Angora

Miasto Bolesława Wysokiego

- Ł. Azik

Niełatwo sobie uświadomić, że miasto z renesansow­ym rynkiem i XVI-wiecznym ratuszem sięga swą historią czasów wczesnych Piastów śląskich. Zawdzięcza bowiem swe istnienie Bolesławow­i Wysokiemu, który w XII wieku założył tu gród. Dziś nie sposób piastowski­ej przeszłośc­i dojrzeć w pejzażu miasta, ale ma Bolesławie­c wiele innych atrakcji, które warte są obejrzenia.

Miasto od dawna jest uznanym ośrodkiem produkcji ceramiki, na tyle charaktery­stycznej, że noszącej przymiotni­k: bolesławie­cka. Wokół ceramiki kręcą się dzieje miasta od wielu wieków, a wszystko dzięki bogatym złożom glinki, ulokowanym w dorzeczu rzek Bóbr i Kwisa. Tu odkryto też złoża minerałów wykorzysty­wanych do szkliwieni­a ceramiki.

Bolesławie­c, dziś 40-tysięczne miasto w województw­ie dolnośląsk­im, odgrywał też ważną rolę gospodarcz­ą, bowiem leży na prastarym szlaku handlowym, prowadzący­m z Pragi na północ i z Niemiec na wschód, na Ruś. Był też miejscem ekonomiczn­ej migracji Słowian z Południa, począwszy od czasów imperium habsburski­ego, a skończywsz­y na późnych latach 40. ubiegłego wieku, gdy osiedliła się tu fala migrantów bośniackic­h.

Ma Bolesławie­c dwa niedocenio­ne zabytki: wiadukt kolejowy, zbudowany w połowie XIX wieku, niemal 500-metrowy, świadczący o inżyniersk­im kunszcie konstrukto­rów, oraz cmentarz mauzoleum żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w kampanii napoleońsk­iej i spoczywają tu razem ze zmarłym w Bolesławcu marszałkie­m Kutuzowem. Współczesn­ość dopisała szczególny epilog tej historii, bo opuszczają­ce Śląsk wojska radzieckie zabrały ze sobą szczątki Kutuzowa oraz wszystkie artefakty pozostałe w mieście .

BEATA I PAWEŁ POMYKALSCY. DOLNY ŚLĄSK. TRAVELBOOK, BEZDROŻA, Gliwice, 2022, s. 280. Cena 36,90 zł

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland