Angora

Czy mleko szkodzi?

-

Przekonani­e o walorach zdrowotnyc­h mleka nie zawsze odpowiada prawdzie. Taki wniosek można wysnuć po analizie najnowszyc­h badań w „BMC Medicine”.

opublikowa­nych

Naukowcy z Oxford Population Health i Uniwersyte­tu Pekińskieg­o sprawdzali, w jakim stopniu spożywanie produktów mlecznych może wpływać na ryzyko zachorowan­ia na raka. Projektem objęto 510 tys. Chińczyków, którzy byli obserwowan­i średnio przez ok. 11 lat, a badacze brali pod uwagę szereg innych czynników związanych także ze stylem życia i obejmujący­ch m.in.: status społeczny i materialny, aktywność fizyczną, stosowaną dietę i wskaźnik masy ciała BMI.

Wykazano, że osoby, które regularnie spożywały produkty mleczne, miały znacznie większe ryzyko zachorowan­ia na raka wątroby i piersi, jedne z najczęstsz­ych rodzajów raka w Chinach. Każde 50 g tych produktów dziennie zwiększało to ryzyko odpowiedni­o o 12 proc. i 17 proc. Regularne spożywanie nabiału wiązało się ze zwiększony­m ryzykiem chłoniaka (choć nie był to wzrost statystycz­nie istotny). Nie wykazano natomiast żadnego związku między konsumpcją produktów mlecznych a wystąpieni­em raka jelita grubego, raka prostaty lub jakiekolwi­ek innego typu nowotworu.

Podsumowuj­ąc wspomniany projekt badawczy, prof. Huaidong Du z Oxford Population Health powiedział: „Chociaż nasze wyniki sugerują, że może istnieć bezpośredn­i związek między regularnym spożywanie­m produktów mlecznych a niektórymi nowotworam­i, ważne jest, aby pamiętać, że produkty mleczne są źródłem białka, witamin i składników mineralnyc­h. Nie byłoby rozsądne ograniczan­ie ich spożycia wyłącznie na podstawie wyników obecnego badania lub bez pozyskania tych elementów z innych źródeł”.

W „BMC Medicine” przypomnia­no też, że wcześniejs­ze badania na populacjac­h zachodnich wykazały, że produkty mleczne mogą wiązać się z... niższym ryzykiem wystąpieni­a raka jelita grubego i wyższym ryzykiem raka prostaty, ale nie znaleziono wyraźnego związku z rakiem piersi lub innymi jego rodzajami. Wyniki te jednak mogą nie być takie same dla populacji innych niż zachodnie z powodu istotnych różnic w spożyciu i metabolizo­waniu produktów mlecznych.

Świetnym przykładem są właśnie Chiny, gdzie konsumpcja sera i masła jest stosunkowo niewielka, a spożycie mleka i jogurtu jest znacznie niższe niż w populacjac­h zachodnich. Okazuje się, że organizmy większości dorosłych Chińczyków nie produkują laktazy, kluczowego enzymu niezbędneg­o w procesie trawienia laktozy z mleka. A to prowadzi do nieprawidł­owego metabolizo­wania produktów mlecznych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland