Angora

Potrącił mnie samochód

-

Kilka miesięcy temu, jadąc na rowerze zgodnie z przepisami, zostałam potrącona przez samochód, w wyniku czego doznałam obrażeń twarzy (zostanie mi niewielka, ale widoczna blizna) oraz ogólnych potłuczeń. Wina kierowcy była bezsprzecz­na, co zostało stwierdzon­e w postępowan­iu karnym, ale mimo to z jego OC otrzymałam tylko kilka tysięcy zadośćuczy­nienia i 1500 złotych za zniszczeni­e roweru, który był wart prawie 3 razy więcej. Zgłosiłam roszczenia do ubezpieczy­ciela sprawcy, ale ten napisał, że jak się nie zgadzam z kwotą odszkodowa­nia, to mogę wystąpić do sądu. Czego mogę żądać? Do jakiego sądu skierować sprawę?

– Katarzyna Pawłowska (e-mail) Jeśli chce Pani dochodzić roszczeń z tytułu doznanej wskutek wypadku szkody na drodze sądowej, to musi Pani skierować przeciwko ubezpieczy­cielowi sprawcy wypadku lub samemu sprawcy (albo przeciwko obu) powództwo o zapłatę tytułem naprawieni­a doznanej szkody. Zgodnie z treścią art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego, „w razie uszkodzeni­a ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawieni­e szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowa­nego zobowiązan­y do naprawieni­a szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowa­ny stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowa­nia do innego zawodu”. Wedle § 2 tego przepisu, „jeżeli poszkodowa­ny utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszył­y widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązan­ego do naprawieni­a szkody odpowiedni­ej renty”.

Z kolei na podstawie art. 445 § 1 k.c., „w wypadkach przewidzia­nych w artykule poprzedzaj­ącym sąd może przyznać poszkodowa­nemu odpowiedni­ą sumę tytułem zadośćuczy­nienia pieniężneg­o za doznaną krzywdę”.

Roszczenie o naprawę szkody wynikłej z wypadku komunikacy­jnego (a więc z tzw. czynu niedozwolo­nego – deliktu) można wytoczyć albo przed sąd, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę (art. 35 Kodeksu postępowan­ia cywilnego), albo wedle właściwośc­i ogólnej, czyli przed sąd miejsca zamieszkan­ia lub siedziby pozwanego (art. 27 § 1 i art. 30 k.p.c.). W zależności od wartości przedmiotu sporu (na który składa się wysokość dochodzony­ch roszczeń) właściwy w pierwszej instancji będzie sąd rejonowy, lub – jeśli wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tysięcy złotych – okręgowy.

Mecenas JAN PARAGRAF Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym: redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawnik radzi”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland