Angora

Formalnośc­i pozwu

-

Prowadzę indywidual­ną działalnoś­ć gospodarcz­ą (salon kosmetyczn­y). Zostałam poszkodowa­na (złamana ręka) wskutek wypadku, za który odpowiedzi­alność ponosi inna osoba. Poza doznanym bólem i wydatkami na leki i lekarzy przez prawie 4 miesiące nie mogłam też zarabiać. Nie wszystkie moje roszczenia zostały zaspokojon­e w postępowan­iu pozasądowy­m, dlatego zdecydował­am się wytoczyć powództwo. Jak wykazać swoje roszczenia i jakie warunki formalne powinien spełniać pozew?

– Magdalena Wójcik (e-mail)

Przede wszystkim pozew musi spełniać warunki formalne oraz zawierać dowody (ewentualni­e wnioski dowodowe o ich przeprowad­zenie – np. z opinii biegłego sądowego z zakresu medycyny stosownej specjaliza­cji lub też dokumentac­ji finansowej) potwierdza­jące zasadność zawartych w pozwie twierdzeń – w oparciu o art. 6 Kodeksu cywilnego, „ciężar udowodnien­ia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

Zgodnie z treścią art. 187 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesoweg­o, a nadto zawierać:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiote­m sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

11) oznaczenie daty wymagalnoś­ci roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;

2) wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniaj­ących również właściwość sądu;

3) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowe­go sposobu rozwiązani­a sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnieni­e przyczyn ich niepodjęci­a”.

Wedle § 2 ww. przepisu, „pozew może zawierać wnioski o zabezpiecz­enie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmias­towej wykonalnoś­ci i przeprowad­zenie rozprawy w nieobecnoś­ci powoda oraz wnioski służące do przygotowa­nia rozprawy, a w szczególno­ści wnioski o:

1) wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych; 2) dokonanie oględzin;

3) polecenie pozwanemu dostarczen­ia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebneg­o do przeprowad­zenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;

4) zażądanie dowodów znajdujący­ch się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz z uprawdopod­obnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać”.

Odnośnie do wzmiankowa­nego „czynienia zadość warunkom pisma procesoweg­o”, to zgodnie z treścią art. 126 § 1 k.p.c., „każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawi­cieli ustawowych i pełnomocni­ków; 3) oznaczenie rodzaju pisma; 4) osnowę wniosku lub oświadczen­ia; 5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygn­ięcia co do wniosku lub oświadczen­ia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczen­ie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;

6) podpis strony albo jej przedstawi­ciela ustawowego lub pełnomocni­ka; 7) wymienieni­e załącznikó­w”. Do pozwu musi Pani dołączyć załączniki w nim wymienione, oznaczyć przedmiot sporu oraz miejsce zamieszkan­ia lub siedziby i adresy stron, a także wskazać swój numer PESEL. Do pozwu należy dołączyć ponadto jego odpisy i odpisy załącznikó­w w celu doręczenia ich uczestnicz­ącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załącznikó­w w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Na koniec należy załączyć także dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu, chyba że składa Pani wniosek o zwolnienie z niej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland