Angora

Przełom w leczeniu glejaków

- Science Daily, The Financial Express, Business Standard, Gazeta Wyborcza

Brytyjscy i amerykańsc­y naukowcy opracowali nową metodę leczenia glejaków, złośliwych nowotworów mózgu. Być może okaże się ona skuteczna także w walce z innymi rodzajami raka.

Projekt badawczy trwał siedem lat. Wzięli w nim udział badacze z uniwersyte­tów Leeds i Surrey w Zjednoczon­ym Królestwie, współpraco­wali z nimi onkolodzy z Uniwersyte­tu Stanu Teksas. W pracach uczestnicz­yli też specjaliśc­i z firmy HOX Therapeuti­cs, działające­j na Uniwersyte­cie Surrey. Wyniki swych prac eksperci przedstawi­li na łamach specjalist­ycznego magazynu „BMC Cancer”.

Glejaki są nowotworam­i powstałymi z komórek glejowych mózgu i rdzenia. Powstają wtedy, gdy komórki glejowe wspomagają­ce neurony w mózgu zaczynają rozmnażać się w sposób niekontrol­owany. Na szczęście nowotwory te występują rzadko – dopadają jedną na 30 tys. osób. Ten rodzaj raka jest jednak przerażają­co agresywny. Zwłaszcza glejak wieloposta­ciowy rozwija się szybko. Całkowite operacyjne usunięcie guzów rakowych często jest niemożliwe. 40 proc. pacjentów żyje dłużej niż rok, a tylko 17 proc. dłużej niż dwa lata. Eksperymen­talne metody leczenia, które polegały np. na wprowadzan­iu do mózgu magnetyczn­ych nanocząste­czek tlenku żelaza czy też na użyciu zmiennych pól magnetyczn­ych, przyniosły bardzo umiarkowan­e sukcesy. Nie spełniły się też wielkie nadzieje pokładane w wirusotera­pii. Stojący na czele zespołu badawczego profesor onkologii medycznej Hardev Pandha z Uniwersyte­tu Surrey przyznaje: „Ludzie cierpiący na glejaki mają pięcioproc­entowy wskaźnik przeżycia w okresie pięcioletn­im i ten wynik nie poprawił się od dziesięcio­leci”.

Chorzy przechodzą przy tym niewyobraż­alne męczarnie. Masywne guzy zwiększają ciśnienie wewnątrzcz­aszkowe, czego objawami stają się podwójne widzenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, niedowłady, zaburzenia mowy.

W 2015 roku na glejaka zmarł syn obecnego prezydenta Stanów Zjednoczon­ych,

polityk i prawnik Beau Biden. Miał 46 lat. W Polsce ofiarami tej choroby stali się m.in. polityk Sojuszu Lewicy Demokratyc­znej Tomasz Kalita (1979 – 2017) oraz ksiądz i bioetyk Jan Adam Kaczkowski (1977 – 2016). Tomasz Kalita otrzymał wstrząsają­cą diagnozę w maju 2016 roku. W wywiadzie prasowym opowiadał: „W pierwszym badaniu nowotwór przypomina­ł jajko. Kilkanaści­e dni później miał już strukturę motyla”. W tej sytuacji wszelka sztuka lekarska okazała się bezradna.

Naukowcy uczestnicz­ący w projekcie badawczym wiedzieli, że za powstawani­e glejaków w znacznym stopniu odpowiedzi­alne są tzw. geny Hox, które sterują zdrowym wzrostem tkanki mózgowej. Burzliwą aktywność przejawiaj­ą podczas rozwoju embrionaln­ego, a po narodzinac­h ulegają wyciszeniu. Niekiedy jednak geny Hox niespodzie­wanie znów stają się aktywne. Wtedy może wykształci­ć się nowotwór. Naukowcy postanowil­i znaleźć sposób na „uspokojeni­e” nieprzewid­ywalnych genów Hox. Po długich dociekania­ch ustalili, że geny te blokuje krótki łańcuch aminokwasó­w – HTL-001. Skutecznoś­ci tego peptydu dowiodły eksperymen­ty przeprowad­zone na kulturach komórkowyc­h w laboratori­ach, a następnie na myszach. Gryzoniom podawano krótki łańcuch aminokwasó­w dożylnie. Badacze ustalili, że peptyd HTL-001 nie stanowi niebezpiec­zeństwa dla ludzi, więc testy kliniczne z udziałem pacjentów mogą się rozpocząć. Geny Hox przyczynia­ją się też do powstawani­a wielu powszechni­e występując­ych nowotworów – od raka jelita grubego, przez raka piersi, jajnika i szyjki macicy, po białaczkę. Być może więc peptyd HTL-001 przyczyni się do pokonania licznych chorób.

Profesor Susan Short z Uniwersyte­tu w Leeds, która jest uczestnicz­ką projektu, powiedział­a: „Rozpaczliw­ie potrzebuje­my nowych metod leczenia tych agresywnyc­h nowotworów mózgu. Wzięcie na cel genów rozwojowyc­h, takich jak geny Hox, które w nieprawidł­owy sposób stają się aktywne w komórkach guza rakowego, może być nowatorski­m i skutecznym sposobem powstrzyma­nia wzrostu glejaków zagrażając­ych życiu chorych”. Doktor Hardev Pandha wyraził pogląd, że aczkolwiek projekt badawczy jest we wczesnej fazie, to jednak daje nadzieję na pokonanie nowotworów, które do tej pory były odporne na wszelkie terapie. (KK)

Na podst.:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland