć początek w nazwie rzeki, ale może mieć w gwarowych: nida, nid (jak nawoływano świnie), a może i w niemieckic­h formach osobowych zaczynając­ych się Nied-.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland