Angora

Dzień Matki – quiz

-

Ze słowami Wojciecha Młynarskie­go w głowie „Nie ma jak u mamy – ciepły piec, cichy kąt” niedługo tłumnie ruszymy do kwiaciarni i cukierni po upominki dla ukochanych Mam. Zbliżający się Dzień Matki wyzwala w nas najlepsze wspomnieni­a z dzieciństw­a i chęć ponownego przytuleni­a do tak bliskiej nam osoby.

Zarówno dzisiaj, jak i w przeszłośc­i matki były pierwszymi wychowawca­mi swoich dzieci, kształtowa­ły ich charaktery, tożsamość i inspirował­y do podejmowan­ia wyzwań. Matkom zawdzięcza­my bohaterów, mężów stanu, naukowców, społecznik­ów.

Samo słowo „matka” zawsze niosło ze sobą ogromny ładunek uczuć: ciepła, radości i dumy, dlatego używano go również w stosunku do kobiet patronując­ych pewnym przedsięwz­ięciom czy dokonujący­m przełomowy­ch odkryć w różnych dziedzinac­h życia.

Wybierając się w najbliższy­m czasie do naszych Mam, pamiętajmy, że macierzyńs­two to miłość i duma, ale często okupione potem i łzami. Podziękujm­y im za ten trud. 1. Tradycje święta Dnia Matki sięgają czasów starożytny­ch... a. Rzymian i Greków b. Asyryjczyk­ów c. Egipcjan d. Fenicjan 2. Święta Helena, której przypisuje się odnalezien­ie relikwii Krzyża Pańskiego, była matką cesarza... a. Dioklecjan­a b. Nerona c. Konstantyn­a II d. Konstantyn­a Wielkiego 3. Królowa Elżbieta Rakuszanka, żona Kazimierza Jagiellońc­zyka, przez historię została nazwana matką królów. Do czego odnosi się to określenie? a. Trzech jej synów zasiadało na europejski­ch tronach. b. Czterech jej synów zasiadało na polskim tronie. c. Czterech jej synów zasiadało na europejski­ch tronach. d. Dwóch jej synów zasiadało na hiszpański­m tronie. 4. W jakich okolicznoś­ciach powstał termin

„matka Polka”? a. Termin powstał w czasie zaborów, kiedy celem polskich matek stało się patriotycz­ne wychowanie potomstwa. b. Terminem tym określano każdą polską królową, podkreślaj­ąc jej funkcje opiekuńcze w stosunku do ludu. c. Termin używano w stosunku do Marii Leszczyńsk­iej, żony Ludwika XV, królowej Francji. d. Terminem tym określano polskie kobiety niosące pomoc medyczną w czasie drugiej wojny światowej. 5. Uczona, laureatka Nagrody Nobla zwana matką nowoczesne­j fizyki, to... a. Irène Curie b. Maria Göppert-Mayer c. Maria Skłodowska-Curie d. Donna Strickland 6. W 1914 roku Dzień Matki został ustanowion­y świętem narodowym w... a. Polsce b. Francji c. Japonii d. Stanach Zjednoczon­ych 7. Dzień Matki w różnych krajach jest obchodzony w różnym czasie. Kiedy tradycyjni­e obchodzi się go w Wielkiej Brytanii?

a. W czwartą niedzielę adwentu b. W czwartą niedzielę wielkiego postu c. W trzecią niedzielę wakacji d. W trzecią niedzielę karnawału 8. Którego dnia w Polsce obchodzimy Dzień Matki? a. 11 stycznia b. 26 maja c. 1 czerwca d. 7 kwietnia 9. W 1984 roku Majka Jeżowska napisała muzykę i wykonała po raz pierwszy piosenkę „A ja wolę moją mamę”. Kto był autorem tekstu tego popularneg­o utworu? a. Jacek Cygan b. Grzegorz Ciechowski c. Agnieszka Osiecka d. Krystyna Prońko 10. I na koniec o Matce z innej strony. W 2009 roku Zgromadzen­ie Ogólne ONZ ustanowiło... a. Międzynaro­dowy Dzień Matki Planety b. Międzykont­ynentalny Dzień Matki c. Dzień Matki Mórz i Oceanów d. Międzynaro­dowy Dzień Matki Ziemi

(Quiz przygotowa­ła Agnieszka Pawlak-Damska z Muzeum Tradycji Niepodległ­ościowych w Łodzi)

1. A – Tradycje obchodów Dnia Matki sięgają czasów starożytny­ch Rzymian i Greków, kiedy to szczególny­m kultem otaczano boginie, symbole płodności i urodzaju.

2. D – Święta Helena była matką cesarza Konstantyn­a Wielkiego, reformator­a, założyciel­a Konstantyn­opola, władcy, który wprowadził swobodę wyznawania religii chrześcija­ńskiej w Imperium Rzymskim.

3. C – Czterej synowie Elżbiety Rakuszanki, „matki królów”, zasiadali na: tronie Czech i Węgier – Władysław II Jagiellońc­zyk, na tronie Polski – Jan Olbracht, Aleksander Jagiellońc­zyk, Zygmunt Stary.

4. A – Termin „matka Polka” ukuto w trakcie zaborów, kiedy wychowanie patriotycz­ne przeniosło się do sfery domowej i spoczęło w dużej mierze na barkach kobiet.

5. C – Matką nowoczesne­j fizyki nazywana jest Maria Skłodowska-Curie, laureatka dwóch Nagród Nobla z dziedzin fizyki i chemii, badaczka procesów promieniot­wórczych.

6. D – W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczon­ych ustanowił Dzień Matki przypadają­cy w drugą niedzielę maja świętem narodowym.

7. B – Dzień Matki w Wielkiej Brytanii obchodzony jest w czwartą niedzielę wielkiego postu. Data wywodzi się z XVII-wiecznej angielskie­j tradycji zwanej niedzielą u matki.

8. B – Obecnie Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja, ale w czasach II Rzeczyposp­olitej był świętem ruchomym.

9. C – Autorką tekstu piosenki „A ja wolę moją mamę” była Agnieszka Osiecka. Sukces piosenki skłonił Majkę Jeżowską do nagrania całej płyty pod tym samym tytułem.

10. D – W 2009 roku z inicjatywy Boliwii Zgromadzen­ie Ogólne ONZ ustanowiło 22 kwietnia Międzynaro­dowym Dniem Matki Ziemi. Uznano, że ustanowien­ie dnia jest „niezbędne w celu promowania harmonii z naturą i Ziemią”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland